Telekom Srbije preuzima Telekom Srpske

Started by Bred, 05-12-2006, 15:02:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

 Izvor: B92
Banjaluka -- Vlada RS je prihvatila, kao najbolju, ponudu Telekoma Srbije za kupovinu 65 odsto dr¾avnog kapitala Telekoma Srpske.

Najbolja ponuda Telekoma Srbije
Najbolja ponuda Telekoma Srbije
Telekom Srbija je za preuzimanje Telekoma Srpske ponudio 646 miliona evra, dok je drugi ponuðaè, Telekom Austrija, ponudio 467 miliona evra.

Ponude su otvorene na zajednièkoj sednici Vlade Republike Srpske i Komisije za privatizaciju Telekoma Srpske.

Prema ranije usvojenim uslovima tendera, utvrðeno je da kupac mora da po¹tuje kolektivni ugovor izmedju preduzeæa i sindikata, kao i da zadr¾i delatnost Telekoma Srpske najmanje pet godina.

Sedi¹te preduzeæa trajno mora biti zadr¾ano u Banjaluci, a kupac je du¾an da ulo¾i minimalno 50 miliona evra u narednoj godini, kao i da po¹tuje ugovor po kojem Vlada RS ima neotuðivo pravo na kori¹æenje telekomunikacione infrastrukture preduzeæa.

Nastavljeno trgovanje akcijama

Novi duel u Crnoj Gori

Austrijska kompanija Mobilkom (deo Telekoma Austrija) i Telekom Srbije otkupili su tendersku dokumentaciju za dobijanje licence za treæu generaciju mobilne telefonije u Crnoj Gori.
Banjaluèka berza donela je odluku da od srede, 6. decembra, prestaje da va¾i odluka o privremenom zaustavljanju trgovanja akcijama Telekoma Srpske, s obzirom na to da su objavljeni rezultati tendera za kupovinu dr¾avnog kapitala Telekoma Srpske.

Akcijama Telekoma Srpske se ponovo poèinje trgovati 6. decembra prema va¾eæem rasporedu za metod kontinuiranog trgovanja, saop¹teno je iz Banjaluèke berze.

Banjaluèka berza je, u cilju omoguæavanja formiranja tr¾i¹ne cene na osnovu objavljene informacije u vezi prodaje dr¾avnog kapitala Telekoma Srpske, donela odluku o ukidanju ogranièenja za akcije Telekoma Srpske prema kojem cena akcija uvr¹tenih na berzansku kotaciju ne mo¾e odstupati za vi¹e od 10 odsto u odnosu na poslednju proseènu cenu.

Odluka o ukidanju ogranièenja æe va¾iti samo za trgovanje na dan 6. decembra 2006. godine.

Poslovni rezultati

Kompanija Telekom Srpske, imala je u prvih devet meseci ove godine dobit od 31 miliona evra, ¹to je 33 odsto vi¹e od plana.

Telekom Srpske ima 630.000 registrovanih pretplatnika u mobilnoj telefoniji, dok u fiksnoj telefoniji ima 350.585 pretplatnika, a poseduje licence za mobilnu mre¾u i servise, fiksnu mre¾u i pru¾anje internet usluga na celoj teritoriji Bosne i Hercegovine (BiH).

Internet provajder "Teol" ima 30.715 registrovanih pretplatnika.

Telekom Srpske zapo¹ljava 2.748 radnika, a u pro¹loj godini ostvario je dobit od oko 40 miliona evra i jedna je od najjaèih kompanija u Republici Srpskoj (RS).

Kompanija je jedini vlasnik preduzeæa "Telekard telefonske usluge" i TT "In¾enjering", a ima i 20 odsto udela u Institutu za medjunarodno pravo i medjunarodnu saradnju iz Banjaluke.

Od 2002. godine Telekom Srpske je akcionarsko dru¹tvo u kojem je 65 odsto kapitala bilo u vlasni¹tvu dr¾ave, vlasnici po 10 odsto kapitala su Privatizacioni fondovi i Fond penzijsko-invalidskog osiguranja, Fond za restituciju poseduje pet odsto, a ostali akcionari kontroli¹u jo¹ 10 procenata kapitala kompanije.

