Lucidno sanjanje

Started by Al-Jasmina, 27-06-2006, 10:19:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Al-Jasmina

Dobro:
Koliko vam je poznat termin LUCIDNO SANJANJE,
ima li neko ko uspesno praktikuje i sta mislite o tome?

Za one koji ne znaju- lucidno je zapravo svesno sanjanje
mogucnost da makar u snovima radite
srazmerno snazi volje
sve ono sto na javi ne mozete... :wink:

Vampire 666

nazalost, nisam upoznat sa tim...ako neko nesto zna nek postuje...

nasty girl

#2
Lucidno sanjanje je sanjanje sa spoznajom da sanjate. Obièno ono se dogaða kada tokom sna, mo¾da zato ¹to se ne¹to èudno dogaða u sadr¾aju sna, shvatite da sanjate. Veæina ljudi koji pamte svoje snove ponekad su to do¾iveli, obièno odmah se probudiv¹i nakon te spoznaje. Meðutim, moguæe je ostati du¾e vremena u snu i da ste potpuno svjesni da sanjate. Ovaj termin je uveo Frederik van Eden koji je koristio rec lucidan u smislu mentalne svijesti.

neki naucnik je pre mnogo godina rekao:'Snovi su kraljevski put ka podsvsnom' ... :` :`




Vampire 666

e, pa znam sta je to samo nisam znao da se tako naziva....nisam uopste znao da postoji neki poseban naziv za to...

vladimir

Jbt, znaèi nisam lud!!!Postoji i termin za ono ¹to sam mislio da je nemoguæe!Meni se retko dogadja da sanjam, ali èesto u toku sna kao da mogu da utièem na de¹avanja u snu... :happy:  Kao, ono, sanjam da jedem, a ja zamislim peèenje i stvori se prasence na ra¾nju! :P Narode, hvala na ovoj informaciji! :)

Vampire 666

ja jedino tako i sanjam...

Darker

U ¹to je vama lepo u snui :> :> :> :> Snovi su èudo jedno :> :>

zoe

Ја имам један жесток трип! Нешто сањам а онда то наставим да сањам отворених очију! Видим своју собу али и сва та чудеса из снова! А уопште није пријатно, апсолутно неко време немаш појма шта је стварност а шта није! Једном сам тако видела главу која лебди поред мене, а углавном се престрављујем да ће се мени нешто срушити на главу(као небо Галима и Тандарабриксу). јел зна неко нешто на ову тему?!?

Al-Jasmina

#8

Ali zanima me, da li neko zna koje su tehnike za lucidno sanjanje...
ja znam 2 ali ono, ako neko zna nek podeli :loptica

nasty girl

desavalo mi se da nastavim san,a li postane toliko glupa da ne mogu ni ja sama da ga ukapiram...

evo ovo sam nasla o lucidinim snovima na netu..

Lucidno sanjanje

Negdje oko treæinu ¾ivota provodimo spavajuæi i svi sanjamo svake noæi. Tijelo se odmara a um osloboðen od fizièkih smetnji, kreæe na putovanje svijetom snova. Svake noæi, ulazimo u bezgranièno podruèje vlastitog uma koje je ispunjeno svim moguænostima. Nesreæa je u tome, ¹to se velika veæina ljudi uopæe ne sjeæa tih iskustava a samo je nekolicina njih sposobna biti svjesna èinjenice da sanja dok sanja. Mi spavamo potpuno nesvjesni, gubeæi pritom mnogo prilika da budemo svjesni. Tako ne samo da gubimo dobar dio vremena svog ¾ivota, nego gubimo i priliku da steknemo iskustva koja mogu obogatiti cijeli na¹ ¾ivot. Ovo prilièno rijetko stanje, kada je osoba svjesna da sanja te kada zna da je svijet oko nje samo kreacija njenog uma i da je ona odvojena od toga - naziva se lucidnim sanjanjem. Lucidno sanjanje je moæno sredstvo za istra¾ivanje prostora na¹eg uma, rje¹avanje problema, strahova, ispunjavanje ¾elja ali i put ka konaènom cilju ¾ivota, kojem te¾e sve duhovne prakse, a to je totalno probuðenje tj. prosvjetljenje.

