Od subote benzin jeftiniji za èetiri dinara

Started by mikele, 18-01-2007, 14:04:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mikele

Od subote benzin jeftiniji za èetiri dinara
(http://img218.nono9.us/my.php?image=v44218p0kh7.jpg)
Naftni derivati u Srbiji od subote biæe jeftiniji u proseku za oko èetiri dinara po litru, zbog pada cene nafte na svetskom tr¾i¹tu, potvrdjeno je Tanjugu u Ministarstvu rudarstva i energetike.

I pomoænik ministra trgovine Srdjan Sreækoviæ potvrdio je, u izjavi Tanjugu, da æe gorivo pojeftiniti i ocenio da æe to uticati na smanjenje januarske inflacije u Srbiji za oko 0,5 odsto.

U Ministarstvu energetike je obja¹njeno da se cene derivata u Srbiji odredjuju prema Uredbi koja predvidja promenu na 15 dana ako se za to vreme kurs dolara i cena sirove nafte na svetskom tr¾i¹tu promeni za 2,5 odsto.

Naftni derivati u Srbiji pojeftinili su 6. januara u proseku za 60 para po litru. Trenutno litar BMB-95 i MB-95 ko¹ta 78,80 dinara, dizela D-2 64,40 dinara, evro-dizela 69,60 dinara, a eko-3 dizela 66,80 dinara.

Cena litra teènog naftnog gasa staje 41,30 dinara.

Cena naftnih derivata pro¹le godine je pratila kretanje cene sirove nafte na svetskom tr¾i¹tu, tako da je benzin u Srbiji pojeftinio devet puta, a poskupeo sedam puta, dok je teèni naftni gas pojeftinio èetiri puta, a poskupeo tri puta.

Sreækoviæ je precizirao da æe gorivo u Srbiji pojeftiniti za oko èetiri dinara po litru ili za pet odsto, zbog pada cene nafte na svetskim berzama za 11,5 procenata.
(MONDO)

cvjetic

jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee....................... :loptica :loptica :loptica :loptica :loptica :V :V :V

Korisnicko Ime


jeca87

Samo da se ne vrate na stro posle izbora! :)

Predlazem svima da u subotu, u toku dana napune rezervoare! :)

mikele

Quote from: jeca87 on 18-01-2007, 17:11:11
Samo da se ne vrate na stro posle izbora! :)

Predlazem svima da u subotu, u toku dana napune rezervoare! :)
Ja sam danas sipao za hiljadu dindzi,cisto da mogu da izguram do subote,a u subotu bice pun rezervoar  :loptica :loptica

hulio_salinas


Wolf


stef


hulio_salinas


Darker


Bred

ima l' ko da mi pozajmi koju hiljadarku da i ja napunim rezervoar? :K sala

Korisnicko Ime

Gorivo pojeftinilo

Na benzinskim pumpama u Srbiji gorivo je, u zavisnosti od vrste, pojeftinilo za 3,83 do 5,54 dinara po litru.

Tako od jutros BMB 92 ko¹ta 73,81 dinara, evropremijum BMB 95 80,14 dinara, motorni benzin MB 95 74,91 dinara, dizel D-1 61,20 dinara, dizel D-2 60,09 dinara, EKO 3 dizel 62,24 dinara i evrodizel 64,73 dinara. U obrazlo¾enju ministarstva rudarstva i energetike juèe je reèeno da su cene motornih goriva sni¾ene, jer su se za to stekli uslovi. Reè je, naravno, o kretanju cena nafte na svetskim tr¾i¹tima.

Nakon ¹to se sredinom pro¹le godine barel sirove nafte prodavao za rekordnih 80 dolara, cena je postepeno klizila nani¾e, da bi prekjuèe na berzi u Njujorku u jednom trenutku pala ispod 50 dolara.

To je najni¾a vrednost u proteklih 20 meseci, a najvi¹e zasluga za to pripisuje se amerièkom ministarstvu za energiju, koje je saop¹tilo da su rezerve gasa i nafte veæe od oèekivanih.  Analitièari ka¾u da bi potro¹aèi trebalo da u¾ivaju, jer nafta skoro neæe biti tako jeftina.

