Seksualno obrazovanje

Started by Bred, 01-11-2006, 08:13:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

stef

 Prerano je sve to,klinci su to....Ne treba to uvoditi kao predmet, vec kao obavezna svetodavna predavanja.

3OPAH

Quote from: mimil on 02-11-2006, 18:33:36
Quote from: AquArius on 02-11-2006, 17:47:04
Sexualno obrazovanje od prvog osnovne,

Slazem se, preko potreban predmet! Mislim mnogo potrebniji od veronauke koja je uvedena bez neke duge procedure... Ovakva vrsta neznanja moze mnogo da kosta, tako da je svaka informacija u vezi s tim deci dragocena...


Sta reci, osim slazem se.

hulio_salinas

Quote from: mimil on 03-11-2006, 21:40:14
pa odgovori mi molim te... zasto si toliko ljut? koji je tvoj problem? :lol:
sta ti to znaci? ako imas nesto da kazes reci slobodno...
i ovaj text govori i o predmetu sexualno vaspitanje, tako da ja nisam uopste bila u offu...
mi ovde pricamo o TINEJDZERIMA, a oni su u sirem slislu deca koja ''ne znaju da stave kondom''

ma nisam ljut... i nisi ti u OFFu, nego bismo zajedno usli ako bih ti odgovorio... ovde nema svadje i nema OFFa jos...

samo sam hteo da ti kazem da ne pominjes veronauku i ovaj fenomen zajedno, jer ocigledno ne shvatas u cemu je svrha veronauke...   :hm

ako ne znas, veronauka i treba da spreci ove gluposti kod mladih. kada bi neko slusao coveka u crnoj mantiji sta "gundja" 45 minuta nedeljno, mozda se nesto od ovoga ne bi desilo...

mozda ne bismo ni otvarali ovu temu...


OVO NIJE OFF!!!

Al-Jasmina

Dobro, ali iskreno ima ljudi koji se svesno ili nesvesno drze ateizma i njima popova nista i ne znaci...

Iskreno, ako deca ne umeju s kondomima
a blam ih da pitaju i time pokazu neznanje
ja bih im ipak uvela sto pre to sexualno obrazovanje...
Povremene radionice ako nista...
da im se utuvi zastita u mozgove dok jos nisu izgradili zastitnu koru od svega
sto im odrasliji od njih dobronamerno savetuju!

:)

hulio_salinas

ma nisam ja protiv sexualnog obrazovanja, naprotiv... ili protiv radionica... i ja sam prisustvovao takvim radionicama u srednjoj... kao svi sve znamo, a samo hvatamo pelcere...   :>

samo ne vidim razlog pominjanja veronauke... i zasto bi jedno islo pre drugog?

slazem se sa tobom da deca ne znaju i da ih je blam da pitaju... pa ajde da razmislimo kada smo i kako mi to naucili? uvek treba neko nekog da nauci...   :hm

Al-Jasmina

Pazi, ja sam hvatala mentalne beleske davno pre srednje...
Dobro ne bas tako davno,
ali sam najosnovnije i najbitnije znala vec u 7om osnovne..a onda smo imali i radionicu..i to je bilo ok
ali ta jedna nije bila dovoljna po mom misljenju jer su cure bile pomalo stegnute ili nisu imale sta VISE da pitaju
ali su se decaci zato raspricali sa svojim "predavacem i mentorom" za taj cas...

Licno, veronauka mi je sekundarnija od ovoga...
Bitnije ti je da znas da plivas, kad si vec na brodu a ne ko je konstruktor broda ...
malo metaforisem, ne zameri mi :)

hulio_salinas

mi smo imali radionicu tek u drugom ili trecem srednje... secam se samo da je nas nekoliko to vec proslo (sex), pa su nam je radionica drzana sa zakasnjenjem...
secam se da su se svi smejali i pravili face da im je sve poznato, ali su bes treptanja pratili svaki pokret predavaca...   :hm
secam se takodje, da je jedna devojka (koja je na sav glas svim ispricala da se kresnula) sve vreme nesto dodavala... cak je ona navlacila kondom na bananu kao "najiskusnija"  :>

a sto se tice prioriteta: to je individualno... meni na primer nije to primat... ja shvatam to malo drugacije... malo misticnije... jbga... nije ovo mesto za raspravu o vei i veronauci...   :roll:

Al-Jasmina

Pliz, nemojmo o primatu jer kao sto primecujes nije tema za o tome...
Ali ako procitas opis "igrica" dece u 7-8 razredu tipa punjena patka i slicno,
zapitaj se sta je urgentnije?

sem toga i Isus je krsten u 30oj... :happy:
Religija je nesto sto je licno...razvija se tokom zivota...
a po meni sexualno obrazovanje je neka vrsta subbontona
jer ako si "nevaspitan" mozes da stradas i povuces i druge sa sobom :)

mimil

Quote from: hulio_salinas on 04-11-2006, 17:25:00
samo ne vidim razlog pominjanja veronauke... i zasto bi jedno islo pre drugog?

