Fotokopiranje ud¾benika ubuduæe ka¾njivo?

Started by Darker, 09-12-2006, 14:58:06

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darker

Седница сената универзитета у Београду
Бранко Ковачевић кандидат за ректора
Да ли ће фотокопирање уџбеника бити кажњиво. – Од јануара следеће године професори неће моћи више да се лече на Студентској поликлиници


Декан београдског Електротехничког факултета професор др Бранко Ковачевић јуче је као ректорски кандидат „положио испит” пред Сенатом Универзитета у Београду. Чланови Сената су, наиме, Савету БУ за ректора Универзитета предложили редовног професора Бранка Ковачевића, а на седници 18. овог месеца чланови Савета ће одлучити о томе да ли ће Ковачевић у наредне три године водити БУ.

У трци за место првог човека БУ првобитно је уз Ковачевића био и професор др Александар Липковски, проректор БУ, али је само Ковачевић добио потребан број гласова подршке са факултета и института. Тако је декан Електротехничког факултета остао и једини кандидат за ректорску функцију.

На јучерашњој седници Сената расправу је изазвао будући правилник о дисциплинској одговорности студената, и то пре свега део у коме се каже да је студент начинио тежи прекршај ако је фотокопирао уџбенике или на неки други начин неовлашћено умножио материјале за припрему испита.

Уколико би се то усвојило, онда би, упозорили су студенти, већина студената БУ била искључена са Универзитета. Указано је да треба имати у виду да у библиотекама нема довољно књига потребних академцима, да су уџбеници скупи, те да је највећи број студената приморан да се довија и фотокопира уџбенике. За ове студентске проблеме су ректор професор др Дејан Поповић и други професори имали слуха, али су указали и да лопов неће бити ослобођен одговорности за крађу зато што је сиромашан.

Коначно решење би требало да се утврди у наредној рунди разговора о поменутом правилнику. У старту је заправо одлучено да се сада само „прочешља” предложени нацрт и да се још једном разговора о овом документу пре него што се усвоји и „пошаље” на Савет, с обзиром на то да су студенти указали да би са усвајањем овог својеврсног кодекса требало сачекати док се не формира студентски парламент. И док академци мало више не продискутују о овој теми.
Јуче су чланови Сената реаговали и поводом одлуке Министарства здравља да запослени на Универзитету већ од јануара следеће године неће моћи више да се лече на Студентској поликлиници. Зато ће делегација БУ ових дана отићи код в. д. министра здравља Слободана Лаловића да се аргументима избори за то да професори и остали запослени на БУ могу и даље да се лече у поменутој здравственој установи. Да подсетимо, код лекара Студентске поликлинике долазили су до сада и студенти и запослени на БУ.
А. Бркић
[објављено: 09.12.2006.] Politika

Bred

Neka pokusaju. Pa kad se dikne kuka i motika... :wink:

hulio_salinas

Ma bre...
Ne mozemo da iskopiramo ni pitanja koja smo izvlacili sa predavanja!   :][
Naime, neke devojke su iz neorganske izvukle pitanja sa predavanja. Kada smo hteli da bacimo na kopiranje ista, u kopirnici su rekli da ne smeju da kopiraju pitanja i puskice!!   :][

Bred

Ne smeju na nasem faxu :wink: a i ta pitanja su vam profesorke regularno dale na predavanju, zar ne?

hulio_salinas

upravo to!
zene dale da se bolje spremimo, a oni odozdo nece ni da cuju...

dissolved girl


Smrda

samo ako ne upali ovo...
makar rucno prepisivala..

hulio_salinas

ma bre, oduvek su bile zabranjene takve stvari, ali...
hehe... ko ce to da postuje?

mullala

Da otvorimo torrent treker?   8)
Jos uvek nema tako strogih zakona o internetu... valjda...   :hm

Bred


pereca

Ok, ali prvo da svi profesori napisu svoje udzbenike.
Pa mi ne mozemo ni da kupimo udzbenike jer za vecinu predmeta ne postoje.

A ako ce Abas i Volhard da me tuze, neka me tuze. Bar cu postati slavna  :K

Darker

Да ли ће фотокопирање уџбеника на БУ бити кажњиво
Решење у бесплатним књигама
Држава или факултети требало би да бар свим буџетским студентима обезбеде бесплатне уџбенике, сматрају стручњаци


Студенти права у Београду ће убудуће бесплатно добијати уџбенике. Бесплатне књиге ће им заправо обезбедити њихов факултет.

За сада је сигурно да ће то следовати такозваним буџетским студентима, али на факултету размишљају и о томе да уџбенике добију и академци који плаћају школарину. И они можда више неће морати посебно да купују књиге из којих треба да припремају испите, већ ће оне бити укалкулисане у школарину, с тим што би тако добијени уџбеници били знатно јефтинији, него што су сада у књижарама. То значи да би за школарину која би, рецимо, била већа за три хиљаде, академци добили уџбенике који за студије права у просеку по години стају од пет до шест хиљада динара.

