ReCepTi

Started by MiKy, 20-12-2006, 18:10:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

mina-L

Jel moze neko da ispise 18.recept iz apotekarske prakse:
Rp/Nystatini 20.000 i.j/0.34g
    Vaselini albi         14,4
    Cerae albae            0,2
    Alcohol cetylicus      1,2
    Parafini liquidi       2,86
    M.f.ung
    D.S 1-3xdnevno premazati obolelo mesto u tankom sloju :cvet

Keleraba

Jel zna neko da mi kaze da li se u sledecem receptu, antipirin rastvara direktno u vodi pa se voda zagreva i izradjuje stearinski krem ili se antipirin nakon izrade krema inkorporira u sam stearinski krem?
Rp/ Antipyrini        4,0
    Acidi stearici    15,0
    Glycerini         15,0
    Kalii carbonatis  1,0
    Aquae purificatae 65,0
  M.f. creamor
  S.spolja

zoe

Антипирин се раствара у води. А мислиш да не сме да се загрева па зато питаш? Ја нигде не нађох овај податак, али бих у том случају растварала антипирин у већ загрејаној води.

У сваком случају, не можеш га додавати у готов стеарински крем, јер се активна супстанца не би хомогено распоредила и плус би остали кристалићи.

Keleraba

E hvala ti Zoe, razmisljala sam da li ce biti problem ako se zagreva i da li ce ometati saponifikaciju stearinske kis. pa me je to malo zbunilo :a

Sandra

Da li neko zna da li se u magistralno propisanim mastima za oci koje sadrze antibiotike i excipens ad oculenta ,podloga menja sa excipiens ad unguenta antibiotica?

BK

Mislim da treba zameniti.

Enea


Sandra

#82
 :cvet Hvala vam!A da li znate gde je oficinslsn Withepsol?

A gde je oficinalan Vaselin pro oculis?

olgica

Withepsol ti je oficinalan u Ph Jug 5 kao Adeps Solidus.

Enea

#84
Quote from: Sandra on 06-05-2008, 15:30:14

A gde je oficinalan Vaselin pro oculis?


ja za ovaj prvi put chujem!
ako vecj ide u oko morao bi biti visoko prechishcjeni.

verovatno extra ph.
ne tvrdim da jeste.

mozda u dabu [nemachka ph]?

mina-L

Dal moze neko da uradi iz infuzija 14.recept za diskusiju,nejasan mi je zbog dodavanja glukoze tj koliko mmol/l glukoze treba da se doda na receptu? I jos nesto,koliko je A(MgCl2)? Meni u skripti pise 0,21 ,a u farmakopeji 0,45? :hmm :cvet

optimisticna

Molim Vas ako neko zna resiti ova 2 recepta, neka mi pomogne, do neba zahvalna
1.)Rp| Scopolamini bromidi   250 mg
       Lactosi               2,5 g
       M.f.pulvis Divide in doses aequales No X
       S. pola sata pre voznje 1 prasak
2.)Rp| Amicacini sulfatis inj. 100mg\2ml a 2 ml
       M.f.inj. D.t.d.No X
       D.S. ad m.m.

mp7

#87
Amikacin ide na ruke ljekaru... Poenta je samo navesti gdje je amikacin sulfat (supstanca) oficinalan. Znaci BP, USP, Extra Ph, sta god hoces stavis.

Samo, preparat niposto nije oficinalan, iako ove farmakopeje navode "injekcija amikacin sulfata" one ne preciziraju kompletan sastav preparata, pa je za nase shvatanje oficinalnosti preparat - magistralno propisan.

Valjda. Da li ima u praktikumu taj zadatak?

Amikacin Injection BP 2005 (u sastav ulazi amikacin sulfat)

"Amikacin Injection is a sterile solution of Amikacin Sulphate in Water for Injections."
 
Amikacin Sulfate Injection USP 29

Extra Ph:

Doses of amikacin sulfate are expressed in terms of amikacin base; 1.3 g of amikacin sulfate is equivalent to about 1 g of amikacin. Adults and children may be given 15 mg/kg daily in equally divided doses every 8 or 12 hours by intramuscular injection. In life-threatening infections, the dose may be increased in adults up to a maximum of 500 mg every 8 hours. A dose of 7.5 mg/kg daily in two divided doses (equivalent to 250 mg twice daily in adults) may be given for the treatment of uncomplicated urinary-tract infections. The same doses may be given by slow intravenous injection over 2 to 3 minutes, or by intravenous infusion. In adults, 500 mg in 100 to 200 mL of diluent has been infused over 30 to 60 minutes; proportionately less fluid should be given to children.

Kad je sve tako trebali bi negdje imati i spisak gotovih lijekova (oni su prosli sve provjere). Svi nasi proizvodjaci prave i "Amikacin injekcije 100 mg/2 ml" (Galenika, Zdravlje...), pa se fino pozovemo na tu koncentraciju. Ali, eto.

Ovaj drugi, prasak, ti je lagan...

optimisticna

#88
Za prasak mi nije samo bilo jasno da li povecavam kolicinu laktoze, ali sam na kraju skuzila da ne povecavam jer je masa jednog praska vec veca od 0.2g.
Za injekciju, jeste magistralna,i nasla sam podatak u Extra Ph ali ne znam da li da provjeravam dozu za odraslog  ili za dijete jer nije precizirano za koga je, i koju masu da uzimam za odraslog, a koju za dijete.

Ima u praktikumu ta injekcija medju nerijesenim receptima.
Pozdrav kolegi!

mp7

Naravno da je za odraslu osobu, kada je za dijete mora biti nagla¹eno.