Lucidno sanjanje u duhovnim praksama
«Snovi su skladi¹te znanja i iskustava» - pi¹e Tarthang Tulku, tibetanski budista, «ipak, oni su èesto zapostavljani kao naèin za istra¾ivanje realnosti. Dok sanjamo, na¹e tijelo se odmara, ipak mi vidimo, èujemo, kreæemo se i èak smo sposobni uèiti. Ako dobro iskoristimo snove, na¹ ¾ivot se udvostruèuje: umjesto sto godina, ¾ivimo dvjesto.»
Hiljadama godina, tibetanski budisti a i sufiji, koristili su lucidno sanjanje (pored ostalih duhovnih praksi), kao sredstvo za postizanje prosvjetljenja. «Sa kontinuiranim radom na snovima», nastavlja Tulku, «mi vidimo sve manje i manje razlike izmeðu budnog stanja i stanja sanjanja. Na¹e iskustvo u budnom ¾ivotu postaje ¾ivopisnije, kao rezultat rafiniranije svjesnosti… Ovakva vrsta svjesnosti, temeljena na radu na snovima, mo¾e pomoæi uspostaviti unutarnju ravnote¾u. Napredni Yogiji, koji su izvje¾bani u Yogi Sanjanja, sposobni su kroz svoje snove uèiniti bilo ¹to i ispuniti bilo koju ¾elju. Ipak, oni nadilaze takva trivijalna zadovoljstva, te lucidno sanjanje koriste iskljuèivo kao sredstvo za istra¾ivanje realnosti, odnosno sredstvo za totalno probuðenje, kao krajnjeg cilja ¾ivota. Iskustvo – SVE JE SAN, odnosno da ni¹ta u okviru ovog fizièkog svijeta nije ni¹ta stvarnije od sna je iskustvo koje vodi ka slobodi od okova iluzorne prirode ovog svijeta.»

Za¹to lucidno sanjati?

Lucidno sanjanje je prisutno kroz cijelu na¹u povijest, ali tek od nedavno ono je privuklo i pa¾nju znanstvenih istra¾ivanja. Mnogi æe se upitati u èemu je tolika va¾nost biti svjestan u snovima? Onaj tko je imao iskustvo lucidnog sna, zna koliko je to iskustvo ispunjavajuæe i kolika je njegova moæ. Oni koji nisu imali takvo iskustvo, trebaju ga iskusiti za sebe. Sva sredstva potrebna za to su nadohvat ruke svakom od nas u ovom trenutku. Sve ¹to je potrebno je ¾elja da se koriste. Ako ste potpuno lucidni u snu, mo¾ete doæi do shvaæanja da je cijeli svijet snova va¹a vlastita kreacija, kreacija va¹eg uma, a ta spoznaja izaziva neopisiv osjeæaj slobode. Ni¹ta izvanjsko, nikakvi dru¹tveni ili fizièki zakoni, ne mogu ogranièiti va¹e iskustvo; mo¾ete uèiniti sve ¹to mo¾ete zamisliti. Ogranièeni ste jedino virtualnim granicama va¹eg vlastitog uma. Njegovanjem svjesnosti u snovima i uèenjem kako to znanje praktièno primijeniti, moguæe je dodati vi¹e ¾ivota u na¹e ¾ivote.

Kako imati lucidan san?

Svoje prve lucidne snove, mo¾ete iskusiti vrlo brzo od poèetka vje¾banja tehnika, veæ unutar par dana. Èak i samo èitanje tekstova o toj temi (kao ¹to je ovaj), mo¾e dovesti do lucidnog sna. To se zove poèetnièka sreæa, koja ne traje dugo, ali bar daje okus onoga ¹to se ¾eli postiæi vje¾bom. Da bi se postigla sposobnost da se ima lucidan san po volji, potrebno je, za prosjeènog èovjeka, vi¹e godina istrajnog rada. Postoje mnoge tehnike za razvoj vje¹tina lucidnog sanjanja, koje je nemoguæe èak i spomenuti u ovom èlanku. Mo¾emo samo navesti koje su osnove takvog rada. Kao prvo, potrebno je imati ispravan mentalni stav i preispitati svoj sustav vjerovanja. Ispravan stav predstavlja dobar dio uspjeha u lucidnom sanjanju, jer je san mentalna tvorevina, odnosno proizvod na¹eg uma. Isto tako, mora postojati jaka ¾elja i motivacija da se postane svjestan u snu te spremnost da se odvoji jedan dio vremena i koncentracije u svrhu postizanja tog cilja. Dalje, vrlo je va¾no imati dobro sjeæanje na snove i voditi dnevnik snova. Ako osoba nema sjeæanje na san, ona mo¾da i ima lucidne snove, ali joj to ni¹ta ne vrijedi kad se ne sjeæa tih iskustava. Voðenje dnevnika snova nije lako, ali je na¾alost apsolutno nu¾no ako se ¾eli napraviti bilo ¹to znaèajnije na polju lucidnog sanjanja.

