Modna industrija polako ulazi u borbu protiv anoreksije?

Started by Al-Jasmina, 10-01-2007, 17:31:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Al-Jasmina

Italija zabranila "kosture" na pisti

(http://nono9.us)

Italijanska vlada potpisala je sa Federacijom mode i kreatora "etièki kodeks" èiji je cilj re¹avanje problema sa previ¹e mr¹avim manekenkama.

Zahtevna italijanska modna industrija ovim se izmedju ostalog obavezala da neæe anga¾ovati manekenke mladje od 16 godina. Sve manekenke æe pred potpisivanje ugovora morati da poka¾u lekarsko uverenje u kojem je utvrdjeno da ne pate od poremeæaja u ishrani.

"Granica izmedju mr¹ave i bolesne devojke èesto je zanemarena. Italija se ovim sporazumom obavezuje da æe tu granicu èuvati i po¹tovati" rekla je ministarka za sport i omladinu Djovana Melandri.
Pored nje, dokument je potpisao i predsednik italijanske modne komore Mario Boseli, koji je pozvao industriju da "prigrli zdrav, rasko¹an izgled lepe mediteranske ¾ene".

Modne kuæe æe ubuduæe morati da proizvode i velike brojeve u svojim kolekcijama, a potpisnici sporazuma se nadaju da æe to konaèno okonèati glorifikaciju bolesnog izgleda koji promovi¹e svet visoke mode.

Doktori i psihijatri pozdravili su u petak ovu odluku, i rekli da æe ona pomoæi da se "standard lepote ponovo vrati na normalu".

"Poruka koju modna industrija ¹alje je da æete biti uspe¹ni i va¾ni jedino ako ste veoma mr¹avi. Ove ¾ene su bolesne, ne predstavljaju prave liènosti" rekla je terapeutkinja iz rehabilitacionog centra za poremeæaje ishrane Simona Æampoli.

Anoreksija nervoza je èesto dijahnozirana bolest kod manekenki. To je psiholo¹ki poremeæaj koji se manifestuje opsesivnim strahom od gojenja i odbijanjem hrane. U odredjenom broju sluèajeva, ima smrtni ishod.

Modna industrija konaèno je obratila pa¾nju nakon smrti brazilske manekenke Ane Karoline Reston (21), koja je preminula sredinom novembra od posledica anoreksije.

U septembru, organizatori Nedelje mode u Madridu napravili su prvi korak ka re¹avanju problema. Zabranili su manekenkama sa indeksom telesne mase manjim od 18 da nastupaju na revijama. To je izazvalo burno odobravanje kod veæine, ali neki kreatori su se pobunili i rekli da manekenke "moraju da izgledaju premr¹avo".

Sporazum koji je Italija potpisala u petak obavezuje kreatore, stiliste, modne agencije, ¹minkere, frizere i ostale pripadnike zanimanja koja defini¹u standarde izgleda.

(MONDO)

Adonis_Vernalis


Al-Jasmina

Iskreno i mene interesuje da li ce to biti revolucija ili -tresla se gora-rodio se mis!

Dukica

Ne znam za modne piste,ali po devojkama u gradu,i po momcima sudeci, mislim da se vise niko ne lozi na ONO GORE NA SLICI! Mislim da ce biti nesto i od toga! :ohwell:

Bred

u vezi s tim http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,4267.0 :wink:

Al-Jasmina

Problem ne le¾i u tome ko se na ¹ta lo¾i...

Veæ da li æe oni koji ih nama prezentuju dok diktiraju modu
da se okanu deèaèke/krojaèka lutka figure?
Ja razumem da nije poenta da novinari komentari¹u manekenku
veæ ono ¹to ona nosi,
ali forsiranje devojaka koje su premlade
i premr¹ave (one koje nisu prirodno mr¹ave veæ silom posla)
ima dalekosezne efekte na celokupnu mladu populaciju vi¹e nego ikada.

Zato je skaredno sto se pojedini modni kreatori ne obaziru na taj problem i
uop¹te ga ne do¾ivljavaju kao takav!

AquArius

Danas sam citala Ilustrovanu, i naisla na tekst - ispovest anonimne Beogradjanke, studentkinje, koja je anoreksicna.
Ne lecena, vec "srecna, zdrava, prava" anoreksicarka.

Prica kako je pocela u srednjoj skoli da primecuje da je debela i kako je sebi zacrtala na svojih 175cm visine 45kg!
Procitajte ponovo, jer ovo je suludo.

Elem, ona smatra i kaze (ovako nekako) da je nesrecna kad je debela, da bi se ubila kad bi joj neko rekao da je debela,
da kod kuce prica da jede napolju, napolju ne jede (jer - jela je kod kuce), ide na treninge, iznuruje se, zadovoljna je jedino kad u ogledalu vidi kosti, rebra i ravan stomak. Ali, molim vas - puno vode pije! I kaze da to ne radi zbog drugih (momaka, mode..), vec samo i iskljucivo zbog sebe i svoje srece, jer je zdravlje ne zanima!
Pocela je kao anoreksicarka, a onda joj je tekst o bulimiji u novinama dos'o k'o kec na 11, tj. skontala je da ne mora da ne jede (anoreksija), vec da moze da jede, ali onda to i da do poslednjeg zalogaja povrati (bulimija). Ali ipak se vratila anoreksiji, jer tako imas dva koraka manje (unosenje i izbacivanje hrane).

Nisam mogla da verujem sta citam.

