Toxini - I kolokvijum

Started by milena_dj, 12-12-2006, 17:39:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

shumshi

Quote from: * on 24-01-2008, 20:28:00
Ljudi, dakle za kol treba spremiti prvih 30 strana Mokranjca, uvodno predavanje i vezbe...

Koliko oni idu u detalje?
Imam samo sutra za spremanje, jer se ova biohem otegla...
Ima li sansi?

opusteno...
i ja cu samo sutra da ucim...
ako budu zavlacili, mislim da nece pomoci ni 5 dana ucenja
tako da imas sansi, kad ti ja kazem!  :>

Darker

#256
Jesu, rekli su prvih 30 strana bi trebalo da su dosta za prolaz, ali svaki otrov koji smo radili postoji i u Mokranjcu u malo ¹iroj verziji, odakle bi trebalo probrati najva¾nije(nikako sve, recimo istra¾ivanje itd.)
Mi smo to èitali jo¹ pred ve¾be, tako da znamo ¹ta su otprilike pitali na ve¾bama-mo¾e da se ponovi i na kol-u :wink:

Quote from: lijepa bosanka on 24-01-2008, 20:46:00


Ja sam negde u Mokranjcu proèitala da je normalna krv tamnocrvene boje..
seæam se da samo na ve¾bama imali 2 epruvete:svetlocrvena krv i tamnocrvena krv..i naravno "Bosanka" :wall: je zapisala:
U 1. e je prisutan CO
u 2. e nije prisutan CO
ali nisam napisala koja je boja u pitanju!!! :wall: :wall: :wall:

Ja to nisam ni èuo na ve¾bama :K :K

tarantulica

Pogledaj antidote za svaki otrov koji smo radili  :wink:

*

Ja mislim da je i na vezbama krv sa CO bila svetlija, ako se secate onih nekoliko epruveta koje su bile razlicite nijanse roze i sto je svetlija bila to je veci % hemoglobina vezao CO...

[off]Shumshi, nadam se da si u pravu, muka mi je od ovih kolokvijuma... Nemam vise snage!
Ako ti kazes da moze, onda odoh da lezim uskoro[/off] :K

Maslacak

Èekajte bre, pa znam "iz ¾ivota" a i iz nekog predmeta, mo¾da iz fiziologije SIGURNO ovo:
oksigenovana krv (arterijska) je svetlija od venske, znaèi krvi bez kiseonika.
Krv sa CO je tamno crvena, ja sam sigurna nekih 90%.

*

Ali, maslacak, zar venska krv nema CO2, a ne CO?

tarantulica

Ok, evo probaæemo ovako....
Teènost u mojoj epruveti je bila potpuno bezbojna i rezultat koji sam dobila je 0,01.
Dakle, krv u drugim epruvetama (sa krvlju tamnije boje) je dala koji rezultat?

Darker

Quote from: * on 24-01-2008, 21:10:23
Ali, maslacak, zar venska krv nema CO2, a ne CO?
I ja to htedoh da ka¾em... Ai nekako mi u glavi da je saCO svetlije crvena :hmm

AnaCrvena

moj uzorak nije bio bezbojan,ali svetao i rezultat je bio 0,05 , a to je,koliko ja kapiram,odnos Hb:HbCO=5:100,ili gresim?
a kod tarantulice je Hb:HbCO=1:100
dakle,u tarantulicinoj epruveti je bilo vise HbCO,i bila je svetlija.
sto implicira da je krv sa CO svetlo crvena,sto sam u startu i mislila.
:hmm :hmm :hmm

Enea

@D.
da.. ne moze preko koze.. nego mi je neshto to u glavi zbog kremica iz tehnologije, a to nema veze sa ekologijom... tj u glavi mi je bioakumulacija, biomagnifikacija iz masnog tkiva ribe, ali to je preko gita :K

e mozda vam dodje neshto ovako, a to je sa usmenog
(mislim da je bilo prosle god)

Kakva su trovanja prema duzini ekspozicije?
odgovori su: akutna
             subakutna
             hronichna
             subhronichna

Sta je Letalna sinteza?
(nastaje metabolit koji je toksichniji od polaznog jedinjenja)

Formula za Cl
(ono sa logaritmom)

Maslacak

#265
Quote from: * on 24-01-2008, 21:10:23
Ali, maslacak, zar venska krv nema CO2, a ne CO?

Ma naravno, nisam mislila na to :>
Nego sam htela da ka¾em da kiseonik daje svetliju boju krvi, pa kad ga nema da je tamnije :)
Naravno, to ne mora ni¹ta da znaèi.

Ok ok, svetlija je, nemoguæe je da sam ja jedina u pravu :>

EDIT: Evo evo sa wikipedije:
"Blood in carbon monoxide poisoning is bright red, because carbon monoxide causes the formation of carboxyhemoglobin"
Izvinjavam se svima ¹to lupetam bzvz  :cvet

Darker

Hvala Maslaèak, pametnice :cvet

Maslacak

#267
A na¹a epruveta koja se poredi sa onim standardima u Wolffovoj metodi sadr¾i SAMO HbCO (oksihemoglobin je koagulisan zagrevanjem 5minuta, na 55C, na pH 5 i ostao na filter papiru, a samo HbCO ostaje u rastvoru jer je stabilniji) koji i ako je svetlo crven, ipak je crven, to jest OBOJEN (tako da bezbojan rastvor nikako ne mo¾e imati vi¹e HbCO)...¹to je veæa koncentracija HbCO to je jaèa, intenzivnija boja u epruveti, kao ¹to u praktikumu pi¹e:
"intenzitet crvene boje filtrata srazmeran je koncentraciji HbCO i odreðuje se vizuelnom metodom, poreðenjem sa standardima..."

Rastvor koji nije imao HbCO ili ga je imao manje od 0.01 dela materije biæe bezbojan zato ¹to je oksihemoglobin nestabilan u ovim uslovima, koaguli¹e, ostaje na filteru i u krvi vi¹e nema nikakvog pigmenta...

èisto da razjasnim to sa epruvetama :cvet

I ja sam imala bezbojan rastvor i pisala sam: manje od 0.01, tako je rekla asistentkinja, jer je i onaj najsvetliji standard bio crveniji od mog :)

MiKy

zasto li nas toliko maltretiraju sa kolokvijumima za potpis  :roll:
po meni bi svi koji su redovno isli na vezbe i imali ok rezultate automatski imali pravo na potpis a onima koji zele da se oslobode prakticnog bi dala mogucnost da to pokusaju preko kolokvijuma

tarantulica

Kolokvijum iz toxina nije uslov za potpis, veæ za ve¾be u sledeæem semestru  :cvet