Jezièke (ne)doumice

Started by Darker, 28-11-2006, 14:05:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Girl

#600
Hajde jednom za svagda da se razjasni - razocarEnje ili razocarAnje.


p.s. ako je bilo, sorry, potrazicu

pig_am_am

to se secam da je bilo.

...a ono se ne secam....a pratim temu. thanx

Girl

Moze i razocarenje i razocaranje.
Hm, izgleda da ce vremenom prihvatiti stvarno sve i svasta...
:wave:

Ivana_89

ja bih rekla razoèaranje  :ninja:

igrackica

Bilo je, moze oba, kao i pogotovU i pogotovO!
Ja pitala  :wink:

zabica

Ovaj nas srpski je bas fleksibilan jezik, evo zadnjih dosta stvari koje smo pitali odgovor je bio isti:"Pa moze i jedno i drugo"  :lol:
zatvarajmo temu :lol: salim seeee

Darker

Zadnjih ili poslednjih :hmm

igrackica

Mislim da smo i to raspravili i to do detalja i da je opet bilo, moze oba!
D, proveri kroz temu  :wink:

shiky

E,a da li moze da se kaze Srbijanci?Ja uvek kazem Srbi,ali sam cula i ovu varijantu..i iskreno,ne svidja mi se..

Srbijanac i Srbijanka..ne zvuci mi :nene:

katarina

meni zvuci Shumadijski!:)

igrackica

Srbijanci su oni koji zive u Srbiji, a Srbi su svi oni koji to jesu po nacionalnoj pripadnosti, a zive i van Srbije. Zvucalo, ne zvucalo, tako je :)

bbasic

Quote from: pig_am_am on 27-09-2007, 20:00:13da li je imenica bol muskog ili zenskog roda?

Za vreme srpskohrvatskom bila je dvorodna imenica, dok se danas uglavnom navodi da je ¾enski rod hrvatska varijanta koja nije po srpskom jezièkom standardu.

Quote from: avgogh on 28-09-2007, 10:08:40Da li je pravilno reci glumIti ili glumEti, pocrnIti ili pocrnEti, i sl. ja sam vise za ovu prvu varijantu, al' nisu svi... nekad bas zna da mi zapara usi.. pitala sam drugaricu koja studira knjizevnost, rekla mi je da misli da je svejedno, ali ja se bas ne slazem sa tim...

Na prvo pitanje odgovor je samo glumiti. U drugom veæ imamo razliku u znaèenju: pocrneti znaèi ’postati crn’ (recimo, posle sunèanja), a pocrniti znaèi ’obojiti u crno’. Tako va¾i za mnoge sliène glagole.

Quote from: shiky on 30-09-2007, 11:20:52
E,a da li moze da se kaze Srbijanci?Ja uvek kazem Srbi,ali sam cula i ovu varijantu..i iskreno,ne svidja mi se..

Srbijanac i Srbijanka..ne zvuci mi :nene:

Prema jedinom zvanièno registrovanom znaèenju, termin Srbijanci oznaèava Srbe koji ¾ive u u¾oj Srbiji (tj. delu Srbije ju¾no od Save i Dunava). Rasprostranjena su i mnoga druga znaèenja, dok je samim „Srbijancima“ ovaj termin èesto uvredljiv; videæemo hoæe li biti nekih izmena u normi.

©to se tièe pitanja koja sam preskoèio, nemam ¹ta da dodam na iznete odgovore.

katarina

E ljudi, pazite ovo. Bila moja sestra kod kume cija mala cerkica ide u osnovnu. I kaze mala: mama trebam da ucim.
Kuma: ne kaze se trebam, vec TREBA da ucim.
Cerka: ne ne, nas je nastavnica ucila da se kaze TREBAM DA...TREBAS DA...TREBAMO DA...
Pogleda kuma svesku i vidi stvarno tako pise. Ode u skolu i nastavnica kaze da je pravopis izmenjen. Da li ste znali za ovo?
Ja sam i dalje ubedjena da se nastavnica zeznula.

A evo i anegdote: ja sam imala nastavnicu koja je na matematici, przeci jedan predmet u ruci rekla: Sta je ovo u mene?
Mi cutimo ko zaliveni. Ona opet: jel cujete vi mene? Sta je ovo u mene?
Mi je skontamo i kazemo u glas: LENJIR!
A ona: pa dobro, moze i lenjir,ali, ovo je deco RAVNALO!!!
Pa ja bih zadavila nastavnicu da mi dete dodje i kaze: Mama, kupi mi RAVNALO!

bbasic

Nastavnica apsolutno lupeta, kad moram tako da ka¾em.

Prvo, ni¹ta se nije izmenilo.

Drugo, nikad se nijedan Pravopis neæe izjasniti o slaganju glagola trebati, jer se Pravopis bavi pravilima pisanja, dok je ovo pitanje gramatike. Neverovatno je da neko ko ima nastavnièku licencu ovako ne¹to ne zna, ali sva¹ta sam viðao pa se ni ovom nimalo ne èudim.

Ivana_89

kako se pravilno ka¾e votka ili vodka?  :cvet

ja sam napisala votka, a onda je u sledeæem postu Shiky napisala vodka  :hmm

da stvar bude jo¹ zbunjujuæa za mene, u nekim restoranima, kafiæima... u meniu pi¹e votka a negde vodka. Dakle, ¹ta je pravilno?  :cvet