Jezièke (ne)doumice

Started by Darker, 28-11-2006, 14:05:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

lijepa bosanka

Ovo je samo jos jedan dokaz da su napravili svoj neki nadrjezik,od Srpskog,a naravno smijesni Srbi se odreknu svega svoga,i otuda moj gnjev u nekim temama....To ima i veze sa onim da je veliki procenat Hrvata nastao pokatolicavanjem  Srba....uh...
Ali ipak ne volim da upotrebljavam rijeci sa HRT 1,2 ....

Smrda

konacno da sa nekim o ovome prozborim...
elem..LB..nema nerviranja zbog njih...svi koji mogu,pa naravno da ce da kradu....
ja se nerviram zbog nas...tj,mi me nerviramo.... :K
upravo to,ZOE....sta fali recima zrak,zrakoplov,povest,prijemnik,bla,bla.... :hm
ne,ne...sami smo zamenili reci kako bismo se razlikovali..od koga?!?!.... :shock
i to me nervira.... :box
i zasto ja ako kazem,ispricavam se,ili u biti..ili vec tako nesto...meni se kaze da pricam hrvatski..... :shock
uf...i ja pobesnim....
.grins. .grins.
elem...ja ne bih sad da politiziram ovo...nego da se mi drzimo jezika u biti,iliti sustini!!....
ja ne dam Vuka,pa to ti je..

Masha

Smrdice, ako ti je lakse, ja koristim izraz u biti. Inace, vrlo cesto cujem da ljudi govore sumlja i eskurzija  :shock.

dyki

ma pusti, covek da dobije infrakt kad cuje tako nesto :)

spadalo

Ne znam da li je neko vec pomenuo, ako nije, ja cu- Postoji jako korisna knjizica, Recnik jezickih nedoumica, autora Ivana Klajna, dozivela je veliki broj izdanja i moze se naci skoro u svakoj knjizari, a nije ni skupa! Ovde mozete naci resenje mnogih svojih pravopisnih nedoumica! (Nije nikakava reklama u pitanju, knjiga je zaista dobra i korisna i trebalo bi je nabaviti, ako je vec nemate) :V

Maslacak

Smrdo...
Lepo je sto se drzis Vuka, ali mnogi teoreticari npr se uopste ne bi slozili s tobom. Znas li ti koliko je on izmenio izvorni srpski jezik? Koliko se toga pogubilo u njegovim izmenama? Zovu ga plagijatorom, eliminatorom tradicije, i slicno...
sta onda?
Ljudi, jezik je ziva materija... ja nemam nista protiv reci zrak, i povijest, i kruh, i prosinac...ja sam ih u Bosni vecinu i koristila, mi smo koristili sve, i ja obozavam da znam sto vise izraza za jednu te istu stvar... ali, realno, koliko ih je ljudi u Srbiji IKADA koristilo?
Stvari se menjaju...

Smrda

slazem se...stvari se menjaju....
ali to ne znaci da treba namerno nesto menjati i unistavati...
ne na silu...
jezik tece i sam se menja...
a ne treba da ga mi  forsiramo...
razumes li me?....
e sad...
svako ko mi kaze da je Vuka plagijator,morace to dobrano da mi argumentuje...
pazi i ja mu zameram par stvari...ali najlakse je pljuvati po tudjem trudu...sem toga,ako su vec toliko pametni sto oni ne promene nesto,nego samo pricaju....
ne kazem ja da je Vuk svetac,ali da je pomogao jeste,da je napravio propuste,po mom skromnom misljenju-jeste,ali zanemarljive....
najbolje da sad svi sedimo i razbiramo,dok nam deca budu govortila infrakt,sumlja,hvali,itd....kapis?
ako neko uprostava ovaj jezik to su danasnji gramaticari....zasto?....ne znam...
uskoro necemo imati ni padeze,vec samo univerzal i vikativ,a o vremenima da ne pricam...gde odose aorist, imperfekat....
Klajnove sve knjige su ok...mada ni on bas ne voli Vuka,ali ima sta covek da kaze....

Darker

Ma lepo ja ka¾em - bio èovek Hrvat, pa da zavr¹imo sa njim, a da krenemo malo vi¹e o Klajnu da èantramo, zato je i otvorena ova tema;)

Maslacak

@smrda
kapiram... ali nisam primetila da se jezik na silu menjao. Hrvati ga menjaju na silu, to da.
Mozda gresim.
Plagijator: neki Nemac, ne znam koji, je pokusao slicnu reformu da uvede tamo, pa nije uspeo... :> Ali ja nisam znalac, samo kazem sta ljudi pricaju.
nemam ja nista protiv Vuka, zato sto se ja uopste ne lozim na te stvari, coveku svaka cast, nego kazem da uvek postoji druga strana medalje...i on je eto, stosta na silu promenio...

slazem se s tobom za uproscavanje jezika. Na zalost, to je izgleda masovna pojava. Pogledaj npr u sta se pretvorio engleski? I to mislim na onaj koji govore Englezi - Britanci. To je sad katastrofa.
Dok mi ucimo neka silna vremena, oni upotrebljavaju brat bratu - dva :lol:

I naravno da se slazem da je mnogo vaznije da se govori ispravno, nego da li je neka rec hrvatska ili srpska. Ali danas je situacija takva, "vlak" i "zrak" su vremenom postale definitivno hrvatske reci, i na silu bi bilo upravo kad bi to pokusali da menjamo... Ja nekako racunam da su srski i hrvatski postali iz istog jezika (ako cemo reci da su sad razliciti)...ali mi je potpuno nebitno da li je to bio srpski, hrvatski, ili srpsko-hrvatski...i koje kome tu sta "krao"...jer ako je od starta to bio isti jezik, ne razumem kakva kradja je u pitanju...

Darker

Hoæemo li prestati sa poreklom jezika... Poenta ove teme je ispravljanje jezièkih nedoumica. ako vam se èantra o istoriji jezika, sa sve kraðom Hrvatski-Srpski :nova tema... Ali u aktuelnim de¹avanjima... Ovde ne.

SPRING

Jedno pitanje, inspirisano predavanjem iz patofize:

Da li se kaze zapaLJenje ili zapaLenje pluca?

avgogh

mislim da se kaze zapaLJenje...

hulio_salinas


SPRING

I ja mislim da je sa LJ, ali je profesorka danas nekoliko puta rekla zapalenje... :roll:

hulio_salinas

ma sta ti je... kakve veze ima sto je prof rekla... pa nije prof na filoloskom...   :K

pa to ti je ono:
odeLenje i te stvari...