©ta je starije: Koko¹ka ili jaje?

Started by Darker, 03-12-2006, 13:46:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darker

Po¹to ste iskulirali moje pitanje u "Èik pogodi?", evo ovde nauènog obja¹njenja:
На почетку беше пиле
Генетска грађа се не мења у току живота ма које животиње

Колико сте пута и сами запитали: шта је старије – кокошка или јаје? Дотична загонетка голицала је људску знатижељу од постанка света, а у расправама су учествовали веома учени људи – научници и филозофи. Нагађању је, изгледа, дошао крај.

Тројица Британаца – научник, филозоф и одгајивач – изрекли су пресуду: јаје је старије! Кључ одгонетке се, наиме, крије у чињеници да се генетска грађа не мења у току живота ма које животиње. Отуда је прва птица која се преобратила у пиле, вероватно у преисторијско доба, испрва била заметак у јајету.


Џон Брукфилд, професор еволуционе генетике на Универзитету Нотингем (Велика Британија), објашњава да је све очигледно: живи организам у љусци имао је исту ДНК као пиле које се из тога испилило. Стога, прво живо биће за које недвосмислено можемо рећи да је члан врсте јесте – прво јаје. Из тога јасно следи да је јаје раније настало.

Дејвид Папино, филозоф науке са Краљевског колеџа у Лондону, сагласан је са овом тврдњом. И он сматра да се прво пиле излегло из јајета, а да је кокошјих било пре пилића. Људи су дуго били у заблуди да су прва кокошја јаја излегле неке чудне животиње – пола гмизавци, пола птице.

Дотични филозоф овако размишља: уколико је унутра пиле, то је кокошије јаје. И додаје: кад би кенгур снео јаје из којег се излегао ној, то би било нојево, а не кенгурово јаје.

Прво пиле је, дакле, измилело из јајета. Чак и да је припадало другој птичјој врсти, то је било кокошије јаје јер је имало заметак пилета. Закључак је недвосмислен: најпре је постојало јаје, накнадно је стигло пиле!

Ваља подсетити да је кенгур торбар и да не носи јаја, за разлику од нојева и кокошију.

Чарлс Борнс, председник Удружења одгајивача живине, подржава двојицу учених претходника: свуда је било јаја пре него што се појавила прва кокошка. И да нису кокошија, као што их данас знамо, била су – јаја.

И међу научницима је више питања него одговора, не само у овом надмудривању. Поменимо нека: шта је било пре настанка космоса; ако нема никога у шуми, да ли се чује тресак дрвета које пада; по којим законима физике ће Михаел Балак у „Челсију” зарађивати 130.000 фунти седмично трчећи за лоптом?

Али, највеће остаје: ко је снео прво јаје, ако то није била кокошка?

-----------------------------------------------------------

Коке нису кокошке

Кокошка не само да нема пилећи мозак, већ има богат друштвени живот. Пернати потомци диносауруса се међусобно препознају, чак чаврљају у време оброка.

За разлику од деце, кокице и пилићи разумеју да предмет који им је показан, а потом сакривен и даље постоји. Коке користе око 20 различитих звукова за разну храну, могуће је да је то прво тзв. репрезентативно упозоравање ван света примата.

Крис и Линда Еванс са Универзитета Маквори уверени су да кокице, напослетку, нису – кокошке.

С. П.
[објављено: 03.12.2006.] Politika

SPRING

Koliko price o kokoskama..... :wink:

Bas me zanima sta ce da predloze kao odgovor na pitanje "sta je bilo pre kosmosa?", o tome nikad nisam uspela da stvorim neku svoju pretpostavku, suvise mi je apstraktno....

Dukica

pre kosmosa je bio shtasmos!
a ovakvu temu,mislim da samo D moze da postavi...
Pa sta da ti kazem,batistutice?
Jaje je starije,a mozda i nije...
Jednocelijski organizmi su evoluirali do ptica,tako da je jaje nastalo od bakterije,ustvari.
To ti je kao ona teorija,prvo su nastali virusi i Srbi, e pa tako da je moguce da je jaje nastalo od Srba! :K :K :K :K

Ne zelim vise da pricam na ovu temu.... :pst

Al-Jasmina

Srbi su i dalje prokarioti :)
Jaje je od virusa, napredniji su...haraju svetom a mi se i dalje chvarimo u nasoj maloj primordijanloj balkanskoj supici!

piliciciciciiiiiiiii
lele, povegetarijanchicete me

pilad su opake zivotinjice,
D da li znas da imaju i gangove :)

Smrda

a sta cemo sad sa tim,ko je sneo jaje?!?
ne pije meni to bas vodu...ima logike...ali ja mislim da su kokoska i jaje zajedno evoluirali,a da je koka,tj prekoka malo starija....jer je ona morala da donese prvo jaje,iz koga ce da se izlegne pile....
ala sam zavrtela...

Al-Jasmina

Smrdo to ti je ovako...
Radnik iz nuklearke Krshko snese jaje i eto prve kokoske...
Razlog - radijacija & mutacija :>

Dukica

Hehehe,zvuci logicno! :> :>
Za sve su mutacije  krive!

Wolf

mutacije, somatske aberacije i ...eto ga jaje!

Darker

©to ka¾e MR Garisson, prvo ptièije jaje je nastalo kao retardirano jaje gmizavaca!

Al-Jasmina

Super, sad zakljucaj temu, sve smo izgleda rekli? :)

Smrda

ja i dalje mislim da su se paralelno razvijali...heheh

hulio_salinas


AquArius


Enea

pa koja je onda svrha foruma,ako ne sme da se caska...?...

stvarno,te ne razumem...

evo sad cu ja da otvorim podforum,i da u njega lepim sve sto nadjem na net-u

dancho

E ova tema je do jajasamo je izumrla. Kao dinosaurusi. :>