Dodik zadovoljan

Austrijanci tra¾e druge prilike

Boris Nem¹iæ, izvr¹ni direktor Telekoma Austrija izjavio je da je rezultat tendera razoèaravajuæi, ali da æe ta grupacija ipak nastaviti da ula¾e u region i da oèekuje da æe se pojaviti druge prilike u BiH.

Stavano Kolombo, finansijski direktor Telekoma Austrija dodao je da im je trenutni rezultat tendera ostavio “finansijsku fleksibilnost” da potra¾e druge atraktivne prilike u regionu.
Premijer RS Milorad Dodik izjavio je da prodaju dr¾avnog kapitala Telekoma Srpske za 646 miliona evra smatra za "dobro uraðen posao", koji æe u bitnoj meri popraviti potencijale RS.

"To je skoro kao bud¾et RS i to je novac koji treba da dodje do svakog èoveka u RS", kazao je Dodik po¹to je njegova vlada danas prihvatila ponuðenu cenu za kupovinu Telekoma Srpske.

Dodik je rekao da æe Vlada RS u naredna dva meseca saèiniti program o upotrebi sredstava od prodaje Telekoma Srpske, istièuæi da taj novac mora da bude ulo¾en u projekte koji æe stimulisati privredu i poveæati zapo¹ljavanje.  On je kazao i da æe jedan deo novca biti iskori¹æen za socijalni sektor, dodajuæi da æe u svakoj od op¹tina RS novcem od prodaje Telekoma Srpske biti realizovan jedan od projekata.

Premijer RS Milorad Dodik jo¹ je ocenio da æe telekomunikacione usluge biti bolje, a njihove cene manje, i ocenio da æe Telekom Srbije biti najjaèa regionalna telekomunikaciona kompanija.

On je ranije izjavio da za Vladu RS neæe biti prihvatljiva ni jedna ponuda manja od 400 miliona evra.

lijepa bosanka

Telekom Srbije kupio Telekom u RS   
5. decembar 2006. | 10:01 -> 21:38 | Izvor: B92    
Banjaluka -- Vlada Republike Srpske prihvatila kao najbolju ponudu Telekoma Srbija za kupovinu 65 odsto dr¾avnog kapitala Telekoma Srpska.


Telekom Srbija je za preuzimanje Telekoma Srpska ponudio 646 miliona evra, dok je drugi ponuðaè, Telekom Austrija, ponudio 467 miliona evra. Kupovinom 65 odsto vlasni¹tva Telekoma Srpske, preduzeæe Telekom Srbija ulazi na tr¾i¹te Bosne i Hercegovine. Milorad Dodik ka¾e da ta kupovina nema samo ekonomski znaèaj.

Generalni direktor Telekoma Srbije Dra¹ko Petroviæ ka¾e da æe preduzeæe na èijem je on èelu ovim potezom postati znaèajan regionalni operater na Balkanu.

"Projektovani prihod Telekoma Republike Srpske u 2007. godini je oko 200 miliona evra. Profitna stopa je oko 20 posto. To znaèi da æemo za manje od deset godina samo iz dobiti Telekoma Srpske vratiti investiciju koju smo ulo¾ili i da æemo iz rezultata na poslovanju tr¾i¹ta èitave BiH vraæati sve kreditne tro¹kove te investicije"", rekao je Petroviæ.

Petroviæ je rekao da æe uskoro objaviti na koji naèina æe finansirati kupovinu Telekoma Srpske, dodajuæi da æe deo novca obezbediti iz sopstvenih prihoda, a deo iz bankarskih kredita.

Ugovor o kupovini 65 dr¾avnog kapitala Telekoma Srpske, koji je jedno od najuspe¹nijih preduzeæa u RS, trebalo bi da bude potpisan u narednih mesec dana.

"I neekonomski znaèaj"

Premijeri Srbije i Republike Srpske, Vojislav Ko¹tunica i Milorad Dodik, zadovoljni su zbog ove kupovine i ocenili su da je to dokaz dobrih veza Srbije i Republike Srpske.

