Samo èetvrtina gradjana Srbije koristi internet

Started by Korisnicko Ime, 14-01-2007, 16:12:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Korisnicko Ime

Èak 68,4% gradjana Srbije nikada nije koristilo internet, a 56,8% nikada nije koristilo raèunar, pokazalo je istra¾ivanje Republickog zavoda za statistiku.

Ove godine, Republièki zavod za statistiku prvi put je sproveo dva istra¾ivanja o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija. Prvo se odnosi na domaæinstva i pojedince, a drugim su obuhvaæena preduzeæa. Istra¾ivanja su sprovedena po metodologiji EUROSTAT-a, na teritoriji Srbije bez Kosova, a broj ispitanika iznosio je 1200 domaæinstava i 1200 pojedinaca, kao i 600 preduzeæa.

Oko 95,7 odsto domaæinstava poseduje TV aparat, 30,2% kablovsku televiziju, a 6,7% satelitsku TV. Fiksnu telefoniju ima 86,5%, mobilne telefone 71,2%, 26,5 % domaæinstava poseduje raèunar, od toga svega 1,5% poseduje laptop raèunare. Internet prikljuèak ima 18,5% domaæinstava, od èega èak 85,4% koristi modemsku konekciju. WAP i GPRS konekciju koristi 13,5 % domaæinstava, a ADSL 4,5%.

Rezultati istra¾ivanja pokazali su veliki jaz u kori¹æenju ICT prema materijalnom stanju ispitanika. Komjuter ima 66 odsto graðana èiji je prihod veæi od 600 evra, a meðu onima sa prihodom od 300 evra, kompjuter ima tek oko 15 odsto. Od ukupnog broja domaæinstava koji imaju meseèni prihod preko 600 evra, njih 50,9% poseduje Internet prikljuèak, dok od ukupnog broja domaæinstava koja imaju meseèni prihod do 300 evra, njih samo 8,6% poseduje Internet prikljuèak.

Samo 13,7% ispitanika koristi Internet usluge umesto odlaska u javne servise, ustanove ili organe administracije, dok je 43,1% ispitanika zainteresovano za tu moguænost ali je ne koristi. Republièki zavod za statistiku ocenjuje da posebno zabrinjava podatak da 43,2% ispitanika nije zainteresovano da koristi tu moguænost.

Kada je reè o preduzeæima u Srbiji, meðu 600 ispitanih raèunar u poslovanju koristi 97,3 odsto, i veæina smatra da im je elektronska po¹ta olak¹ala poslovanje. Od toga, 90,2% preduzeæa ima Internet prikljuèak.

Samo 52,9% preduzeæa poseduje web sajt, koji najèe¹æe koriste za marketing svojih proizvoda (89,0%). tek 23,3% preduzeæa koristi web sajt za pru¾anje podr¹ke nakon kupovine.

48,6% preduzeæa koristi elektronske servise javne uprave, a u sluèaju nabavki i dalje imaju vi¹e poverenja u lièni kontakt, tako da preko 50 odsto preduzeæa preko Interneta poruèi tek jedan do pet odsto robe.

Kompletan izve¹taj o istra¾ivanju mo¾ete da pogledate na adresi http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/dokumenti/ICT2006.pdf

Izvor: http://www.novinar.de/

mikele

Ma bitno je da 70 i vise % ima mobilne telefone,a sto ne znaju sta je racunar i sta je internet,to nema veze.  :][ :][ :][ :][
Kod mog bratanca u prvom razredu,pola odeljenja ima mobilne telefone.Eeeeejjjjjjjjjjjj pola odeljenja prvog razreda osnovne skole.Pa sta ce njima mobilni????