– Ово ће важити од следеће, 2007/08. школске године. Тако студенти више неће морати да нарушавају ауторска права и крше Кривични законик тиме што фотокопирају уџбенике и друге материјале за испит. Истовремено ће се елеминисати скрипте и други квазиуџбеници којима студенти прибегавају у настојању да што лакше положе испит. У Грчкој су, на пример, факултетски уџбеници бесплатни за све студенте, али тамо и нема оних који плаћају школарину – каже за наш лист професор др Сима Аврамовић са београдског Правног факултета.

Пример београдског Правног факултета могао би да буде један од модела по коме би се на универзитетима у Србији решио проблем уџбеника који може настати када се усвоји правилник о дисциплинској одговорности студената. Постојање таквог документа налаже Закон о високом образовању. Сенату Универзитета у Београду је већ предочен нацрт поменутог правилника. Највише расправе изазвао је управо део који говори о томе да тежу повреду одговорности и дисциплине представља фотокопирање уџбеника, као и друго слично неовлашћено умножавање материјала за припремање испита. За то академци могу да буду и искључени са Универзитета. Студенти су реаговали на недавној седници Сената, указујући на то да ће Београдски универзитет остати без студената ако тако нешто буде усвојено.

Усвајање правилника је остављено за неку наредну седницу Сената. До тада би требало да се нађе решење и за овај проблем. Свима је, међутим, јасно да таква једна одредба о забрани фотокопирања уџбеника и заштити ауторског права мора да буде у будућем правилнику о студентској одговорности.

– Не само што постоји Закон о заштити интелектуалне својине, већ је неовлашћено коришћење туђих ауторских права кривично дело. Од пре две године то потпада под наш Кривични законик. То је, иначе, и раније постојало у међународном кривичном праву – објашњава професор Аврамовић.

„Све је то у реду. Ни ми, студенти, не желимо да кршимо Кривични законик. Али би бар за почетак на сваком факултету морало да буде више примерака уџбеника за сваки предмет, како би сваки студент имао шансу да дође до књиге ”, објашњава за „Политику” Владимир Димитрић из Студентске уније Србије, упозоравајући да су многи уџбеници заиста претерано скупи. Поједини стају, вели, и по неколико хиљада динара.

– Држава, универзитети и факултети, заједно или појединачно, требало би да бар свим буџетским студентима обезбеде бесплатне уџбенике – сматра универзитетски професор Младен Вилотијевић, некадашњи декан београдског Учитељског факултета.

„Проблем је што је пиратерија захватила све гране нашег друштва”, указује за наш лист хирург др Ђорђе Вукотић који има два сина и оба студирају. Он упозорава да у Београду постоје специјализоване фотокопирнице које готово несметано продају већ спремљене фотокопије књига, скрипата... И то све је знатно јефтиније од оригинала. Цене су више него преполовљене. С друге стране, студентима и њиховим родитељима паре из џепа истерују неке лоше скрипте или безначајни и не баш тако квалитетни уџбеници чији су аутори поједини професори који желе да обезбеде продају својих књига. Они су, рецимо, смислили да на крају тих књига одштампају питања на које студент мора да одговори, како би уопште могао да изађе на испит. И онда је и приморан да купи ту књигу.

– У моје време уопште није било тог проблема. Постојали су стандардни уџбеници на нивоу Републике, па чак и на нивоу ондашње Југославије. По њима се, рецимо, учило и у Србији и у Хрватској. Било је и преведених веома добрих страних уџбеника – прича др Вукотић са Института за онкологију и радиологију Србије.
Он указује на то да би сваком ко заврши студије у кућној библиотеци требало да „остане бар тридесетак уџбеника и стручних књига које ће у одређеним ситуацијама моћи да проконсултује”. Зато би било добро да студенти имају „праве и квалитетне уџбенике”. Можда би, вели доктор, амерички модел могао да помогне у решавању проблема који ће настати када се поменутим правилником забрани неовлашћено умножавање материјала за припрему испита. На универзитетима у Америци успех студента „укршта” се са материјалним могућностима његових родитеља. Универзитети попут „Колумбије” стипендије дају само заиста добрим студентима. Али не свима, већ онима чији родитељи не могу да плате трошкове студија у које су укључени и издаци за уџбенике. Академци чији су родитељи имућни не добијају стипендију, чак и кад су сјајни.
Александра Бркић
[објављено: 12.12.2006.] Politika

Smrda

besplatne knjige....leeelee...
a kad?
autorska prava?...pa cija.....kad niko nema svoju knjigu...

Bred

nek daju besplatno bar budzetskim studentima pa nece biti pirateriji. :) mada prognoziram da ce budzetski pordavati knjige samofinansirajucim za manju kintu, a oni (budzetski) ce opet kopirati. :K

hulio_salinas

ma bre koje besplatne knjige? ko ce poverovati u to? hehehe