Analitièari navode brojne faktore koji uslovljavaju niske cene nafte. Meðu njima: slabljenje geopolitièkih tenzija, toplija zima i vi¹kovi u rezervama nafte i gasa.

Glavni ekonomista Vekovija banke D¾on Silvija, meðutim, veruje da bi cene nafte mogle da padnu jo¹ ni¾e: "Od 40 do 50 dolara za barel nije nerealna cena", rekao je on.

Ovo je, u svakom sluèaju, prvi znaèajniji pad cena nafte u poslednjih osam godina, tokom kojih je barel poskupeo sa 10 dolara i 35 centi u 1998. godini na skoro 80 dolara pro¹log leta.

Izvor: B92

Bred

Danas gorivo skuplje za 4,52 odsto
| Izvor: B92
Beograd -- Gorivo na pumpama u Srbiji je od ponoæi skuplje za 4,52 odsto, odnosno za oko 2,5 dinara po litru.
Motorni benzini je u proseku skuplji za 2,3 dinara, a dizel goriva za 2,7 dinara. Cena motornog benzina (MB) i bezolovnog motornog benzina (BMB) od 95 oktana poveæana je sa 97,63 na 99,85 dinara po litru.

Cena dizela D-2 poveæana je sa 82,64 na 85,09 dinara po litru, eko 3 dizela sa 86,07 na 88,67 dinara po litru, a evro dizela sa 90,06 na 92,84 dinara po litru.

Ulje za lo¾enje je poskupelo sa 74,85 na 77,96 dinara po litru. Poslednja promena cena goriva bila je 20. februara, kada je je motorni benzini u proseku poskupeo za 5,69 dinara, a dizel goriva za 3,77 dinara. Gorivo je tada poskupelo na osnovu poveæanja akciza na derivate nafte i redovne dvonedeljne korekcije cena.

Uredbom o formiranju osnovne cene derivata predvidjeno je da se domaæe cene goriva na 15 dana uskladjuju sa cenom nafte na svetskom tr¾i¹tu i kursom amerièkog dolara, ukoliko se ukupna cena nafte promenila za 1,5 odsto.

Enea

Quote from: mikele on 18-01-2007, 18:00:04
Quote from: jeca87 on 18-01-2007, 17:11:11
Samo da se ne vrate na stro posle izbora! :)

Predlazem svima da u subotu, u toku dana napune rezervoare! :)
Ja sam danas sipao za hiljadu dindzi,cisto da mogu da izguram do subote,a u subotu bice pun rezervoar  :loptica :loptica

super. ja sam to isto uradila pre poskupljenja od 2,5 din.
i koliko smo dobri? 25 ili 40 din. lol


raduje me ovo. ne moramo biti jadna drzava sa najskupljin zinbeom.

pardon b-e-n-z-i-n, ovako se ne pise voda! :siza:

Bred

    
Od sutra jeftinije gorivo
| Izvor: Beta
Beograd -- Gorivo na pumpama u Srbiji biæe od sutra jeftinije u proseku za 4,35 odsto, potvrdilo je danas Ministarstvo rudarstva i energetike.

Motorni benzini u proseku æe biti jeftiniji za 2,38 dinara, a dizel goriva za 2,78 dinara. Litar motornog benzina (MB) i bezolovnog motornog benzina (BMB) od 95 oktana umesto 101,14 dinara ko¹taæe 98,84 dinara, dok æe nova cena dizel D-2 biti 83,98 dinara ¹to je za 2,52 dinara manje.

Nova cena evrodizela biæe 91,58 dinara, a eko 3 dizela 87,49 dinara.

Litar goriva evropremijum BMB 95 biæe jeftiniji za 2,69 dinara i na pumpama æe se prodavati za 107,39 dinara.

Nova cena ulja za lo¾enje biæe 76,54 dinara, ¹to je za 3,21 dinar manje nego do sada.

Poslednja promena cena naftnih derivata u Srbiji bila je 1. aprila, kada je gorivo poskupelo u proseku 2,49 odsto.

Cene goriva u Srbiji, prema Uredbi o formiranju cena naftnih derivata, usklaðuju se na svakih 15 dana sa kretanjem cena sirove nafte na svetskom tr¾i¹tu i kursom dolara.

b92