Svjesnost kao kljuè lucidnog sanjanja

Kako je cilj postati svjestan/budan u snu, razvijanje svjesnosti u budnom ¾ivotu je kljuè za razvoj sposobnosti buðenja u snu. Ovo je metoda koja je inaèe djelotvorna sama za sebe, ali u kombinaciji sa ostalim tehnikama, daje optimalan naèin za treniranje lucidnog sanjanja. Osnovna ideja je poveæati svjesnost tokom dana u svrhu da se ta svjesnost pro¹iri i na snove. Ako je osoba svjesnija tokom dana, bit æe svjesnija i tokom sanjanja. Mnogi ljudi misle da su oni veæ dovoljno svjesni i da je nemoguæe da postanu jo¹ svjesniji. Oni èak ne znaju da osim ¹to mogu biti budni i u stanju sanjanja, da mogu biti svjesni, polusvjesni i nesvjesni u snu, te isto tako i u budnom ¾ivotu. Veæina ljudi je nesvjesna i u snu i u tzv. 'budnom ¾ivotu'. Da li ste slu¹ali radio, a da uopæe ne znate na nekoliko minuta ili du¾e vrijeme, ¹to ste slu¹ali? Zametnuli ste kljuèeve, ali se ne mo¾ete sjetiti kako i gdje. To su trenuci kada je va¹a svjesnost odlutala negdje drugdje, a da i niste bili toga svjesni. Cilj ovoga nije da se postane opsjednut svojom okolinom, veæ da se bude svjestan od jednog trenutka do iduæeg, bilo èega da je osoba svjesna u tom trenutku. Npr. ako jedete onda budite toga svjesni. Ako vam se pojave misli koje va¹u svijest skreæu sa procesa jedenja, postanite svjesni tog prijelaza u toku svojih misli. Budite svjesni svoje svjesnosti poput neutralnog promatraèa. Inaèe, praksa meditacije je izvrsna za vje¾banje svjesnosti. Povi¹enje nivoa svjesnosti, znaèi i razvoj sposobnosti lucidnog sanjanja.
Ono ¹to nam sva tradicionalna mistièna uèenja poku¹avaju reæi je da se veæina èovjeèanstva nalazi u dubokom snu, i da ¾ivi potpuno nesvjesno. Kada su istaknutog Sufi uèitelja, Idries Shah-a upitali koja je èovjekova osnovna pogre¹ka, on je odgovorio: «Èovjek je uvjeren da je potpuno budan, a u stvari je duboko zaspao u èekaonici ¾ivota». Lucidno sanjanje mo¾e nam pomoæi da razumijemo ove rijeèi. Jednom kad iskusite osjeæaj buðenja unutar sna, i shvatite da su va¹e moguænosti daleko veæe nego ¹to ste ikada mislili da jesu, mo¾da mo¾ete poku¹ati zamisliti kako bi to tek bilo kada bi se probudili i u svakodnevnom tzv. 'budnom' ¾ivotu.

