Jezièke (ne)doumice

Started by Darker, 28-11-2006, 14:05:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

tarantulica

Ok, mora da ima neka koja josh uvek nema zenski rod....

Anesteziolog?  :hmm

Maslacak

anesteziologinja

tako kazu Hrvati mislim :>

tarantulica

Josh jedan pokushaj, verovatno uzaludan.... :roll:

Reformator?

Mislim da je bolje da neke rechi ostanu u rodu u kom jesu, bez nastavaka koji prave chudovishte od nje...

Maslacak

ih, pa to je lako...

reformatorka :)

a slazem se s tobom...

tarantulica

Da rezimiramo....

Da li postoji neko pravilo kad se dodaje koji nastavak?  :hmm

zoe

Сад ми паде на памет... Мислим да нема ни једне жене која је била или јесте академик, бар код нас у САНУ... Исправите ме ако грешим. Дакле, онда нема потребе ни за одговарајућом именицом у женском роду.

Иначе, мени је та фора са женским родом и насилним увођењем којекаквих речи тотално бзвз! Феминистички комлекси су ту посреди! Језик је жива ствар и стално се мења, али спонтано! Ако се укаже потреба за неком речи, та реч ће сигурно настати!

Masha

I meni je bezveze nasilno uvodjenje reci. A sto se tice zena akademika ima ih, ne puno, ali ima. Evo npr. Isidora Zebeljan.

zoe

Јеси ли сигурна да је Исидора баш академик? Она је чак и премлада за ту титулу...
И тек од скора је постала професор са својом класом на одсеку за композицију на ФМУ...

Бити академик је једно, а радити при неком институту у САНУ као научни сарадник је нешто друго...

Али одосмо у  :OFF

Извин'те :cvet

Smrda

samo jedna mala napomena..
sad vec pricamo o terminologiji...
a tu su stvari malo drugacije..
naime,svaka profesija ima naziv u jednom rodu,koji je uobicajen...i koji se koristi..
ali to ne znaci da je nepravilno stavljati u drugi rod....
samo se ne koristi...
to je izmedju ostalog i razlika imedju naseg i hrvatskog(kod njih se koriste oba roda,zatoi imamo trenerica,reformatorka,bla,bla...)



i drugo...

svaka rec ima dve vrste roda,
gramaticki i imenicki
neke reci su i po jednoj i drugoj vrsti roda iste,kao npr.akademik(muski u oba slucaja)
a neke nisu,kao npr. sudija...to sam vec pisala ovde...

a nastavci...
za zenski: -ka,-ica,-nja
za muski:-ak,-or,-ach...
ima ih gomila...


willie the scot

muski rod od feministkinja? :K
zenskarosh?ili derpe? :K
u podgorici govore "hleb", ne "hljeb",u sarajevu kazu "ovde" umesto "ovdje"...i to ne kondukteri i pekari, nego obrazovani ljudi...u zagrebu mesaju ekavski sa ijekavskim kad ih niko ne gleda.
jezik nije mermerni obelisk nego ziva stvar.
akademik?suvise ozbiljna rec da bi postojala u zenskom rodu-neki opasni sovinista bi rekao :K :K :K

Smrda

kao sto si ti,a?hehehhe

muski rod od feministkinja?
feminist(a)...gramaticki-zenski rod,imenicki-muski,realno-opet zenski...sto ce reci...ZENSKI..hehhehe

Darker

Ako budemo nasilno uvodili reèi, biæemo isti kao Hrvati kojima se smejemo i sa kojima se sprdamo...

AquArius

mislim da ne postoji takva stvar kao sto je muski feministkinja  :1

elem - vodich, vodichica, vodilja .. vodolija?

:smekerica:

slazem se
nisam ni ja za nasilno uvodjenje

:K


Smrda

pa nisam ni ja,
ali logicno je da ako nesto ima u zenskom,
mora da ima i u muskom rodu,
i obrnuto...
po pricipu svaki jang ima svoj jing....hehhehehhehe


ali ovo gore je vec pusta terminologija...
i malonje cudno da us sva nzanimanja u muskom rodu,a?
eto razloga za razmisljanje,feministi jedni!!!!hehehhe

Maslacak

Quote from: willie the scot on 17-05-2007, 21:59:40
u zagrebu mesaju ekavski sa ijekavskim kad ih niko ne gleda.

potpuno tacno.
a evo i jos jednog primera... neki ljudi sa ijekavskog podrucja kazu "ponedjeljak" i "nedjelja", a neki ponedeljak i nedelja, kao i mi :)