ReCepTi

Started by MiKy, 20-12-2006, 18:10:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Keleraba

Moze li neko da mi kaze da li je recept broj 10( recept sa clindamycin chlorid-om), na 82str. magistralno propisan ili oficinalan?

SUNCE

Magistralan je,imas ga u Recepturnom prirucniku.. :happy:

Keleraba

OK,hvala ti, posto sam ja nesto pisala pored tog recepta da je oficinalan po Extra Ph.,al da se kod izrade samo pozivamo na Receptorni prirucnik.
Onda sam pogledala u Extra Ph. i tu pise samo za Clindamycin hydrochlorid da je s.konc.1%(sto odgovara tom 10-om receptu, 1g clindamycina u 100g,al koliko sam ja videla ne pise vise nista tj. ne pise iz cega se sastoji taj preparat jer ako je oficinalan valjda bi trebalo da stoje i ostale komponente i njihove kolicine)....pa sam skroz zbunjena...al ako je magistralan onda je sve u redu.. :a

Lence

 Mina-L, mislim da ide ovako:
odgovarajuce doze za dete od 2 godine su spdd=0,005 npdd=0,1 nddd=0,2 (ndd je 2g, a ne 3g)
    infuz pravimo iz 6g droge, a u pojedinacnoj dozi imamo  6g:125g=X:5g(jedna k.k.=5g)
                                                              X=0.24g npdd je prekoracena
   moramo da izvrsimo korekciju recepta:   0,005g:5g=X:125g
                                            X=0,125g tj. umesto  6:100, pisemo o,125:100
           
Ako neko zna laksi/tacniji nacin, neka napise. Nadam se da se nisam izlupetala.

na sta treba da se obrati paznja, tj. gde se, zbog nepaznje cesto gresi:
*izracunavati kolicinu supst. u  jednoj dozi u odnosu na CEO preparat (125g), a ne u odnosu na kolicinu infuza (100g)
*ako je doza prekoracena, smanjuje se kolicina droge koja se koristi za izradu infuza (6g), a ne kolicina samog infuza (100g)
   
  Kelerabo,
mislim da cak i da postoji odgovarajuci preparat u Extra Ph. ne bismo rekli da je oficinalan (nego samo ako postoji u fmIII ili Ph. Jug. IV)

BK

Quote from: Lence on 15-12-2007, 00:09:00
  Kelerabo,
mislim da cak i da postoji odgovarajuci preparat u Extra Ph. ne bismo rekli da je oficinalan (nego samo ako postoji u fmIII ili Ph. Jug. IV)
rekli bi smo da je oficinalan, sigurno

joe13

OFICINALAN je ako se nalazi u bilo kojoj farmakopeji i FM,a MAGISTRALAN ako je u RP.
Nemojte vise da pisete ili nagadjate ono sto veze nema sa elementarnom logikom!

tarantulica

Pogledajte UVOD (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,10756.0.html)  :cvet

BK

#52
Quote from: joe13 on 15-12-2007, 12:05:07
OFICINALAN je ako se nalazi u bilo kojoj farmakopeji i FM,a MAGISTRALAN ako je u RP.
Nemojte vise da pisete ili nagadjate ono sto veze nema sa elementarnom logikom!
Jel znas? Podeli sa drugima ali ne pokusavaj da vredjas...
Hoces li onda reci da u RP nema nijedan oficinalni preparat?
Magistralan je i ako se ne nalazi u RP.
Bitno je samo sta je oficinalno= Ph i FM

Lence

  Ja bih isto NAJLJUBAZNIJE zamolila sve koji su tako sigurni u svoje znanje da nam POMOGNU, ali ne tako sto ce nam reci da lupamo gluposti. Ja trenutno slusam taj predmet, jos mi je sve novo, pa verovatno pravim puno gresama, ali ne iz lose namere, vec sa zeljom da svi zajedno sto bolje naucimo i shvatimo novu materiju.
   Zato ste tu vi stariji, koji ste to sve odslusali i sigurno znate bolje od nas, pa cemo vam biti zahvalni za svaku korisnu informaciju!  :cvet
  Sto se tice ,,oficinalnosti" , izvinjavam se. Pogresno me je navelo to sto su nam toliko naglasavali da sve sto je u FMIII i Ph. Jug. IV oficinalno i to sto do sad nismo imali primere (bar ih se ja ne secam) da je neki preparat oficinalan po Extra Ph. (mada je bilo nekih iz Ph. jug. II). Al eto, gresi covek...  :stid:

tarantulica

Zakljuèili smo ¹ta je oficinalan preparat, nastavljamo dalje o receptima  :cvet

P.S. Jedna od manje dobrih strana foruma je ¹to ne prièamo oèi u oèi i neke stvari mogu biti pogre¹no shvaæene... Zato vas molim da proèitate ono ¹to napi¹ete pre nego ¹to po¹aljete poruku i da pomislite kako æe to izgledati kolegama koje èitaju. Hvala!  :cvet

mina-L

moze li neko da mi objasni 6 recept za diskusiju iz extraktivnih, Tincturae amarae? Zbunjuje me ovo 25kapi! :cvet

Nea


  Tinktura amarae je oficinalna po Ph. Jug IV.

  spd= 15g  .
  Proveravamo dozu tako sto iz tablice vidimo da 1g ove tinkture tezi 54 kapi.
  Dakle pisemo proporciju:
   1g.....54 kapi
   x......25kapi ( toliko pise u receptu) => x=0,46g < spd=15g  U redu

   sinonimi= Tinctura stomachica
   signatura - bela, 3* 25 kapi
   delovanje - gorko srdstvo

bebica111

da li bi neko mogao d ami odgonetne 4 zadatak iz ekstraktivnih preparata
Rp/ Scopolamini sirupus 100,o........
Konkretno me interesuje izrada........ tj kako odmeriti onih 0.002g skopolamin- brominda......triturat ili sta? :hm

ivanadojcinovic

#58
Evo ja cu probati da ti pomognem pa neka me neko ispravi ako gresim. :a   pravis centizimalni rastor jer je masa 0,002g nemerljiva,tako da sledi

1g:100=0.002:x onda je x =0.2g 1% centizimalnog rastora u kome imas 0.002g scopolamina i 0.198g vode
a inace pravis 5g 1% centizimalnog gde imas 0.05gscopolamina i 4.95g vode i od toga uzimas 0.2g s tim sto je to manje od 2 pa se odmerava na kapi tako da je 1g=20 kapi a 0.2=x znaci imas 4 kapi centizimalnog.nadam se da sam ti pomogla :lol2:
P.S.izvini nisam znala da nadjem znak jednako valjda ces se snaci.

SUNCE

Quote from: Keleraba on 14-12-2007, 22:59:40
OK,hvala ti, posto sam ja nesto pisala pored tog recepta da je oficinalan po Extra Ph.,al da se kod izrade samo pozivamo na Receptorni prirucnik.
Onda sam pogledala u Extra Ph. i tu pise samo za Clindamycin hydrochlorid da je s.konc.1%(sto odgovara tom 10-om receptu, 1g clindamycina u 100g,al koliko sam ja videla ne pise vise nista tj. ne pise iz cega se sastoji taj preparat jer ako je oficinalan valjda bi trebalo da stoje i ostale komponente i njihove kolicine)....pa sam skroz zbunjena...al ako je magistralan onda je sve u redu.. :a
Preparat je magistralan jer se nalazi u Rp,a sama supstanca je oficinalna u Extra Ph..to je ono sto te buni.. :ziveli