Tehnika indukcije lucidnog sna

Za one koji su nestrpljivi da ¹to prije imaju iskustvo lucidnih stanja u snovima, nudimo jednu efikasnu tehniku za ‘instant’ indukciju lucidnog sna. Ova tehnika nije zamjena za rad na snovima ali mo¾e dati odreðen okus lucidnosti. Oni koji ¾ele postiæi da po volji i neogranièeno budu svjesni u snovima, trebaju sustavno i od temelja raditi na svim elementima Yoge budnog sanjanja. Instrukcije za ovu ‘brzinsku’ tehniku indukcije (bez ula¾enja u obja¹njenje za¹to se treba raditi upravo na takav naèin) su sljedeæe:

1. Poðite na spavanje izmeðu 22 i 01 sat, te planirajte buðenje nakon 6 sati spavanja. Prije spavanja, le¾eæi na leðima, zatvorite oèi, i radite koncentraciju na prostor izmeðu obrva, odnosno usmjerite oèi na podruèje treæeg oka (kroz zatvorene kapke). Za to vrijeme mentalno i sa osjeæajem, ponavljajte autosugestiju poput: «Noæas æu postati svjestan/svjesna da sanjam». Ako um poène lutati, ponovo usmjerite pa¾nju na treæe oko i nastavite sa autosugestijom sve dok ne utonete u san.

2. Nakon 6 sati spavanja, ustanite iz kreveta i budite budni 1 - 1.5 sat (po moguænosti èitajte ili razmi¹ljajte o lucidnom sanjanju). Va¾no je potpuno se razbuditi za to vrijeme.

3. Vratite se u krevet i ponovo radite tehniku koncentracije na treæe oko uz autosugestiju. Moguæe je da æete imati problema da ponovno zaspite, ¹to mo¾e potrajati i do 1 h, ali nakon ¹to konaèno zaspite, poèinje zabava.

Da ne bi bili iznenaðeni rezultatima ove tehnike, ovako je moguæe pored lucidnog sna, izazvati i svjesno iskustvo astralne projekcije kao i iskustvo tzv. ‘la¾nog buðenja’, kada je osoba uvjerena da je budna i poèinje obavljati svoju svakodnevnu jutarnju rutinu a da u stvari jo¹ uvijek sanja. U svakom sluèaju, mo¾ete imati zanimljivo iskustvo.

preuzet sahttp://www.yogacentar.hr/lucidnosanjanje.htm

stef

 Jeli probao neko ovo? Time se zatvara krug i onemogucava dobijanje informacija iz vanjskog sveta. :H

Al-Jasmina


Smrda

Quote from: zoe on 27-06-2006, 17:15:51
Ја имам један жесток трип! Нешто сањам а онда то наставим да сањам отворених очију! Видим своју собу али и сва та чудеса из снова! А уопште није пријатно, апсолутно неко време немаш појма шта је стварност а шта није! Једном сам тако видела главу која лебди поред мене, а углавном се престрављујем да ће се мени нешто срушити на главу(као небо Галима и Тандарабриксу). јел зна неко нешто на ову тему?!?
cek,cek...ozbiljno otvorenih ociju ili je to izraz...ukoliko je ovo sve sto ti napisa bukvalno....mislim da je to predmesecarsko stanje....bar koliko ja znam...ali ne u smislu da ces postati mesecar,nego...mozda si bila kao mala,pa ti ostala ta osobina,....a mozda si imala potencijal,pa nije presao u mesecarenje....
ako sam ja tebe dobro skapirala...
meni se cesto desava lucidni snovi...a tehnike ne znam...

stef

Quote from: Al-Jasmina on 09-12-2006, 00:14:59
Mislis? si probao?
Pa vec sam imao lucidne snove...Tipa sanjam nesto, probudim se i nastavim da sanjam isti san samo malo izmenim tok avanture (to su uglavnom snovi kada spasavam svet). Ali sam procitao negde da dok spavas tvoje telo je najblize onom transu koji se postize u transandeltalnoj meditaciji,
a to je stanje u kome su tvoj i telo najotvoreniji za sticanje znanja. Poznato je da je Lenjin primenjivao tu metodu izmedu ostalih (brzo citanj, brainstorming..). Nije da verujem u to, ali nisam ni potpuni skeptik.

zoe

Смрдо, то ми се и сада дешава са времена на време... Јако је непријатно! Сањала сам неку змију, отворим очи и видим је у свом кревету. Дакле видим све реалне објекте своје собе плус оно што сањам! Наравно, престрављена том змијом бленем ја у њу нетремице док ми се очи нису напуниле сузама од толике усредсређености... и што дуже гледам, та имагинарна слика бледи, али онда срце лупа као ненормално... :H