Pandorina kutija

Started by hulio_salinas, 03-12-2006, 12:22:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Smrda

evo ovako...
moje iskustvo...
sujeta ili sebicnost?
kad se stavi na terazije,ne znam sta preteze...ali znam jedno....poznajem sebicnjake koji nisu sujetni i nisu lose osobe....
a sujetan,a darezljiv?!?...ima li ga?...ne verujem....
mozda su to dva skupa koja se seku...ne znam..a mozda jedno podrazumeva drugo...
ali duboko verujem,da je sujeta jedna od najgorih ljudskih slabosti...samoljublje,precenjivanje samog sebe,vidjenje sebe kao Bogom datog...i ako nas takvo misljenje vodi,pa zar to i ne iziskuje sebicnost u neku ruku....ako nista drugo onda sebicnost u stavu,nedozvoljavanje da se nesto prigovori,cuvanje svog ega daleko od drugih...a ako se toliko cuvas od drugih u nekoj iluziji o samom sebi,pa zar nije logican sled ......sebicnost?

Dukica

Pa cudno mi je sve to..Mislim u pravu si ,skroz,ali....
Mozda uoste te dve stvari ne bi trebalo da se porede,jer sujeta je nesto sto svako od nas ima,samo je kontrolise u manjoj ili vecoj meri,a sebicnost je osobina licnosti koju ili imas ili nemas. Ne mozes biti malko sebican. Sujetan vec mozes biti malo,a da te to ne ugrozava mnogo,pa cak je nekad i od koristi.

Znaci,posto sujeta u svima nama postoji,samo u razlicitoj meri,tokom zivota ,usled drugih faktora,postajemo sebicni.
Znaci,postajemo sebicni ako ne kontrolisemo sujetu.Znaci,sujeta je kokoska! :K :K :K :K :K

Smrda

hahaha..kakav si ti lik...
ali kapiram ja sta zelis reci...imamo je svi...samo ja sam to malo poredjala u piramidu,a kad me vec vuces za jezik...evo ovako...
prvo,terminologija....kod mene je sledeca...tastina>sujeta>ponos
ponos cuci u svima nama,kao deo ljudskog profila,koji je vrlo koristan,drzi li se pod kontrolo,moze biti pokretac i borac.
u prekomernim dozama prerasta u sujetu i tastinu,neka svako to zove kako zeli...bitno je da skapirate sta zelim reci...
franica kad ponos postane skodljiv brzo se predje i prepoznati je,pa to je umetnost svoje vrste...mozda zato i kazes da svi imamo sujetu..ok..ali ajde onda da kazemo da je najveci stepen tastina...
hm?...sta reci...tastina je zapravo praznina;osetljivost na sopstvenu licnost i dimenziju,u jeku je kad je licnost zasnovana na iluziji;to je rezultat nepostojeceg inetrgriteta....ukoliko dodje do suocavanja te lazne slike koju osoba ima o sebi sa okolinom...eto varnice,prorai tastina...
zar ne?
uostalom,koliko mene znanje istorije sluzi...svi veliki dogadjaji su imali jednu zajednicku klicu..tastinu..(jer ona jedina gura osobu preko granice,sve druge osobine u tom smislu su sekundarne)..
evo sta mi sad pada na pamet...
rascep hriscanstva i svadje medju crkvama..
osvajanja dzingis kana i aleksandra velikog...
pad starog rima,bla,bla...
ono sto se ja pitam..ima li joj leka?
i da...svidja mi se tvoj zakljucak:)...sujeta je kokoska!

Coolgemini

Hmmm...sujeta....neshto sto koci sve mrdajuce zive oblike i uvek daje sumornu sliku onog koji je poseduje,a veoma uspeshno prebacuje boju i na druge...Sujeta je stara koliko i covek...Setite se samo Kaina i Avelja i ogromne sujete koja je dovela do Aveljove smrti....Mozda sam ovim isuvishe konkretizovao sujetu,ali je svakako sujeta dosta povezana i sa drugim osobinama>zaviscu,sebicnoscu,egoizmom,gordoscu.... :roll:...Osecanje inferiornosti usled nemogucnosti da prihvatish sebe,pa onda i druge...nametanje svog ''ja'' kao jedinog zasluznog za biti i ziveti....
Veoma tesko sta bih izdvojio kao poslednje,a najvece zlo...mozda je to gordost kada zelish vishe od onoga sto te cini ''srecnim'',cak i po nesrecu drugih....ili je to ipak smrt iz sujete...ne znam ni sam koje je zlo vece,premda mi nije skiciran u glavi redosled grehova... :smile:

Smrda

veruj mi coolg...kad se al pacino slaze sa mnom u djavoljem advokatu...:)
salim se...
ali ja nekako mislim i da je gordost derivat sujete...ili gresim?
je li?

