Seksualno obrazovanje

Started by Bred, 01-11-2006, 08:13:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Deca stupaju u seksualne odnose veæ sa 13 godina
Uprkos istra¾ivanjima koja pokazuju da mladi nemaju elementarna znanja o seksu, kao i porastu sluèajeva ne¾eljene trudnoæe i polno prenosivih infekcija kod uèenika osnovnih i srednjih ¹kola, uvoðenje seksualnog vaspitanja kao obaveznog ¹kolskog predmeta saèekaæe neka druga vremena.

UZBUNA - Stupanje u seksualni odnos s 13 ili 14 godina vi¹e ne predstavlja statistièku gre¹ku, a mladi, mahom prepu¹teni sami sebi, na taj naèin nepromi¹ljeno ulaze u svet odraslih.

Fasciniranost polnim sazrevanjem, fizièka ¾elja, strast ili pritisak partnera, u nedostatku autoriteta u porodici i ¹koli, dovode do pora¾avajuæe èinjenice da bar jednu polno prenosivu infekciju ima izmeðu 20 i 30 odsto seksualno aktivnih adolescenata.

Prema podacima omladine JAZAS-a, ove godine prijavljeno je 2.039 novih sluèajeva zara¾enih HIV-om.

- Omladina JAZAS-a vi¹e od deset godina obrazuje uèenike kroz program „Vr¹njaèke edukacije" jer mladi najbolje shvataju vr¹njake koji su nauèili da im na generacijski prihvatljiv naèin prenesu znanje. Meðutim, ovaj program ima neformalan karakter i uèenici nisu u obavezi da ga pohaðaju, a situacija bi sigurno bila bolja kada bi seksualno obrazovanje postalo redovan predmet - ka¾e Dragana Stojanoviæ iz JAZAS-a, uporeðujuæi na¹e i inostrane trendove.

- Kod nas uèenik sedmog razreda koji je imao seksualni odnos ne zna da stavi kondom, dok se u Izraelu ðaci prvaci upoznaju s prezervativima u ¹koli - navodi Stojanoviæeva uz obja¹njenje da kamen spoticanja u razgovorima s Ministarstvom prosvete predstavlja dilema u kom razredu bi trebalo uvesti seksualno vaspitanje. S druge strane, u Ministarstvu prosvete i sporta ka¾u da u nastavnom planu i programu ni¹ta nije izostavljeno, pa tako ni seksualno vaspitanje.

- Prema planu i programu, seksualno vaspitanje provlaèi se u ¹kolama kroz mnoge nastavne jedinice. O uvoðenju novog predmeta odluèivaæe Nacionalni prosvetni savet - ka¾e Nata¹a Sokoloviæ iz Ministarstva prosvete i napominje da krivicu za seksualnu neobrazovanost mladih dele svi èinioci dru¹tva.

Klinièki psiholog Tijana Mandiæ nedavno se vratila iz SAD, gde se deca seksualno obrazuju jo¹ u pred¹kolskom uzrastu.

- Deca u Americi uèe o seksu kroz predmet koji se bavi zdravljem, a seksualno vaspitanje postepeno se uvodi u odnosu na mentalnu dob deteta - ka¾e Mandiæeva, konstatujuæi da je takav pristup problemu smanjio broj polno prenosivih infekcija.

Epidemija ne¾eljene trudnoæe
ABORTUS Svakodnevno u Beogradu dvadeset tinejd¾erki pribegne abortusu. Posebno pora¾avaju rezultati istra¾ivanja koji su pokazali da u grupi devojaka koje su postale polno aktivne do navr¹ene devetnaeste godine, svaka ¹esta ima iskustvo jedne ili vi¹e ne¾eljenih trudnoæa.
O. Ðuriæ ||||

24sata

hulio_salinas

ovo je stvarnostrasno...

to je ono kada neki pametan cova kaze da su se izgubile sve prave vrednosti (+mere i cene stvari), a svi ostali ga pljuju i gadjaju paradajzom...

realno: svet je sve izopaceniji...   :hm

Darker

Taèno! U moje vreme su se igrale punjene patke i kamene face, a ovamo ¹atro ne znaju ni¹ta o sexu :K :K :K
Malo je previ¹e  :confused: :confused: :confused: :ohwell: :ohwell: :ohwell: da bih obja¹njavao kako se igraju...