Spomenula sam je jer svi znamo da je bilo kakva promena plana i programa u nasem skolstvu dug i mukotrpan proces, a veronauka je uvedena preko noci iz cisto politickih razloga. Da je bilo objektivnog razmatranja sigurno bi i seksualno obrazovanje doslo na red jer neznanje iz ovog predmeta ponavljam dovodi po pogubnijih posledica koje se pretvaraju u epidemiju.

Quote from: Bred on 01-11-2006, 08:13:01
bar jednu polno prenosivu infekciju ima izmedju 20 i 30 odsto seksualno aktivnih adolescenata.

Svakodnevno u Beogradu dvadeset tinejdzerki pribegne abortusu. Posebno porazavaju rezultati istrazivanja koji su pokazali da u grupi devojaka koje su postale polno aktivne do navrsene devetnaeste godine, svaka sesta ima iskustvo jedne ili vise nezeljenih trudnoca
.

Ne radi se samo o stavljanju kondoma, u pitanju je svest mladih o sekualnom zivotu i sto je najbitnije o svom zdravlju jer ce mozda za njih posle biti kasno, a veru mogu da pronalaze celog zivota. Smatram da je veliki nedostatak to sto u nasim skolama ne postoji nijedan predmet koji se bavi zdravljem, prvom pomoci, zastitom... Na kraju svih krajeva sta je bitnije od zdravlja mladih narastaja?

Al-Jasmina

Mi smo imali i prvu pomoc u osnovnoj...I bilo je kul...
profesorka nas je naucila (bar mene, ja sam to gradivo upijala)
kako da primenimo prvu pomoc...i bilo je zanimljivo kad je palo demonstriranje vestackog disanja...
------------------------------------------------------------

zar ni to vise nema u osnovnoj?
Pa ukinuse sve sto je bilo dobro...

mimil -  100% :)

stef

 Predpostavljam da smo svi u  :OFF. Ali pitanje religije je stvar licnog izbora. Mi sada nekako namecemo pravoslavnu veru, a mozda se nekom vise svida da bude budista...Ja mislim da treba da se pusti deci da se sama odluce koju ce veru praktikovati, bog je bog na svim jezicima :Bog.
Sto se tice seksualnog, to je bitnije od veronauke u osnovnoj!To je aksiom!Pa zamislite svoju sestru ili cerku da igraju kamene face...muka mi je od toga, to su deca.U inostranstvu to vec odavno postoji!Ne kazem da je to pomoglo, ne znam, ali treba sa necim da se pocne.

lijepa bosanka

I ja sam za to da treba o tome da pocne s tim u skolama,jer danas su djeca mnogo cudna....Moja sestra je pedagog u osnovnoj skoli i u programu ima da jednom sedmicno drzi casove na tu temu...Znam da se trudi da djecu zainteresuje...i da to ne bude samo suvoparno predavanje,ali slabi su rezultati toga....
Svi oni slusaju,ali opet ima problema tog tipa cak u skoli,a da ne pricamo van nje... :shock
Mislim da su to te godine kada ipak razgovor i samo razgovor moze pomoci...i mozda bi trebalo i roditelji trebalo da idu na savjetovanje kako sa svojom djecom da razgovaraju u "kriznim" godinama :!

Lena

Konaèno neko da spomene roditelje.

Nije dosta samo znati informacije (mada i to ume da bude problem) veæ ih treba i primeniti. Ako i nema seksualnog obrazovanja u ¹koli, postoje zanimljive knjige na tu temu. Ali du¾nost roditelja je da od deteta stvori osobu koja je dovoljno stabilna i svesna da primeni ono ¹to je nauèila.






Al-Jasmina

Da ali se doticni ponasaju kao da je to duznost svih sem njih...
Lepota!

Iskreno, vecini ljudi koje znam niko od roditelja nije pricao nista o tome kako sta...
Naprotiv, svako pitanje koje se eventualno postavi je izazivalo crvenilo i zurno izbegavanje
(Jeste, dragi roditelji- ne gledanjem u nesto to nesto prestaje da postoji
ali samo u vasim glavama)

sto ne znaci da nema roditelja koji se trude da edukuju decu...

3OPAH

Quote from: mimil on 04-11-2006, 21:41:13
Quote from: hulio_salinas on 04-11-2006, 17:25:00
samo ne vidim razlog pominjanja veronauke... i zasto bi jedno islo pre drugog?

Spomenula sam je jer svi znamo da je bilo kakva promena plana i programa u nasem skolstvu dug i mukotrpan proces, a veronauka je uvedena preko noci iz cisto politickih razloga. Da je bilo objektivnog razmatranja sigurno bi i seksualno obrazovanje doslo na red jer neznanje iz ovog predmeta ponavljam dovodi po pogubnijih posledica koje se pretvaraju u epidemiju.

Plus, skola je obrazovno-vaspitna ustanova i veronauci kao takvoj u skoli nije mesto.

Umesto toga idu etika i moral ili seksualno oobrazovanje, casovi ili privremene radionice...
...svejedno.