Dukica

Definitvino su sve to derivati,i to bliski...
Sujeta,sebicnost,gordost,pohlepa,zavist,ljubomora,egoizam,gramzivost,lenjost,neskromnost,itd. Sve je to na dnu,pa ga vi redjajte kako hocete.... :)

Wolf

Pa to je to. Svih 7 smrtnih grehova + Stef. Ali, molim vas zatvorite kutiju, jer Stef je vec napolju. Veca kazna nam ne treba!  :K

Smrda

hahaha....
zar beba da bude tako opasna?!?:)
spmenimo malicioznost....

Darker

Ma nije ¹to je beba, nego ¹to je roze:-)
Elem, a lenjost kao iz sebiènosti proistièe?
A ¹ta je sa apatijom? Lenjost duha? Truljenje mozga?

Maslacak

Ja se slazem...
Moze proisticati iz sebicnosti, ako je lencarenje ono sto bas obozavas, pa sebi ugadjas na taj nacin...
Ali obicno nije to. Jer realno - niko sa malo zivotne snage ne voli da prelezi ceo zivot.
Mnogi ljudi nemaju dovoljno snage i volje cak ni da budu sebicni.
Sebicnost daje motivaciju...
kod lenjosti motivacije nema...
Lenjost je...mrtav covek.

hulio_salinas

a sta je sa potrebom za ubijanjem? gde je to? sta je to?

Coolgemini

Lenjost je sebicnost prema sebi...nedovoljna motivacija da sebe podizesh i gradish onako kako ti znash da treba..Svi ljudi su lenji,samo to pokazuju u razlicitim domenima,a koji zavise od interesovanja i volje..Npr..Neko je lenj da uci,ali zato mnogo vodi racuna o sebi..A neko uci,ali ne vodi uopste racuna o sebi jer je lenj...tj mrzi gaa..Lenjost je vishe losa navika,nego osobina,upravo zbog toga sto se na navike moze uticati,a na osobine i ne bash najbolje... :roll:
Gordost moze biti nus pojava sujete,ali i ne mora...Vishe je vezana za egocentrizam tj osobe koje misle da su jedine na svetu i koje zamisljaju da sve mora da pripada njima>znak paznje,komunikacija,materija,ljubav..Za takve obicno ne postoje emocije jer su ''najpametniji'' i naravno koji misle da njima to ne treba jer su ''visha'' bica...Po meni je to dno dna..ubedljivo najgora karakterna crta koja moze da postoji.... :roll:

Maslacak

Svi ljudi su i lenji, i sebicni, i sujetni, i egocentricni, i kukavice, i gordi, itd.
Stvar je samo u tome koliko je sta izrazeno.
I koliko gadan koktel nastaje kombinacijom svih tih osobina.

Ja ne mogu da izdvojim bilo sta sto bi bilo na dnu kutije. Osim mozda ovako nekako: prokleta ljudska priroda :>

Smrda

eto...za lenjost nemam sta dodati...coolg sve rece...
osim...mislim da je u pitanju osobina i mislim da se na osobine moze uticati ukoliko je osoba dovoljno samosvesna..
a gordost....hmmm..to sto ti rece za gordost,ja isto rece za sujetu,samo malo drugacije to objasnih...ali u biti,mislimo na isto...samo nam se terminologija razlikuje..i ako se ne varam,Frojd upotrebi izraz egocentrizam pri definisanju tastine...a gordost...pa coolg,bas me baci u rebus sad....meni je gordost oduvek bila u hijerarhiji posle ponosa....nisam bas smatrala da je toliko opasna osobina,i zla.
uf...sad vec vrzmam....po glavi..rebus.
ajde nek neko nadje definicije,pa da se razresimo muke....a probacu i ja...
@apatija,lenjost duha-depresija..sta dalje...ne znam..opasno,ali ne vidim da je zlo....
@ubijanje?!?
zasto bi nekom oduzeo zivot?
zbog egzistencije,zbog moci,zbog para,zbog ....ima hiljadu razloga...ni jedan dovoljan...
i opet mislim da se i ta "zelja" javlja iz tastine...ak' me kapirate...
ne racunajuci neuracunljivost...

Darker

Lenjost-apatija-depresija. Samoubistvo. Gore od ubistva?
I sujeta je osobina. Odnosno mana. Sve su to mane.
I svi su u manjoj ili veæoj meri posednici svih mana kao i svih vrlina. I samosve¹æu i ljubavlju se mogu ispraviti, ali to je neka druga prièa...