Jezièke (ne)doumice

Started by Darker, 28-11-2006, 14:05:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

malena

Kad vec imamo lektora,mada verovatno to i od vas neko zna,mislim da sam veoma pismena, :K  ali sa jednom recju uvek imam problem i nikad nisam sigurna kako se pise pa nekad pisem sastavljeno a nekad odvojeno... Kako se pise samnom,zajedno ili odvojeno? :hmm :hmm

shiky

Znam ja,znam ja,znam ja! :K
Pise se odvojeno!

malena

E hvala,znala sam ja da smo mi farmaceuti pismeni,samo se ponekad zbunimo.. :K :~

igrackica

Uh, hvala Bogu, bar nesto da znam :)
USTVARI, to se pise spojeno je l` da?
A NAZALOST, isto?
I pravilno je reci RAZOCARANJE, a ne RAZOCARENJE i POGOTOVU, a ne POGOTOVO?
bbasic, ne gresim valjda?

AquArius

Na zalost svih nas ..

ali

nazalost, ona je ..

ako ne gresim.




Masha

Slazem se sa Aquom. Mislim da se u stvari pise odvojeno( sto se da i videti  :K )

bbasic

Quote from: igrackica on 29-06-2007, 15:42:23USTVARI, to se pise spojeno je l` da?

Ne, piše se odvojeno (kao što reče Masha).

Quote from: igrackica on 29-06-2007, 15:42:23A NAZALOST, isto?

Zajedno kao u primeru: „Nažalost, morao je da ode“, a odvojeno u: „Na žalost svih nas, morao je da ode“ — AquArius je dobro objasnila.

Quote from: igrackica on 29-06-2007, 15:42:23I pravilno je reci RAZOCARANJE, a ne RAZOCARENJE i POGOTOVU, a ne POGOTOVO?

I razočaranje i razočaranje; i pogotovo i pogotovu.

Quote from: igrackica on 29-06-2007, 15:42:23bbasic, ne gresim valjda?

Proceni sama. ;)

igrackica

Uh, dobro je, nisam se mnogo nalupala :) Samo za ustvari sam zbunjena, ako se secate filma "U stvari ljubav" cini mi se da je na svim plakatima pisalo spojeno?!

shiky

Da li je pravilno reci pismeni zadatak ili pisani zadatak?U osnovnoj sam imala profesorku matematike koja nas je uvek terala da kazemo   
pisani zadatak,jer pismeni smo svi,a zadatak je pisan..

bbasic

Profesorka nije bila u pravu. U navedenom znaèenju pismeni i pisani su jednako ispravni (uostalom, mo¾e se uporediti i s reèju napismeno).

shiky


igrackica

http://www.danas.co.yu/20040202/kultura1.html
Morala sam da proverim, definitivno su svuda pisali spojeno!
??????
Da li je moguce da je dotle doslo da je svuda u medijima isla reklama sa pogresno napisanim naslovom i u svakom bioskopu, na svakom plakatu?
Ja sam tada zakljucila da gresim u pisanju te (tih) reci i nerado prihvatila da se pise spojeno dok danas nisam dosla do ovog saznanja.
Ja sam u soku!

bbasic

Ako je napravljen jedan plakat za film, svakako se takav isti plakat svuda kaèio (tj. nije za svaki bioskop pravljen drugaèiji), pa je razumljivo ¹to se gre¹ka ponavlja; meðutim, nije razumljivo to ¹to se niko prilikom prevoda i/ili pravljenja plakata nije setio da pogleda u Pravopis, ali danas mnogi smatraju da Pravopis slu¾i za zagorèavanje ¾ivota, „neæe meni neko da odreðuje kako æu da govorim i pi¹em“ itd.

Uz sve reèeno, bilans je èak i bolji od oèekivanog — 1 : 3 (http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=%22u+stvari+ljubav%22&word2=%22ustvari+ljubav%22) (u korist pogre¹nog oblika, naravno).

Uzgred, pogledaj prvi tekst s linka koji si navela: „U stvari, to kolebanje izmeðu perfekcije i sive proseènosti...“ Mo¾da ipak i nije ba¹ sasvim beznade¾no. :)

Darker

Jao, ba¹ sam sreæan ¹to si nam se pridru¾io, po¹to je forum pisani(pismeni :K) oblik izra¾avanja, treba¹ nam ko leba :K

Ima pesma Goblina, kad mso veæ kod TREBANJA, "Ja ne trebam nikome"

Ispravno, ili pogre¹no, a ispravno na Hrvatskom?

Sole

nimalo...
jel' treba odvojeno ili spojeno?
cas vidim negde jedno, cas drugo, neki kazu da zavisi i od izgovora...