Bred

da roditelji budu sigurni da je sve u redu i da ako bude neih problema da dete moze da ih nazove... :hm
tragedija je sto je 80% tih koji koriste internet na dial upu

mikele

#3
Da,ali zaboravljas da ta deca(prvi razred) ne idu nigde bez roditelja,osim u skolu gde ih paze ucitelji.U skolu ih dovode,posle skole ih cekaju.Taj telefon moze vise da im stvara probleme od bilo cega.Recimo starija deca ih prebiju i uzmu im telefon,sto je danas jako cesta pojava.A za probleme tu je ucitelj koji ima brojeve telefona roditelja pa ih on zove ako ima nekih problema.
Telefoni im samo odvlace paznju i sluze im za zezanje.

Darker

U pravu si Mikele, ali ovde prièamo o internetu... Sem ako ne misli¹ na internet preko mobilnog?:-)

Korisnicko Ime

Ova tuzna statistika se mozda popravi kada nas svima dragi Telekom obuzda svoju pohlepu.
Potrebna je zdrava konkurencija, dakle jos nekoliko kompanija koje ce pruzati internet usluge, samim tim povecava se kvalitet usluge i smanjuju se cene. Tuzno je ako su predvidjanja "bice za koju godinu"

Wolf

Telekom Srbije kupio Telekom Srpske i odmah digao cene impulsa.
Bas su divni!!! :box

mikele

Quote from: Darker on 15-01-2007, 12:37:56
U pravu si Mikele, ali ovde prièamo o internetu... Sem ako ne misli¹ na internet preko mobilnog?:-)
Znam da sam se malo udaljio od teme,ali morao sam samo da pojasnim neke stvari.  :) :)
A sto se tice interneta mislim da ljudi kod nas ne koriste internet ne zato sto je on bog zna nesto skup,nego zato sto ih vise interesuju neke druge gluposti.Racunari nikada nisu bili jeftiniji,a internet nikada dostupniji.Treba izdvojiti hiljadu dinara mesecno(ili 33,333 po danu),sto i nije neka para kada se ima u vidu sta se dobija.
Ali jbg ljudima su draze neke krpice(markirane) nego racunar i internet,zato i ne treba da vas cudi sto je taj procenat tako mizaran.  :][ :][

Smrda

dobro,dobro..
ali ne zaboravite da ima ljudi koji to ne mogu sebi da priuste...
ja imam par drugarica,koje imaju komp..ali sate...tesko..i jako retko..jednostavno-skupo!!
a ima onih koji ni telefonsku liniju nemaju,a kamoli komp...

Darker

A ima i onih koje odvede¹ za ruèicu u jedan od fakultetski najopremljenijih raèunarskih centara(na¹!) i poka¾e¹ im, i oni kao, woooow i to je to...
Ko æe bre sad da aka inetrnet? ©ta me briga, u tu va¹u sektu foruma¹ku neæu, nema ko da mi pi¹e, ¹ta æu tamo??
Pa jes argumenat!

Maslacak

E je*i ga...
I vi sad o Internetu ko da je neka najvisa ljudska vrednost, pa sad je sve to tako straaasno...

Ja sam na dial up-u, i to ne zato sto nemam para za ADSL, vec zato sto dial up savrseno zadovoljava moje potrebe. Ja sam jedno vrlo skromno dete :> Plus, na taj nacin se ogranicavam od gubljenja vise vremena nego sto moram.

I zasto je neshvatljivo da ljude internet ne interesuje? Neko jednostavno nema potrebu za tim, a pogotovo kad je socijalizacija te vrste u pitanju (forum, chat...). To da li je pametnije da neko trosi na krpice ili na internet je potpuno stvar izbora, i ne znam zasto je tako strasno to sto su nekom krpice vaznije...
Onda kad im zaista bude trebalo - pametni ce nauciti, a glupi su glupi, pa koga briga :K

mikele

Da,ali internet nije vise nikakav luksuz ili nesto "palo s`marsa" ,internet je realnost celog sveta,pa i nasa realnost.Za koju godinu to ce biti kao da nemas TV u kuci.Danas putem interneta mozes da uradis masu stvari,pocev od placanja racuna(ne moras da se guras u posti sa penzosima),pa do polaganja ispita.A o edukaciji i stvarima koje mozes da saznas preko neta da i ne govorim.Zar sve to nije korisnije od krpica koje ces nositi 10 puta i baci ces ih u neki plakar i neces ih vise pogledati.
Ja samo hocu da kazem da je internet jedna jako korisna i jako prakticna stvar i da internet nije samo forum i chat.A mene najvise nervira sama ta odbojnost ljudi prema internetu.Kao to je za ludake sa pikslama na ocima i tako to.Ti sto pricaju tako nemaju ni predstavu sta u stvari predstavlja internet.

