ReCepTi

Started by MiKy, 20-12-2006, 18:10:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Enea

hm? molim vas nemojte se zbuniti josh vishe.
u RP su magistralni, a supstance moraju negde da budu oficinalne.
Za vezbe shvatite da su oficinalni oni koji se u identichnom sastavu mogu nacji u FM, i Pharmacopoei.

Shta ja mislim?
Da mnogi recepti iz RP su zapravo prepiske iz npr Britanskog Farmaceutskog Kodexa ( BPC ), NRF ... Po ovome oni onda jesu oficinalni, ali mi te knjige na faxu nemamo, i onda ne vidimo da je taj i taj preparat, u toj i toj "knjizi" i onda je on za nas magistralan.
Znachi, recepti iz RP su ZA NAS magistralni!

BK

RP je smislila ap[otekarska ustanova i u tu knjizicu upisala najcesce izradjivane magistralne preparate... koliko ja znam magistralno znaci prizvedeno u apoteci na osnovu recepta lekara za odredjenog pacijenta...tako da sve sto je propisano a ne moze da se nadje u Ph ili FM (da bi bilo oficinalano) je magistralno propisano...

Bred

i ja mislim kao i BK.

Enea

Quote from: BK on 18-12-2007, 21:12:08
RP je smislila ap[otekarska ustanova i u tu knjizicu upisala najcesce izradjivane magistralne preparate... koliko ja znam magistralno znaci prizvedeno u apoteci na osnovu recepta lekara za odredjenog pacijenta...tako da sve sto je propisano a ne moze da se nadje u Ph ili FM (da bi bilo oficinalano) je magistralno propisano...

da, da! i necjemo o tome da se ne zbune kolege koje nisu polozile.
evo primera za ono shto sam ja napisala: u RP veshtachke suze...

philoserbiana

kako da znam da nekada treba da koristim bas razblazeni etanol koji mi je dat u receptu,a kada metodom krsta racunam iz vode i koncentrovanog?neka mi neko pomogne... :hm

Enea

za 70% imash propis od chega i koliko se pravi na 100g u 4. farmakopeji... ako treba da napravish 25g 70% samo to iz farmakopeje podeli sa 4.

sve ostale, rachunash preko krsta, od 96% npr pravish 50% ali pazi! u krst ulaze tezinski procenti, i samo, ali samo za ROH % se odnosi na volumenski, pa ga preko tabele iz vol I prevedesh u tezinski..

BK

Quote from: philoserbiana on 20-12-2007, 20:17:06
kako da znam da nekada treba da koristim bas razblazeni etanol koji mi je dat u receptu,a kada metodom krsta racunam iz vode i koncentrovanog?neka mi neko pomogne... :hm
Kad ti je u receptu oficinalan etanol  onda njega koristis jer posto je oficinalan znaci da ga ima na polici, ili bi bar tako trebalo da bude, ali u slucaju da je nagaseno da se neka supstanca iz recepta rastvara u koncentovanom etanolu onda racunas preko krsta iako je npr u propisu naveden neki od oficinalnih, i naravno racunas kada ti taj procenat iz recepta nije oficinalan (shvati to kao da ga jednostavno nemas u stojnici i moras da pravis).
Nek me, molim vas, ispravi neko ako gresim.

Kremenko

96% i 70% etanol su oficinalni po Ph.Jug.IV.Pravilo kod rastvorljivosti je da supstancu rastvaras u onom rastvaracu u kome se ona najlakse rastvara.Primer je etanolni rastvor borne kiseline.Ona se najlakse rastvara u vodi,pa zato 70% etanol razlazemo na 90% i vodu,koristeci podatke iz monografije za Aethanolum dilutum iz IV Ph.Bornu kiselinu cemo rastvoriti u kljucaloj vodi,pa cemo posle hladjenja rastvora dodati i konc.etanol.Preko krsta racunas jedino kad nemas oficinalno propisan alkohol,npr.kad je u receptu dat 50%.Prvo volumenske procente pretvoris u tezinske-tabela u Ph. Jug.IV,a onda racunas preko krsta.

Lence

QuotePrimer je etanolni rastvor borne kiseline.Ona se najlakse rastvara u vodi,pa zato 70% etanol razlazemo na 90% i vodu
Kolega je sigurno mislio na 96% i vodu!  :cvet

Kremenko

Da,greska u kucanju.Nije kolega,vec koleginica  :wink:

bebica111

potrebna mi je mala pomoc
Rp/ Barii sulfatis suspensio 300,0
Mf. suspensio DS s.s.n
Kako se izradjuje ovaj preparat, jel oficinalan negde???

Enea

po tome kako je propisan, mislim da jeste oficinalan.. ako imas linteraturu pogledaj, mislim da je fm3

Maslacak

Nije u FMIII, a nije ni u Ph. Jug IV.
To je ona famozna suspenzija koja se daje za rendgen :>
Nemam pojma, ako nije oficinalna, a izgleda da nije (mo¾da FMII? :hm) onda je izrada u RPu, ovako ne mo¾e¹ ni¹ta.

Enea

#73
Iskopla sam sveske u kojima sam ja radila za kolokvijume, a za dati rp... hem. olokovom preparat oficinalan, a onda obichnom u fm3 i pet puta znak pitanja..

Pitaj Boga gde sam ja sastav izbunarila: nema u 4. nema u rp, maslachak kaze ni u fm3..
pogledaj fm2, i ph jug 2.. nisam imala nikakve uradjene recepte, ne znam odakle mi uradjen zadatak, a jos manje na mene lichi da ostavim nesto nerazjashnjeno
:hmm
suspenzija za unutrasnju upotrebu

sastav:
barii sulfatis (0,15) 50g   kontrasno sredstvo, nerastvoran u vodi i etanolu
tragacanhta           0,6g  stabilizator suspenzije
na-benzoas            0,04g  konzervans
sacharin-natrium      0,02   korigens ukusa
vanilinum             0,02   -II-
anisi aetheroleum     0,02   -II-
aethanolum 90%        4,5    korastvarach
aq. purifikata        44,8   rastvarac

sve se mnozi sa 3 za 300g

onda sam KAO proveravala dozu, i 6 X ?????
"kako kada ide ad m.m.?" spd=150g
i onda moj pametni komentar obichnom olovkom: u celom preparatu ukupno ima 150g, i spd ne moze da se prekorachi chak i ako pacijent popije svih 300g odjednom..
[a i ako je nesto oficinalno-ne proverava se doza]

izrada:
tragakanta se prelije sa roh i vodom i ostavi da bubri 2sata, a zatim se tome doda na benzoat i saharin na.
ba sulfat u tarioniku rastrljash malom kolicinom pripremljenog rastvora da nastane pasta.. potom dodajesh u porcijama vodu.. isto kao i za ostale.. bla bla.. preko levka u bochicu.. ostavi malo rastvora za kvantitativni prenos tj ispiranje..
pazi sad: vanila i anisovo ulje rastvore se u 2g roh i dodaju gotovoj suspenziji
meni to sada nije jasno, koja 2g sada?
generalno korigensi uvek idu na kraju, a verujem da moze i bez tog rastvaranja

sgn: bela
ad m.m.
datum   paraf

pre upotrebe promucjkati

del: kontrasno sredstvo



Eto, samo josh da PRONADJESH gde je oficinalna
Ja, nema shanse da se setim, vezbala sam ovo ihaha haj

Nea


Ovaj preparat je opisan  u novom praktikumu na strani 115, recept broj 4.
Ovde je opisan samo njegov sastav i nacin izrade, ali iz nekih razloga nije naveden naziv preparata i po cemu je oficinalan.
U pitanju je oralna suspenzija . Ovde je po meni najbitninije to sto ona sadrzi Ba-sulfat koji ne propusta x-zrake i zbog toga se koristi u redgenologiji za snimak odredjenog dela GIT-a.