ReCepTi

Started by MiKy, 20-12-2006, 18:10:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

MiKy

Da li neko mozda ima uradjene recepte?

Dirk

Recepti su laki koliko sam ja primetio
Jedini problem je kad pises izradu recepta tu se hvataju za svaku rec i obaraju
Teko ces to nabaviti jedino ako ne startujes nekog ko je peta godina pa da ti on da njegovu svesku a onda cu imati i ja 

Bred

mi smo nesto zapoceli ovde ali nije zazivelo http://www.farmaceuti.com/forum/index.php?topic=1066.0

MiKy

ajde ako neko zna nekog od starijih studenata ko ima neka nam javi....to najpre imaju oni koji spremaju prakticni

jecikka


pharmagozza

Posto vas zanimaju recepti, ja imam 95% uradjenih recepata.

tarantulica

Hoæe¹ da ih prosledi¹ ili se samo hvali¹?  :>

:cvet :cvet :cvet

zlica

moja kombinacija – februarski rok

1. Rp /     
        Acidum stearinicum         12,0
   Propylenglycolum     6,75
   TEA           0,60
   Pulvis conservans     0,15
   Aqua pur.     ad     50,0
        M.f. cream
        D.S. spolja

2. Rp / 
   Diazepami      10 mg
   Witepsol H 15      q.s.
        M.f. supp. N X
        S. Jedan èepiæ staviti po potrebi
        Za dete od 4 godine

pharmagozza

tarantulice ne hvalim se nego istinu zborim.mogu ti proslediti da fotokopiras.

MiKy

odakle su ti recepti?

mina-L

Dal neko ima resen ovaj recept pa ako moze da napise diskusiju?!
Rp/
   Kalii iodidi          0,00015
   Lactosi               0,3
   M.f. pulvis D.t.d. N XX
   D.S. 3x1 prasak
:cvet

malena

Kalii iodidi ph.Jug. IV
remedi separanda
spd 0.3g
npd 2.0g
ndd 6.0g
0.00015 < npd i to je ok
3x 0.00015=0.0045 < 0.6 i to je ok jer dnevna doza nije prekoracena
Lactosi ph.Jug. IV
contituens
0.03<0.05 to je prakticno ne merljivo pa se radi triturat
triturat se radi 1:100
1:100=0.05:x
x=5g
ynaci treba da naprevimo 5g triturata
u tih 5g triturata imamo 0.05g supstance i 4.95g lactoze
da bi mi imali kolicinu supstance koja nam je potrebna za recept moramo uzeti odredjenu kolicinu triturata a to se racuna
1:100=0.003:x
x=o.3g triturata
a ovih 0.003 je dobijeno kada se 0.00015 pomnozi sa 20 doza koje nam trebaju jer mi izradjujemo ceo prasak pa ga onda delimo na doze
od 0.3 grama triturata koji koristimo oduzmemo koliko nam je supstanca a to je 0.003 i dobijemo da nam je laktoze u trituratu 0.3-0.003=0.279 lactoze
posto nam je za pravljenje svih 20 doza potrebno 6g laktoze od toga cemo oduzeti ovu kolicinu koja nam se nalazi u trituratu da ne bi smo imali visak laktoze to je 6g-0.297=5.703g laktoze
znaci za pravljenje preparata nam treba 5.7g laktoze i o.3 g trirurata u kojem se nalazi kolicina jodida koja nam je potrebna za preparat

Nadam se da je neko razumeo,a ako sam negde pogresila nek me ispravi mada su nama to tako pre neki dan objasnili na vezbama...

mina-L

malena,hvala! :cvet A u cemu je fora-kad se radi odnos 1:10 a kad 1:100? Meni ovi triturati ne ulaze u glavu,hm! :ohwell:

BK

Da imas triturat 1:10 onda bi gornja proporcija (iz koje izracunavas koliko ti izradjenog triturata treba da odmeris 1:100=0,003:x) glasila 1:10=0,003:x i x=0,03 triturata, sto je prakticno nemerljivo. Tako da iz toga (mase aktivne sup tj sup koja nije merljiva, koja ti je potrebna za izradu svih 20 praskova)gledas koji ti je triturat potreban (da si imala da treba da izmeris 0,0003g KJ (za svih 20 praskova) uzimala bi triturat 1:1000)

MiKy

fora u pravljenju triturata je samo da se odmere ne merljive kolicine supstanci (min kolicina koju mozemo da odmerimo je 0.05g)