Jezièke (ne)doumice

Started by Darker, 28-11-2006, 14:05:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Darker

Quote
Citat: Darker - Prosinac 03, 2006, 01:19:18
Bilo je jo¹ zaniomljivih nedoumica, ali su se uglavnom sodili na kacente...
E ovo je od svega najsimpatiènije  Grin Grin Grin Grin Grin
:F :F :F :F :F :F :F
A trebalo mi je vremena da skapiram ¹ta napisah :> :> Ali to nije jezièka nedoumica, to je brzo kuckanje :wink:
Interesnatno, Klajn u svojoj knji¹ci ka¾e da je pravilno: NIKAD NEPRE®ALJEN, i da se samo u spoju sa NIMALO ne koristi negacija: Nimalo zbunjen (umesto nimalo nezbunjen!)
Mene su uèili da je pravilno NIKAD PRE®ALJEN???

Maslacak

Quote from: yeca on 08-12-2006, 11:25:53
MOLEKUL!!! Èak je i ass iz farmakologije pre neki dan na ve¾bama rekla da se hemièari ljute i stalno opominju one koji insistiraju na ¾enskom rodu reèi MOLEKUL!

Koji hemicari se ljute? Na neorganskoj su skoro sve profe govorile molekula... :K
Pazite: minut/minuta, litar/litra, metod/metoda...
koliko ja znam, moze i jedno i drugo...

hulio_salinas

ali nisam nesto po literaturi video
minuta i litra....

metod i metoda se preplicu, ali prva dva ne... tako mislim...

Darker

Èika Klajn ka¾e:LITAR  bolje nego LITRA
Ali minut i minuta su izjednaèeni...

yeca

Quote from: Maslacak on 08-12-2006, 14:51:59
Koji hemicari se ljute? Na neorganskoj su skoro sve profe govorile molekula... :K
Hemièari sa hemijskog fakulteta. Nismo mi jedini  :K

Maslacak

Quote from: Darker on 08-12-2006, 15:28:07
Èika Klajn ka¾e:LITAR  bolje nego LITRA

mozda bolje, ali ne i neispravno, zar ne? :)

Smrda

#96
Quote from: Darker on 08-12-2006, 14:32:21

A trebalo mi je vremena da skapiram ¹ta napisah :> :> Ali to nije jezièka nedoumica, to je brzo kuckanje :wink:
Interesnatno, Klajn u svojoj knji¹ci ka¾e da je pravilno: NIKAD NEPRE®ALJEN, i da se samo u spoju sa NIMALO ne koristi negacija: Nimalo zbunjen (umesto nimalo nezbunjen!)
Mene su uèili da je pravilno NIKAD PRE®ALJEN???
to se zove dvostruka negacija....kod nas u jeziku je cesta...(zasto ne znam...meni se nesto ne svidja!!)
oblik nikad neprezaljen...je u skladu sa gramatikom,i nastaje tako sto se izvrsi tzv. nominalizacija recenice,tj svodjenje recenice na stintagmu ili rec,
npr...covek koji nikad nije prezaljen(neprezaljeni,jel'? :) )
negacija ne(ne+je daje nije) koja je spojena sa glagolom,ostaje u sintagmi nakon nominalizacije i pridruzuje se ostatku glagola(u ovom slucaju to je rec prezaljen) i tako dobijemo neprezaljen-a kako se recenica svodi na sintagmu,glagol smo nominalizovali,ostaje samo-nikad neprezaljeni
je li ovo jasno...ja sam malo slaba u objasnjavanju.... :stid:
i pogresno su te ucili..hehe :>

elem,sta bi znacilo nimalo nezbunjen...neko ko je uopste nezbunjen..tj,ako prebaci negaciju sa jedne reci na drugu,to je neko ko je mnogo zbunjen...sto ce reci..sasvim suprotno od nimalo zbunjen... :K :K :K

Maslacak

da...ali nije nimalo zbunjen moze da se kaze zar ne? I opisuje nekog ko uopste nije zbunjen.
zasto onda nije i "nimalo nezbunjen", po istom principu?
to: "nikad nije prezaljen" je ok...ali "nikad neprezaljen" mi je suludo...
iako ti verujem naravno, samo kazem da deluje glupo...jer onda i nikad neprezaljen zbog dvostruke negacije znaci: nekog ko nikad nije bio neprezaljen, odnosno oduvek je prezaljen :)

Smrda

znam...i ja sam tako razmisljala...ali kad sam postavila tu logicku relaciju kao pitanje jednom prilikom,receno mi je:"matematika i logika imaju relacije,jezik ne,on zivi i dise svojom voljom!" :hm
tako da sam odustala...
meni ni danas sto sta tu nije logicno...
e sad to kako ti razmisljas,to je u engleskom tako,ako se ja ne varam i jeste logicno...ali kao sto rekoh jezik i logika  :/  :>
nimalo nezbunjen..mislim da se radi zapravo o tome da rec nimalo i nije neka potpuna negacija(ikada-nikada.imalo-nemalo) ...ali ne mogu sada da se setim....uf..ako nadjem negde javicu...
ne drzi me bas pamcenje toliko :ohwell:
pitanje...
bezbedonosan,bezbedosan,bezbedonostan?...sta od ta tri?
heliodrom ili kako.....?

Darker

Bezbednostan, bezbednosna itd. Ka¾e Klajn. I ja sam mislio da je bezbedonos(t)an.
©to se tièe nikad nepre¾aljen, tu postoje opaka sporenja, gramatièari se dele u dva tabora po ovom pitanju def.tako da mislim da je besmisleno prièati o tome. verovatno æe biti da su oba pravilna :K
Klajn ne ka¾e ni¹ta za Heliodrom, ali ja nisam ni èuo da oko toga postoji nedoumica :hm

Smrda

mora da kaze...to mu je jedna opd omiljenih truncica u oku.....mozda nema u recniku jer pravilan izraz helidrom tesko da je prihvacen,bar ga ja nisam cula...
a heliodrom bi bila staza sunca.... :hm
bar je jednom tako rekao.... :)


AquArius

Ima poentu za helio/helidrom.

Takodje masTan, mada najcesce cujem masan.

Dupla negacija,
Recimo da ako govoris engleski neko vreme, pa se vracas na srpski ume da napravi problem.
Bar meni jeste.  :ohwell:

Darker

Meni pravi problem i bez engleskog:-)

hulio_salinas

Quote from: AquArius on 09-12-2006, 16:01:37
Dupla negacija,
Recimo da ako govoris engleski neko vreme, pa se vracas na srpski ume da napravi problem.

ma samo ispred svake moguce reci stavis NE i teras dalje... nemas da omanis...


salim se...
kad god sam se vratio sa nekog puta (preko grane) imao sam problem sa duplom negacijom... i ne samo sa tim, nego i sa mnogim drugim forama... pogotovo sa konstrukcijom recenica... ali sta sad da se radi...  8)

Bred

jel se kaze benzoJeva ili benzoeva kiselina? :hm