Da li su roditelji/prijatelji/momak primecivali njeno ostajanje po 2 sata (a posle sve iskusnije, samim tim i krace) zadrzavanje?
Roditelji, onako (sta god to znacilo). Cinjenica da ona to prica, meni govori da problem nije priznat, a ne prepoznat.
Momak je ostavio, nije mogao vise da se bori s njenom bolescu.
Prijatelji su prestali da je teraju da jede...

Ne, ovo nije kraj!

Dakle, ta devojka ima svoj blog, gde se okuplja tzv. "sestrinstvo anoreksicarki" mislim da je bas tako,
gde se prica o:
- tehnikama povracanja,
- "idealnim" tezinama,
- nacinima kako da svoju bolest sakriju od svoje najblize okoline
...

meni se povracalo na kraju ovog teksta,
mozda bi trebalo to im preporuciti...

Al-Jasmina

Nazalost, nije jedina..to je hmm svetski trend,
samo nisam mislila da i ovde ima toliko sje*anih u mozak...  :hm

Njoj ne treba reci da je debela ili bolesna,
debeli su cesto inteligentniji od ostalih a bolesni su cesto to van svojih zelja,
pa cisto da ih ne vredjamo!
Trebalo bi joj reci samo da je jako jako jako glupa
i usamljena...


ako se ne dozove pameti (kojoj? Za rad mozga je potrebno nesto i jesti)
ukinula bih joj apsolutno sve obroke i njenu dragocenu vodu
i mogucnost kretanja
jer ako vec moze bez hrane,
daj da je vidimo na delu.... :batina

narocito kad APSOLUTNO prazan zeludac krene da urla
i zahteva svoje!
A onda pravac neko selo na nekoj chuki
da cuva ovce, i tovari seno i cisti djubrivo iz stale pa jedno godinu dana

ako joj se tamo od muke ne otvori apetit nikad nece!


Znam, otrovna sam....
ali onda pomislim na decu koja imaju leukemiju ili tumore
i koja povracaju od hemoterapije
a da ne spominjem estetski momenat gubitka kose...
i onda kazem, da otrovna sam!  8)


mimil

jel to ovo: http://anasestrinstvo.blog.hr/ (http://anasestrinstvo.blog.hr/)  :`?

nemam reci...
vidjala sam i ranije na stranim sajtovima ovu ljubav prema anoreksiji, ali u nasem susedstvu...  :hmm
bacite pogled na one fotke...  a005
no comment


AquArius

Quote from: mimil on 21-01-2007, 19:45:31
jel to ovo: http://anasestrinstvo.blog.hr/ (http://anasestrinstvo.blog.hr/)  :`?

nemam reci...
vidjala sam i ranije na stranim sajtovima ovu ljubav prema anoreksiji, ali u nasem susedstvu...  :hmm
bacite pogled na one fotke...  a005
no comment



Onda je ova devojka iz moje price
clan ovog sestrinstva (jer vidim da je blog hrvatski, a ona je iz BGa),
a mozda ima i svoj blog (nebitno je)...

Iz gore navedenog bloga:

Ovo je deo:
"Za sve ANine (ANoreksijA = ANA) devojke, jednom kada ucinite hranu svojim neprijateljem nema povratka, anoreksija je tezak stil zivota i ponekad nam je potrebna podrska od onih koji razumeju. Kao sto se zavisnici obracaju zavisnicima, Ane se obracaju jedna drugoj. Niko drugi ne moze da razume. Ovo je zajednica i sistem podrske koji nam pomaze da pomognemo jedna drugoj. Moje ime je Marina (165cm 47kg, zelja 41kg) i vi ste dobrodosle sa svojim misljenjima ili bilo cim drugim sto zelite da stavite na ovu stranicu.

Majko moja,
i sve majke...

:(


Al-Jasmina

Ma super...
Evo linka ka sajtu koji su anoreksicne devojke ocenile kao neprijateljski nastrojenim ka njima...
Buduci da je blog hrvatski, ovo je i komentar iz hrvatskih novina...
pa ko zeli nek pogleda i procita neke potresne price

http://www.slobodnadalmacija.com/20060813/novosti01.asp

AquArius

Sad procitah clanak.
One slike su jeza...

Kako pronaci adekvatan komentar na ovo,
a ne biti grub, ili pun "nerazumevanja".
Kako ovo razumeti, kako ne osuditi?

One zaista nemaju racionalan pogled na svet.
Tiho samoubistvo.



cvjetic

uzas,uzas,odvratno,strasno.... aquin post je stvarno uzasavajuci.... i slazem se sa tobom,meni je doslo da  :bljak: kad sam procitala...ljudi imaju komplekse koji su meni totalno neobjasnjivi...svoje mlade zivote unistavaju bezrazlozno,ne shvatajuci da im je to nesto najvrijednije...stvarno nemam komentar... :roll: :roll: :roll:

Al-Jasmina

(http://nono9.us)

e sad ako je ovo nekome lepo onda je taj neko udaren u mozak...
Slika je preuzeta sa sajta ciji sam link postovala u prethodnoj poruci

OK, svi mi  imamo momente da kazemo
"Debela sam, preskocicu veceru/kolac..."
ali mislim da je vezbanje/tecnost i vocke/povrce zakon za to...
Mrsavljenjem se telo ne oblikuje
samo smanjuje i izoblicuje...

cvjetic

jao,boze,ovo je stvarno strasno...ne znam ni sta da kazem na ovo...bas sam bez teksta :pst...ostacu ja debela... :roll: