Nove liène karte krajem januara

Started by Korisnicko Ime, 04-01-2007, 16:55:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mikele

S`obzirom da imamo novu drzavu,koja bi trebala  da bude i konacna(bar se nadam da ce tako biti), onda je sasvim logicno sto se sve menja,i licne karte i pasosi i vozacke dozvole i registarske oznake i sve ostalo.A i jedan od uslova za ulazak u EU je i to da moramo da promenimo pasose i licne karte zbog falcifikata.Tako da je sve ovo neophodno,a meni je licno i drago jer cemo se konacno otarasiti nepostojece Jugoslavije.Svi su je batalili,samo mi Srbi izigravamo neke velike Jugoslovene  :][ .Ma uzas

Bred

ok je sve to mikele ali sve te izmene ce da plate gradjani tj mi

mikele

Znam ja sve to i u potpunosti se slazem sa tobom,ali jednostavno to je neophodno,a sta se mora,mora se.Pre ili kasnije,ali mora se.Tako da sto pre to uradimo,bolje po nas.A nama ostaje jedino da se nadamo da je ovo poslednja promena ovakvog tipa i da cemo ziveti u istoj drzavi bar narednih 50 godina.

Al-Jasmina

Radujem se promeni licne karte, ova papirna mi se ofucala...

sto se tice naplate- sve se placa i to sve vise i vise...
kad su videli koliko novca je narod ustekao (prilikom konverzije maraka u euro) odlucili su da stave porez sve sto im se cinilo kao iole oporezivo

mikele

Nove liène karte bez èipa

Nove liène karte u Srbiji ipak neæe imati èip, a njihovo izdavanje neæe poèeti 27. januara, kako je zakonom predviðeno. Kako je rekao Dragan Joèiæ, ministar unutar¹njih poslova, Vlada æe doneti uredbu kojom se propisuje da èip neæe biti obavezan prilikom izdavanja novih liènih karata.

Ministar je naveo da æe tom uredbom, praktièno, biti preciziran Zakon o liènoj karti, usvojen u julu pro¹le godine, koji treba da poène da se primenjuje 27. januara ove godine.

- Graðani koji su u prethodnom periodu izra¾avali zabrinutost da bi zbog èipa mogla biti naru¹ena privatnost njihovih liènih podataka, vi¹e nemaju razloga da strahuju jer po uredbi Vlade nove liène karte neæe imati èipove“, izjavio je Joèiæ.

On je precizirao da je „pravilo da nema èipa“, a „ko hoæe èip, mo¾e da ga dobije“. „Lièna karta æe biti savremeni dokument i sadr¾aæe biometrijske podatke“, naveo je Joèiæ.

Prema zakonu, u obrazac se unose podaci o vlasniku - ime i prezime, pol, datum i mesto roðenja, matièni broj i slike biometrijskih podataka - fotografija, otisak prsta i potpis.

Na èip i prostor za ma¹inski èitljivu zonu za potrebe automatskog oèitavanja podataka mogu da se unesu svi vidljivi podaci na liènoj karti, kao i podaci o dr¾avljanstvu, prebivali¹tu i adresi stana njenog imaoca, kao i jedinstveni matièni broj njegovih roditelja.

Joèiæ je Beti rekao da je, nakon ¹to Vlada usvoji uredbu, potrebno da ministar napi¹e pravilnik o obrascu i time æe regulativa biti upotpunjena.

„Dogovor MUP-a i Zavoda za izdavanje novèanica je da obrasce izraðuje ZIN, a ne MUP“, naveo je Joèiæ. On je kazao da je oprema za izradu liènih karata i drugih kartica kupljena 2002. godine, kao i da æe MUP da ih proizvodi, i dodao da MUP ima svoj krug poslova i ne mo¾e se baviti proizvodnjom.

Obrasce æe izraðivati ZIN, a uno¹enje podataka æe raditi MUP, kazao je ministar. On je precizirao da æe oprema, koju jo¹ uvek isplaæuje Vlada, preko Direkcije za imovinu biti ustupljena ZIN-u, koji je takoðe dr¾avna firma.

(BLIC)
Sa cipom ili bez njega, samo da ih docekamo.Ja vise ne mogu da gledam ove stare koje su stvarno praistorijske.Ceo svet ima normalne licne karte,samo mi "setamo" ove komunisticke koje nam je drug Tito ostavio  :loptica :loptica

zabica

extra, ja taman trebam moju da menjam u februaru!

shanji

Meni nije jasno,kako zbog cipa moze biti narusena privatnost licnih podataka?
Rekose nesto, kao moci ce da se ocitaju na daljinu :hm
Ne znam da li u drugim zemljama licne karte imaju te cipove, ali nismo mi prvi sigurno.
Pa mogli su da se raspitaju malo za te probleme pre nego sto su spiskali velike pare na opremu za izradu istih....
Pokusavam da nesto smislim, ali ne pada mi na pamet, kako bi neko mogao da zloupotrebi moje ime, prezime, JMBG, ulicu i broj...


Bred

meni te licne karte lice na nase abonentske/domske kartice. nas narod je paranoican :roll:

pereca

Ja imam bosansku licnu kartu. Na njoj je neka vrsta bar koda koji prilikom ocitavanja daje sve potrebne podatke - slika, otisci prstiju, oblik lobanje, struktura zenice oka,...
Ali nema cip.
Dakle, mogu svi ti podaci da se imaju i bez cipa.
A cip je ipak elektronski uredjaj pomocu koga mozete biti praceni i zbog toga je kod nas nastala frka.

Iskreno, meni je svejedno. Cak i da budem imala potrebu da jednog dana bezim od nekoga, bacicu licnu kartu u neki jarak ili je zakaciti oko vrata nekom slatkom psu lutalici. Pa ako ti sto me prate hoce da se oslanjaju na licnu kartu - nek izvole.
Ne vidim cemu tolika frka, mada kao sto rekoh u Bosni je sve to uradjeno bez cipa, a koliko znam isti je slucaj i u mnogim evropskim zemljama.
Retko ko ima cip.

Al-Jasmina

Onda dole sa tim chipom...ja sam mozda vec u bextvu  :stid: :lol:

nasty girl

Quote from: cvjetic on 04-01-2007, 17:54:25
kod nas uopste ne koriste te aparate,i ne provlace dokumenta kroz njih,niko te ne provjerava!ja mogu da imam u dosijeu milion prekrsaja,oni to nemaju pojma!e sad,mozda je ovde bolja situacija...  :lol: :lol:

ja koliko se secam licne karte u bosni nemaju cip , tako da ne mogu ni da se provlace...

mikele

Ali imaju nekakav bar code pa se na osnovu toga nesto ucitava ili sta vec.To je po meni sasvim Ok resenje,daleko bolje od ovog sa cipom.Jer ako budu sa licne karte sa cipom,onda necu moci da razlikujem abonentsku od LK(kao sto rece Bred)

darusaz

Личне карте у БиХ немају ни контактни чип ни магнетну траку (идентичну оној на платним картицама, хотелским keycards).

Не знам ко је радио те картице у БиХ нити каква је структура информатичког система који стоји иза свега. У Србији је посао око свега тога припао америчкој "Мотороли", која ће се бавити и пасошима, када за то дође време. Пасош ће готово сигурно у себи садржати и чип, јер је то један од главних услова за укључивање неке земље у амерички Visa Waiver Program (Французима су до скора требале ВИЗЕ за САД од када су ступили нови прописи о безбедносно-техничким елементима пасоша земаља које се налазе на VWP, јер је француска држава каснила са штампањем нових пасоша), а вероватно ће и земље Шенгенског уговора поред биометрије исто тражити и чип (налази се у задњој корици пасоша).  Личне карте најсличније онима које ћемо ускоро ми користити већ имају Белгијанци и Кинези , а ускоро ће их имати и Шпанци (у свим случајевима варијанта са интегрисаним контактним чипом).



Варијанта личне карте у форми платне картице без интегрисаног контактног чипа се користи у Хрватској и Пољској. Личне карте на заштићеном папиру, а затим пластифициране се користе у Немачкој или Грчкој.

http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Personalausweis-Deutschland_%28Vorderseite%29.jpg (http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Personalausweis-Deutschland_%28Vorderseite%29.jpg)

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Dowodos.gif (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Dowodos.gif)

Нисам имао прилике да видим "задњу страну" нових личних карата, али било би мудбро да попут других земаља које имају овакву форму личних исправа (нпр. Хрватска, Немачка) буде уштампан и МRC (машински читљив код) за лаку проверу и унос података личне исправе. Овај код се сигурно видели на шенгенским, америчким, канадским или иранским визама, али у пасошима бивших југословенских република (Словенија, Хрватска).

http://usera.imagecave.com/petarpetrovic/visa.jpg (http://usera.imagecave.com/petarpetrovic/visa.jpg)

mikele

E svaka ti cast  :Bog :Bog :Bog,sada si nam svima lepo objasnio tako da vise nema nagadjanja sta je i kako je.

darusaz

Ништа спец. планирам већ неколико месеци дужи текст о личним картама за Википедију на српском. Само никако да се приведе крају писаније. ;)

Само једино ми је "небулозно" око нових личних карата што сада свако може да бира са чипом или без. :) То као у МекДоналдсу када тета пита: "Са салатним сосом или без?".  .blah. Да ствар буде још гора од наших пара је плаћена и набавка апарата које ће припадници ресора јавне безбедности носати са собом по граду. И сад затражи вам млађи водник личну карту, ви њему дате, а оно нема чипа! И шта сад он јадан са њом да ради? Како да вас провери, да није фалсификат по среди? Биће зезнуто, утолико пре ако се ЈМБГ више не налази видно истакнут на личној карти (слично је у Р. Хрватској где ЈМБГ није више истакнут чак је по новом закону о ЈМБГ у РХ сам број ужива високу заштиту). До сада су приликом легитимисања путем радио-станице слали број ЈМБГ-а у СУП Београд (или већ неки други ако је унутрашњост у питању), а од сада како ће бити, Бог свети зна. А ти апарати су прича за себе. Да би полицајац могао да вас провери, он прво мора да провуче своју чип картицу, па тек онда вашу. Апарат је величине оног што носе "паркинг-мајстори". И сад замислите ситуацију да полицајац са тим сокоћалом мора некога да јури по улици ради привођења.  :run

Посебан проблем за нове личне карте биће сулуда одлука да се у њих електронски уписује и ЈМБГ оца и мајке. Шта је са особама без родитељског старања? Њима отац и мајка нису познати? Није мали број оваквих младих људи, који до 18. године не буду усвојени, па самим тим не знају им се родитељи односно ЈМБГ-ови истих....  :hmm