Jezièke (ne)doumice

Started by Darker, 28-11-2006, 14:05:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

hulio_salinas

benzoeva...
nije valja da neko kaze (pise) bonzoJeva?

Wolf

Ja sam vidjao i jedno i drugo po knjigama i skriptama.

lane

Ma sigurno se ka¾e benzoeva...
Da li je moguæe da u nekoj knjizi pi¹e benzoJeva?!  :shock
U skriptama...mo¾da gre¹kom (nadamo se sluèajnom).

Smrda

benzoeva...
mada ne znam odakle ta izvedenica...

Darker


Maslacak

Definitivno u literaturi ima i jednog i drugog.
Mislim da je stvar u tome sto u srpskom nije cesto da dva samoglasnika tog tipa stoje jedan uz drugi...kao sto npr ime Daria (ili Mario :K) nisu srpska, i slicno...u principu se pri izgovoru hteli - ne hteli izgovori J...
mada su tu i radio i avion, pa opet nema J!
I meni je to "benzojeva" bilo jako smesno, naravno da je benzoeva ispravno, ali pretpostavljam da je zbog toga "nastala" ova druga varijanta...
Takodje guanidin/gvanidin. Ja sam uvek pre za guanidin...a predavanja farmaceutska hemije su prepuna gvanozina, gvanidino grupa itd :> Ne znam sta je ispravno. Oni su ti u cijem praktikumu pise i benzojeva...

Ima jos toga, samo ne mogu da se setim trenutno.

Bred

Kod nas u svakoj fakultetskoj knjizi pose benzoJeva... :roll:

Darker

U Bugarskoj je sad recimo nastao haos. Oni ka¾u i pi¹u EVRO a u EU se ka¾e i pi¹e EURO...

Pedja

Pa i kod nas ljudi vecinom koriste Evro a u Eu Euro  :hm

Ali sto rece jednom predtavnik radikala Vucic: ''Jel mi zivimo u Europi ili Evropi ''?    :Bog

Mislite o tome..

Maslacak

A je l' kazes Eurokrem ili Evrokrem? :> :> :>

Svojevremeno kad je uveden euro, bila je velika prica oko toga da bi mi trebalo da govorimo "evro"...pa su zakljucli da ce se pisati i govoriti evro.
Ali mislim da je tek sad nastao haos, jer su se neki ljudi "primili" a neki ne...

Moja mama je bankar, i posto po ceo dan gleda onu kursnu listu...ona kaze eur :K

SPRING

Nisam razmisljala na ovu temu... Ok, dolar je dolar i kod nas, ali npr GBP je kod nas funta, a ne "paund"  :hm

Zasto?

yeca

Quote from: SPRING on 12-12-2006, 15:07:04
Nisam razmisljala na ovu temu... Ok, dolar je dolar i kod nas, ali npr GBP je kod nas funta, a ne "paund"  :hm
Zasto?
Zato ¹to je prevod reèi POUND - FUNTA ne samo kao britanska valuta nego i kao jedinica za meru koja se nekada koristila . . . eto npr. obja¹njenja

Quote from: Maslacak on 12-12-2006, 14:34:18
A je l' kazes Eurokrem ili Evrokrem? :> :> :>
Meni jednom jedna baba reèe AEROKREM  :>  :>  :>

Quote from: Bred on 11-12-2006, 14:59:25
jel se kaze benzoJeva ili benzoeva kiselina? :hm
Urea ili ureja?????????? Mislim kako idete ka starijim godinama, ureJa je mnooooooogo èe¹æa varijanta i u pisanju i u govoru.

lijepa bosanka

Quote from: Pedja on 12-12-2006, 13:17:03
Pa i kod nas ljudi vecinom koriste Evro a u Eu Euro  :hm

Ali sto rece jednom predtavnik radikala Vucic: ''Jel mi zivimo u Europi ili Evropi ''?    :Bog

Mislite o tome..
:]
Ja zivim u Evropi,na srpskom jeziku se tako kaze.....i tako sam ucila cijeli zivot...a imam one sto su mi 30-ak km od kuce i govore Europa.... :> :> Ako vec treba da govorim na stranom jeziku....govoricu kako govore Englezi,Njemci....ali ne zelim da govorim kao Hrvati...
Stoga u zemlji Srbiji je evro!!!



yeca

Malopre videh reè FARMAKOGNOSTA za profesora (osobu) koja se bavi farmakognozijom.
Pa, sla¾ete li se??

zoe

И ја увек тако кажем...имаш ли ти неки предлог?