Pandorina kutija

Started by hulio_salinas, 03-12-2006, 12:22:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

hulio_salinas

Mislim da svi znate sta je Pandorina kutija. Ali ajde da napisem rec-dve (onako po srpksi):
Hipoteticki, sakupimo svo zlo ovoga sveta: sve nesrece, sva zlodela, sve lose osobine. Kada ih sakupimo, zatvorimo ih u jednu kutiju, koju cemo nazvati naslovom teme. Pustimo da se svo zlo malo smiri i rasporedi u toj kutiji. Naravno, ono sto je teze (veca gustina; vece zlo) ce padati na dno. Ono sto je manje zlo, ostaje da "pliva" po povrsini. Nakon nekog vremena otvorimo kutiju. Izvlacimo redom onako kako se u kutiji rasporedilo. Stizemo do dna...
Postavljam pitanje: Sta cete poslednje izvuci? Sta je to ostaje na samom dnu Pandorine kutije? Sta je najvece zlo ovoga sveta? Postupci, misli, emocije... Sve je dozvoljeno..

Smrda

a sto bismo otvarali kutiju?!? :K :wink:
mogu samo odgovoriti sta bih volela da poslednje izvucem... :hm
to bi bila ljudska sujeta,definitivo, jer je smatram izvorom vecine zlih stvari na svetu....tako da ostavljanjem nje u kutiji,ostalo bi i jos mnogo zla...

hulio_salinas

Quote from: smrda on 03-12-2006, 12:29:14
a sto bismo otvarali kutiju?!? :K :wink:
mogu samo odgovoriti sta bih volela da poslednje izvucem... :hm
to bi bila ljudska sujeta,definitivo, jer je smatram izvorom vecine zlih stvari na svetu....tako da ostavljanjem nje u kutiji,ostalo bi i jos mnogo zla...

rekoh hipoteticki...   :][
otvaramo da bismo otkrili sta je na dnu...   :cvet

sujeta, a? mislis da je to poslednje... zanimljivo... i ja sam tu negde sa misljenjem, ali nije to moj izbor.. reci cu malo kasnije... cek... tek sam otvorio temu..   :wink:

Smrda

nema drzanja u neizvesnosti....neje feeer...
salim se:)
ali ovakva je moja teorija..
sujeta=> pohlepa<=>zelja za lovom,moc,gramzivost=>sredstva vise nisu bitna,oruzje,droga,nasilje,nafta,teror....
tako ukratko...

Dukica

sebicnost.
Nekako mi iz toga,sve ostalo ide. i pohlepa i zavist i sujeta itd....

Al-Jasmina

Hulio, voles Andjelinu zar ne? :)

sebicnost..
Dukica lepo rezonuje...nesto je koren svemu
a onaj ko samo sebe gleda u svemu ce sebi udovoljavati do tudje/tudjih propasti..

stef


Al-Jasmina

ali strah je budalastina...
relikt samozastite od grabljivaca-
dakle prirodna osobina koja u kombinaciji sa nekim drugim zloduhom ljudskog uma pravi sranja..
sama za sebe je kao da kazes JA BITI...

stef

>> Da bismo videli jasno, da hrabro zivimo ovde i sada, prozivljavajuci svaki novi trenutak svezinom deteta, pogled nam ne sme biti zamagljae strahom i zeljom<<    Antonio de Melo  :cvet

Al-Jasmina

Zelja je slabost...
dodaj tu sebicnost pa na nju strah da ta sebicnost nece biti zadovoljena
i eto ti poganog orudja

stef

 At last, slazemo se! :roll:

hulio_salinas

covece, hteo sam da pustim da tema tece, a onda da kazem svoje misljenje... bas sam debil...   :][

mislio sam na istu stvar kao i Dukica...   :Bog

SEBICNOST...

Sve potice (po mom misljenju) od sebicnosti... Izvor svih zala je ta zaljubljenost u sebe i sve vezano za nju... 

Al-Jasmina

To ti je moralno slepilo...

Smrda

cek,cek...ali zar zaljubljenost u sebe nije sujeta?!?!...
mislim,u biti se slazemo...samo kdo mene ide sujeta,pa iz nje sebicnost...
ali o tome sam vec negde pisala...pa se ne bih ponavljala...
bitno je da smo se slozili...

hulio_salinas

pa jesmo... ali ne verujem da bas svi imaju isto misljenje...