hulio_salinas

mikele, druze, malo si uleteo u vatru...
hm... mi (SVI) ovde znamo sta je internet i ne bismo bili ovde da ne nam to ne pricinjava zadovoljstvo. Nema potrebe da ti nas ubedjujes. Ok su ti stavovi i ja ih podrzavam. Ali pokusajmo da nadjemo opravdanje za one koji jos nisu spoznali internet. Sve sto si napisao - istina je, ali ne mozemo osudjivati one koji ne znaju. Niko ovde ne demantuje tvoje stavove, cak su prihvaceni...
Opusti se...  8)
Napisao si:
"internet je realnost celog sveta,pa i nasa realnost"
Jeste... Ali znas da mi (Srbi) kaskamo za svetom. Najveca nam je briga sto nam je neki tamo politicar narkoman, ili sto jutros nismo popusli 2 cigarete... A to sto smo neobrazovani - "bole nas dupe!"

Kontas?  :wink:

Korisnicko Ime

 :police: Oladitis, inace cu da intervenisem

Primera radi, skoro sam naisao na podatak da je citava Makedonija pokrivena wireless internetom. Nisu ljudi imali tehnickih mogucnosti za drugacije resenje.
Zamislite da u Srbiji jedan monopolista kakav je Telekom dozvoli tako nesto - NO CHANCE.
Ne treba govoriti o vrsti internet konekcije, da li je dial up, cable, adsl, wireless.
Internet ce za nekoliko godina nazalost postati sve. Mesto gde se kupuje klopa, placaju racuni, nalazi srodna dusa, kupuju lekovi, odlazi na letovanje... Ali, pored svega toga internet je definitivno nasa realnost. Neupucene treba uputiti, onima koji nemaju uslove treba iste obezbediti.
Pa, setite se samo projekta Laptop na kurblu (http://www.blic.co.yu/blic/arhiva/2005-10-13/strane/svet.htm#2)

mikele

Kontam ja sve to i ne ubedjujem ja vas da je internet nasa realnost i da je koristan i bla,bla.Ja komentarisem one koji imaju odbojnost prema inretnetu(takvih ljudi nema na ovom forumu jer cim su na forumu,logicno je da im je net zadovoljstvo) i koji ne zele ni da probaju nesto sto nisu do sada probali.Naravno da za odredjenu grupu ljudi postoji opravdanje,ali za vecinu ne mogu da nadjem nikakvog opravdanja.  :hm :hm :hm
QuoteÈak 68,4% gradjana Srbije nikada nije koristilo internet, a 56,8% nikada nije koristilo raèunar, pokazalo je istra¾ivanje Republickog zavoda za statistiku.
Obrati paznju na ove procente,zar ne mislis da su malo previsoki?Meni sve to deluje prosto neverovatno,ali po svemu sudeci to jeste tako.Od tih 43,2% koji koriste racunar,bar pola njih igra samo igrice i nista vise drugo ne radi na kompu.Da se razumemo,i ja odigram po nekada igricu,po nekada i malo vise(kada se ima vremena) i nemam nista protiv toga,ali mislim da se racunar moze koristiti za jos mnogo sto sta(tu se svi mi ovde slazemo).Ali necu sada ponovo da se udaljavam od teme  :> :>.
QuoteOpusti se... 
Veruj mi totalno sam opusten,nego samo ucestvujem u diskusiji.Zar to i nije svrha ovog foruma?  :) :)