Smrda

mene to bas izludjuje...taj odnos zrelosti i sexa je skroz otisao u.....da se ne izrazim.....
ja sam bre igrala lastis u pubertetu,a gledaj sad.....uzas jedan.....
mada mislim da to sve ide iz porodice...

Darker

Okili, ne¾ni i krhki, ne èitajte ovo. Mo¾da su lovaèke prièe, ali sudeæi po snimcima srednjo¹kolskih akcija po wc-ima ¹kola i nisu toliko...
elem, kamene face - deèaci se poreðaju u krugo oko stola, a devojèica ih orlano zadovoljava. Kome se provali na faci da je u tom trenutku kod njega - ispada iz igre.
Punjene patke - devojèice se poreðaju i naguze, a deèaci idu od jedne do druge i u koju ejakuliraju - ta je punjena patka...
devojèice i deèaci su za moje pojmove sve do 18-te godine, a recimo da se te igrice igraju i meðu 16-ogodi¹njacima, pa i manje...
Prvo mi je bilo sme¹no kad sam èuo... Prestao sam polako da se smejem... :confused:

vladimir


Coolgemini

Edukatori JAZASA su drzali casove sexualne obuke u srednjim skolama u cilju da se upoznaju sa pojmom sex i ostalim pitanjima koji idu uz tu problematiku....pokazivali su i kako se stavlja kondom na vestacki penis :K...ali fora je sto ljudi nisu hteli da prisustvuju takvoj obuci...bilo im je smesno i ponizavajuce da slusaju ''perverzije''....posle se u mnogim situacijama desava da covek stvarno ne zna da stavi kondom ili nije ni svestan da ga je pogresno namestio....a to je mnogo bitno kad se pogledaju sve moguce posledice :roll:

AquArius

Sexualno obrazovanje od prvog osnovne,
a za neke je i tad kasno!

Kad kazem s. obrazovanje,
podrazumevam otvoren razgovor i sa roditeljima.
Mada je to skoro ravno nemogucem.

mimil

Quote from: AquArius on 02-11-2006, 17:47:04
Sexualno obrazovanje od prvog osnovne,

Slazem se, preko potreban predmet! Mislim mnogo potrebniji od veronauke koja je uvedena bez neke duge procedure... Ovakva vrsta neznanja moze mnogo da kosta, tako da je svaka informacija u vezi s tim deci dragocena...

Darker

Ma tu japanci :Bog :Bog :Bog
U¾ivo prika¾u pred zapanjenim studentima ¹ta, kako,gde, za¹to :shock :shock :shock

Al-Jasmina

Pa kolega,
mogao si da se zrtvujes u Grckoj i kupis onaj model...
onda bi i nasa deca znala sta da rade... :>


Tuzno je pomisliti da neko sa 16 ili manje
zaglavi na klinici za "odvikavanje" od polnih bolesti...

Darker

Je l' trudnoæa spada u polne bolesti? :K :K :K
Ono nije model :F :F :F :F :F :F

hulio_salinas

Quote from: mimil on 02-11-2006, 18:33:36
Mislim mnogo potrebniji od veronauke koja je uvedena bez neke duge procedure... Ovakva vrsta neznanja moze mnogo da kosta, tako da je svaka informacija u vezi s tim deci dragocena...

zbog ovoga mozemo uleteti ooogroman OFF ako ti budem odgovorio na ovo...   .grins. .grins. .grins.

mogu da ti odgovorim i vezano i za temu i za veronauku (tj. povezano),       >:D >:D >:D

ali iskuliracu...   :angel:


================

Quote from: mimil on 02-11-2006, 18:33:36
Ovakva vrsta neznanja moze mnogo da kosta, tako da je svaka informacija u vezi s tim deci dragocena...

excuse me... ovde ne pricamo o deci, nego o...    :ninja: :ninja: :ninja:

:K

mimil

pa odgovori mi molim te... zasto si toliko ljut? koji je tvoj problem? :lol:
sta ti to znaci? ako imas nesto da kazes reci slobodno...
i ovaj text govori i o predmetu sexualno vaspitanje, tako da ja nisam uopste bila u offu...
mi ovde pricamo o TINEJDZERIMA, a oni su u sirem slislu deca koja ''ne znaju da stave kondom''

AquArius

Molim vas, svako rasprava - preko pm!!
Ili otvorite novu temu, pa budite konstruktivni.
:police: