Nove liène karte krajem januara

Started by Korisnicko Ime, 04-01-2007, 16:55:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Korisnicko Ime

Novi lièni dokumenti su u skladu sa zakonom uvojenim 14. jula pro¹le godine. Zakon je objavljen u Slu¾benom glasniku 19. jula, stupio je na snagu 27. jula, a propisano je da njegova primena poèinje ¹est meseci od stupanja na snagu - 27. januara 2007. godine.

Liène karte izdate pre 27. januara va¾iæe do roka navedenog u njima, a najdu¾e pet godina od dana stupanja na snagu zakona, ¹to znaèi da bi svi dr¾avljani Srbije stariji od 16 godina, sa prebivali¹tem u Srbiji, morali da imaju nove liène karte do kraja jula 2011. godine.

Na novoj liènoj karti, na èipu i u delu za ma¹insko oèitavanje, biæe uneti i podaci o dr¾avljanstvu, prebivali¹tu i adresi stana, a pored jedinstvenog matiènog broja imaoca liène karte biæe uneti i jedinstveni matièni brojevi oba roditelja imaoca.

Lièna karta sadr¾aæe i biometrijske podatke - analizu lica, otisak prsta, potpis, digitalnu fotografiju vlasnika i digitalni otisak prsta.

Zakon predviða da se lica koja se odevaju u skladu sa verskim ili nacionalnim obièajima, mogu fotografisati za liènu kartu sa kapom ili maramom.

Nadle¾ni organ je du¾an da izda liènu kartu najkasnije u roku od 15 dana od dana podno¹enja zahteva. Za izdavanje liène karte plaæa se naknada, koja obuhvata cenu obrasca liène karte i tro¹kove tehnièke izrade.

Obrazac liène karte ¹tampaæe se na srpskom jeziku, æirilièkim pismom, i na engleskom jeziku, kao i na jeziku i pismu nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom.

Ministar unutra¹njih poslova Srbije Dragan Joèiæ ranije je izjavio da æe uvoðenje elektronske liène karte doprineti borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma, unapreðenju rada dr¾avnih organa i taènom utvrðivanju biraèkih spiskova.

B92

hulio_salinas

hoce li posle ovoga biti i nove vozacke dozvole..?

cvjetic

dobijate i nove licne i nove vozacke,tako je bar kod nas bilo!a to je cista glupost samo da vam kazem,novi nacin da uzmu pare!kod nas je bar bilo skupo!

hulio_salinas

znas li sta je onda zeznuto?
kod nas (hehehe) postoji fora kada ti sud "oduzme" dozvolu... Ti lepo uzmes duplikat, na njemu ti lupe zabranu, a ti nastavis da vozis sa starom... Ako budu uveli cip, nema sanse da vozis sa zabranom... jbga... valjda ce(mo) smisliti nesto...

cvjetic

kod nas uopste ne koriste te aparate,i ne provlace dokumenta kroz njih,niko te ne provjerava!ja mogu da imam u dosijeu milion prekrsaja,oni to nemaju pojma!e sad,mozda je ovde bolja situacija...  :lol: :lol:

hulio_salinas

axa... znaci ipak ima nade...

ma ko ce ga znati...

SPRING

Ove godine cemo svi da menjamo i zdravstvene knjizice... :roll:

Smrda

ma najbolje da mennjamo celokupan licni opis...kad nas vec peljese....
@hulio...i to sa duplikatom....zavisi od srece...veruj mi...meni nije uspelo...baksuz!

SPRING

A kad cemo pasose da menjamo? Meni je bas bilo neprijatno kad sam salterskoj sluzbenici na granici morala da objasnjavam zasto mi na karti pise SCG, a na pasosu SRJ... Kao film "Terminal"... :roll:

Bred


Coolgemini

U ovoj nasoj divnoj zemlji svakog meseca izlazi nesto novo...A ljudi se mahom ponasaju kao da to jedva cekaju....Mislim da je vec doslo vreme da se i novcanice promene,kad se vec menjaju druge stvari....Mada ovo sa licnom kartom ce biti ok...S tim sto ce slika biti ''Ne znam ko je ova osoba''.... :>

Korisnicko Ime

Pricala je profesorka inf sistema na FON-u svojevremeno kako je postojao nezvanicni plan EU da svi stanovnici dobiju po jedan cip u ruci koji ce sadrzati apsolutno sve podatke.
U svakom slucaju, cela stvar je otkazana/propala zato sto su se Grcka i jos neke zemlje pobunile protiv te ideje (pitam se zasto)
Sta god mi mislili o tome, mislim da je to neminovno i ostaje samo da se nadamo da necemo nositi bar kod na celu jednog dana.

hulio_salinas

KI
znaci, umesto da pravimo robote od metala, pravimo robote od ljudi...  :][

SPRING

#13
Quote from: Coolgemini on 05-01-2007, 10:04:03
U ovoj nasoj divnoj zemlji svakog meseca izlazi nesto novo...A ljudi se mahom ponasaju kao da to jedva cekaju....Mislim da je vec doslo vreme da se i novcanice promene,kad se vec menjaju druge stvari....Mada ovo sa licnom kartom ce biti ok...S tim sto ce slika biti ''Ne znam ko je ova osoba''.... :>

I menjaju se... Ne znam kad se pricalo o tome, samo su 1. januara na tv-u javili da prestaju da vaze sve novcanice na kojima ne pise NBS.... Mogu da se zamene do kraja godine bez nadoknade.... Zar nije bilo lakse da ih polako povlace iz opticaja, meni su danas u c-marketu rekli da ne smeju vise da primaju stare pare i sad moram da se cimam da ih menjam...

Bred

u blicu ima fotka tih novih licnih karata