Jezièke (ne)doumice

Started by Darker, 28-11-2006, 14:05:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

igrackica

Ja rekoh jos pre 10 postova, niko ne slusa, svi teraju svoje, pokusacu da argumentujem, samo da nadjem neku gramatiku online.

Girl

#361
Pa, upravo sam rekla da su to imenice sa dubletnim oblikom genitiva ( sa dva moguca oblika ), te imenice i jos mnoge druge. U tom tvom postu nije bilo argumenta, vec je ispalo samo kao tvoje licno misljenje, zato to niko ne uzima za ozbiljno. Zamisli kad bi svako izrazavao svoje misljenje - ja mislim da je pravilno ovo, ja mislim da je pravilno ono... U stvari, ne treba da se zamislja, tako vec skoro svi ovde i rade... a ne treba. Znaci, 15 belezaka i 15 beleski. :)

igrackica

Hvala Girl, sto si nas prosvetlila, jer bi ova rasprava trajala u nedogled :)

jecapereca

Ja smatram (ali ko sam ja da smatram) da igrackica po pokazanom nam znanju u prethodnim postovima moze da se smatra za glavnog smrdinog pomocnika :wink:
Ovo je mala sala ne zelim da me iko pogresno razume  :wave:

Masha

U genitivu mnozine imenica na -a kada se osnova zavrsava suglasnickom grupom aktivna su tri obrasca: a-a( dupalja), -a )duplja) i -i (duplji). Uputstva se mogu dati samo okvirno:
1) Nastavak je -a, a ne umece se drugo a kada je osnova st, zd, st, zd: lasta, brazda, basta, odezda i dr.
2) Treba davati prednost obrascu a-a gde god je dovoljno obican: bitaka, gresaka, devojaka, cizama, gusaka, ugala, tresanja, bresaka, belezaka.
3) Kod ostalih imenica nacelno se priznaje slobodan izbor izmedju obrazaca -a i -i prema dominantnom obicaju i oceni pisca tekst, npr. izmedju grdnja i grdnji. Obrazac -i daleko je cesci narocito za izvedenice na -ka: amaterki, Amazonki...

preuzeto iz vazeceg pravopisa spskog jezika

Dakle, prednost se ipak daje ovom obliku belezaka, bresaka, cizama, ali ne moze se reci da je oblik sa -i nepravilan. Mozemo reci i da su dubleti, ali ovo belezaka ipak ima prednost.

igrackica

jecopereco, razumela sam salu, naravno da se ne ljutim!  :cvet
Masho, dobila sam istu informaciju od studenta srpskog jezika i knizevnosti, da bih nastupila argumentovano, posto nas je Girl optuzila da "zamisljamo"...  :nene:
S tim da mi je decko rekao da je najbolja knjiga za te potrebe, tj. ne najbolja nego najdostupnija  "Reènik jezièkih nedoumica", Ivana Klajna, pa u buduce svi da se pozivate na strucnu literaturu, nemojte vise da "mislite"  :F  :)

Girl

Ha, ha!! Nisam vas ni za sta 'optuzila'. Ja ,recimo, bas volim da znam kako je pravilno i pretpostavljam da nisam jedina, i kada hocu da saznam sta je pravilno, hocu da cujem i izvor saznanja ili argument. Na licno tvoju adresu, Igrackice, nisam nista uputila, za razliku od tebe.
Masho, hvala sto si prenela to ovde!

Bred

Quote from: igrackica on 25-06-2007, 15:13:18
jecopereco, razumela sam salu, naravno da se ne ljutim!  :cvet
Masho, dobila sam istu informaciju od studenta srpskog jezika i knizevnosti, da bih nastupila argumentovano, posto nas je Girl optuzila da "zamisljamo"...  :nene:
S tim da mi je decko rekao da je najbolja knjiga za te potrebe, tj. ne najbolja nego najdostupnija  "Reènik jezièkih nedoumica", Ivana Klajna, pa u buduce svi da se pozivate na strucnu literaturu, nemojte vise da "mislite"  :F  :)
Upravo.
a da ti tog studenta dovedes na forum, a igrackice? :)

igrackica


Bred

Mi smo studentski forum, ne samo farmaceutski. :wink:
a on verovatno mogao konstruktivno da doprinese razvoju foruma :)

igrackica

Girl, uopste te nisam prozvala, malo sam te pecnula i to je to, bez zadnje namere. Sustinski se potpuno slazem sa tobom da je jako vazno govoriti pravilno i da treba svoj stav potkrepiti cinjenicama! Zato ova tema i sluzi, radi unapredjenja naseg vokabulara, stila i svega sto se tice jezika, naravno ne po principu "verujem ti na rec".
Da, zamislite da imamo strucnog konsultanta hehehehehe
Videcu sa njim, pa javljam.

Masha

Da, "Recnik jezickih nedoumica" imam i ja, tacnije moja sestra, ali je trenutno posudjen devojci, koleginici moje sestre, koja sprema savremeni srpski jezik. Ja sam se pozluzila literaurom koju sam imala. Meni je sestra rekla da je pravilnije belezaka, ali je nisam saslusala do kraja za ovo da je i beleski moguce, samo je belezaka ipak pravilnije zbog gore pomenutih objasnjenja. Tako da, za sve sto sama ne budem znala ja cu konsultovati sestru i pazljivo je saslusati  :stid:. Mada, ako taj decko studira bas srpski jezik i knjizevnost bilo bi dobro da bude nas clan.  :wave:

Girl

#372
Quote from: igrackica on 25-06-2007, 16:00:27
da je jako vazno govoriti pravilno i da treba svoj stav potkrepiti cinjenicama! Zato ova tema i sluzi, radi unapredjenja naseg vokabulara, stila i svega sto se tice jezika, naravno ne po principu "verujem ti na rec".

Drago mi je zbog toga! :happy:

wolfeitzckie

#373
 Ево да и ја  дам свој скромни допринос нашем 'вокабулару'. Каже се речник. Ово прво баш пара уши, зар не?
Такође не могу да схватим људе које мрзи да користе сва слова наше азбуке (ш,ђ,ч,ћ,џ,љ,њ) - латинична или ћирилична верзија, свеједно. И то спада у културу писања. Претпостављам да им је оправдање да их мрзи - то је безвезе. То се прелива и у језик, можда се баш неком од вас десило да без много размишљања напишу dj umesto ð, itd...
Смрди :
Тек сад видех, овај твој одговор за бре, и мени су то у Турској рекли. Е сад, то су вероватно проблеми у комуникацији. А што се тиче знања турског, сви га знамо, ја сам за 2 сата проведена са једном турском породицом чуо кашика, чарапе ...

igrackica

Ne kaze se "recnik", jer "recnik" i "vokabular" nije isto, to pod broj jedan. Recnik je pisana forma, a ziva forma je vokabular, izvoli se malo bolje uputi pre nego sto stavis zamerku, juce zakljucili da je tako najbolje.
Pod dva, ne koristim nasa slova iz razloga sto mi se ispremestaju svi znaci interpunkcije i kucanje poruke bi trajalo jako dugo, a meni se ne gubi vreme na takve gluposti, jer jako brzo kucam, a to bi me drasticno usporilo.