"Telekomu Srbije otvara ¹irom vrata za ekspanziju u regionu i za ne¹to ¹to zaista po svemu Telekom Srbije mo¾e da bude, a to je regionalni lider. S druge strane, ceo ovaj posao uklapa se u ne¹to ¹to je politika dveju vlada, a to je jaèanje ekonomskih veza i saradnje izmeðu Srbije i Republike Srpske", rekao je Ko¹tunica.

Dodik je skrenuo pa¾nju i na neekonomsku dimenziju kupovine: "Moramo izraziti zadovoljstvo mnogih ljudi koji su me danas nakon ove vijesti pozvali i èestitali na tome ¹to je kupac Telekom Srbija. To ima i neki drugi znaèaj, ne samo ekonomski."

Lièna karta Telekoma Srpska

Kompanija Telekom Srpska imala je u prvih devet meseci ove godine dobit od 31 miliona evra, ¹to je 33 odsto vi¹e od plana.

Telekom Srpske ima 630.000 registrovanih pretplatnika u mobilnoj telefoniji, dok u fiksnoj telefoniji ima 350.585 pretplatnika, a poseduje licence za mobilnu mre¾u i servise, fiksnu mre¾u i pru¾anje internet usluga na celoj teritoriji Bosne i Hercegovine.

Njihov internet provajder "Teol" ima 30.715 registrovanih pretplatnika.

Telekom Srpske zapo¹ljava 2.748 radnika, a u pro¹loj godini ostvario je dobit od oko 40 miliona evra i jedna je od najjaèih kompanija u Republici Srpskoj.

nasty girl

jao kad sam cula ovu vest...nemate pojma koliko sam se pbradovala... :loptica :loptica

Bred

Da. al to je samo 600000korisnika i investicija ce se isplatiti za 10 god a mi smo platili pola onoga sto smo dobili od mobtela.

lijepa bosanka

 Bredy ima tu->citiram :"I neekonomski znaèaj"   :V :V :V

Bred

Znam. I drago mi je da sirimo neki nas srpski brend i preko grane. Nadam se samo da ce na ovaj nacin pojeftiniti razgovori izmedju Srbije i RS jer ce to biti izvanredna sansa za telekom da extremno uveca zaradu.

lijepa bosanka

I ja se nadam....bice mi mnogo lakse....mada ne vjerujem....
I tamo preko grane su Srbi....

Bred

#7
Nisam razumeo jesu oni preuzeli i fixnu telefoniju?

hulio_salinas

e ali stvarno? cemu ulaganje? pa nismo mi toliko jaki da mozemo da se tako izbacujemo van grane...

cvjetic

iskreno se nadam da ce ovo napraviti razliku,jer pola mog dzeparca ode na telefon!vi ljudi ne mozete da shvatite kako je skupo!sem izuzetaka koji vjerujem da znaju po svom dzepu o cemu pricam!je l tako,LB? :cvet

lijepa bosanka

Pa iskreno se nadam,cvjeticu :cvet,da ce biti neke olaksice....ovo je vise nepodnosljivo....
Mada ja sa svojima kontaktiram preko interneta(skype),pa mi je ok. Nemam decka u Bosni vise,a i drustvo mi se razbjezalo tako da ni poruke ne saljem,osim mojima....
Ma meni je ovo vise drago zbog onog "neekonomskog znacaja!!!"  :wink:

hulio_salinas

cvjetic, LB
sve je to lepo, ali... 650 miliona evra?!!!

lijepa bosanka

Hey,hulio,ko zna sta je tu odradjeno.....Tih dana je nas premijer bio ovdje....ko zna sta se tu izmuckalo?!

hulio_salinas

he...
pa sta god da se izmuckalo, zato reci javnosti da je cifra 650 miliona evra?
siguran sam da je to prevara, ali nismo tolike ovce, majku mu... pa ne mogu toliko da lazu... kakvi kreteni!!!   :F

lijepa bosanka

Meni stvarno nije jasno sta vama to toliko smeta?!