Da li se dopadate drugim ljudima?

Started by Coolgemini, 20-01-2007, 11:45:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Coolgemini

Tajne uspesne komunikacije

Pojava koja redovno prati veliki broj ljudi je situacija u kojoj, kada prvi put sretnete neku osobu, osetite prema njoj veliku simpatiju, naklonost, privlacnost ili poverenje i imate utisak da ste sa njom prijatelj celog zivota. Prema nekim drugim osobama, naprotiv, osecate nelagodnost, odbojnost i antipatiju; potrebni su Vam dani da sa njima ostvarite i onaj najpovrsniji vid poznanstva ili prijateljstva.

Psiholozi porucuju da je trajanje nase paznje manje od 30 sekundi (pogledajte koliko dugo mozete da gledate u prazan zid). Zato dopadljivost --simpatija mora biti ostvarena odmah. Vas stav, sposobnost da sinhronizujete odredjene aspekte svog ponasanja, kao sto su govor tela, boja glasa, sposobnost konverzacije, a narocito, sposobnost otkrivanja sta je za Vaseg sagovornika vazno (ono sto je vizuelno, auditivno, taktilno ili ostalo) su veoma bitni u prvih 30 sekundi. Psiholoski saveti koji Vam mogu biti od dragocene pomoci za pridobijanje necije paznje, kao i za pozitivan utisak, svode se na kategorije ponasanja i delovanja.

STAV
Imajuci u vidu da imate samo nekoliko sekundi da ostavite dobar utisak, vazno je da usvojite sledece stavove: pokazite toplinu, radoznalost, entuzijazam, zelju da budete od pomoci. Neka Vas stav tela bude otvoren, uspostavite kontakt ocima, nasmesite se. Predstavite se prijatnim glasom, pruzite ruku pri upoznavanju. Izbegavajte bezlicnost, izrazavanje ljutnje, sarkasticnost, nestrpljivost, nepristojnost, nametljivost i bucnost.

USKLADJIVANJE GOVORA TELA I JACINE GLASA
Ljudi vole one slicne sebi, po principu "slican se slicnom raduje". Brzo i pazljivo "kopirajte" sagovornika, pratite njegove pokrete tela, intonaciju, pricajte istim ritmom, pokusajte da usvojite slicno raspolozenje i tacku gledista.

SPOSOBNOST KONVERZACIJE
Zapocnite razgovor nekom recenicom koja je povezana sa zajednickom temom u koju ste oboje dobro upuceni, a tek nakon uvoda postavljajte pitanja tipa: ko, kada, zasto i kako? Obavezno pokazite da sagovornika pazljivo slusate, cak i svojim telom, uvek potvrdno klimajte glavom kada se slazete, a narocito cesto koristite "kontakt ocima".

UOCITE STA JE ZA SAGOVORNIKA VAZNO
Dosadasnji rezultati istrazivackih studija ponasanja pokazuju da se 55% ljudi upravlja za onim sto vidi, 15% za onim sto cuje, a 30% za psihickom senzacijom.

Na primer, vizuelni tip ljudi najvise brine o tome kako stvari izgledaju -- oni razmisljaju u slikama, cesto gestikuliraju rukama, govore dosta brzo i koriste "vizuelne" reci kao sto su: vidi, pokazati i sl.

Auditivni tip ljudi uziva u svakoj izgovorenoj reci, ima mekan i prijatan glas, pravi odredjene pauze u komunikaciji, posebno intonira i boji reci koje koristi u svom govoru.

Senzualni tip ljudi zeli da stvari budu dobro kontrolisane i ispravne. Moguce je da govore veoma sporo, da dodaju nepotrebne detalje i cesto koriste reci kao sto su: nezno, osecati, stres, istraziti i sl.

Preporucuje se da kada se nalazite u drustvu vizuelnog tipa izgledate dobro. Sa auditivnim tipom je potrebno da govorite prijatnim tonom i izrazajno. U drustvu senzualnog tipa potrebno je da se ponasate veoma osecajno, pazljivo i fleksibilno.

Preuzeto sa: http://www.astrolook.com/magazin/doc/34.shtml

cvjetic

taj prvi kontakt je jako bitan...tacno je da od prvog pogleda,stava,ili recenice pravimo neku selekciju ljudi,na one koji nam se svide ili ne...mada ja sam vise puta bila u zabludi,jer mi se odredjene osobe nisu svidjele na prvu loptu,a danas su mi cak i jako dobri prijatelji...gestikulacija je jako bitna...meni sitnice privlace paznju na ljudima,bilo da je u pitanju biranje ljubavnika,prijatelja,poznanika,poslovnog partnera...volim da analiziram ljude,da ulazim u njihovu sustinu,ali biram ljude koji me na neki nacin interesuju...a za to je ipak presudan taj prvi kontakt,bio on pozitivan ili negativan...

Smrda

ja uzasno reagujem na 1 loptu i utisak..cak bih mogla reci da zakljucujem odmah,naravno,ostavljam otvoren um za iznenadjenja...
ali,stisak ruke,pogled u oci,gestikulacija...na sve to obracam paznju...i naravno,intuicija..

Dukica

Uh,ako budem u isto vreme i izgledala dobro i pricala sporo i prijatno i bila nezna i osecajna,
pa svi bi me voleli.
I ja reagujem na prvu,skoro uvek ..
a i ne udubljujem se mnogo u to sta sagovornik voli..
Ako volimo iste teme volimo,
ako ne voli ..jbga....

Tako da je zakljucak da se ne dopadam ljudima! :K

Smrda

Dopasces se meni....heheh
ma ja mislim da je bolje da imate razlicita misljenja,zanimljivije je...zamisli da se slazes sa svima oko interesovanja i stavova...bilo bi dosadno...

Dukica

E,vala to bi mi bilo zadovoljstvo,Smrdo! :>

A,sta ja znam...Ako tako gledas,onda mozes sa
svima da se slazes. Uklapas se u druge ljude..
To smara....
Ako te ne prihvati takvu kakva si i ako ti
ne prihvatis sagovornika takvog kakav je,
onda ti ne vrede ni okice,ni pamet,ni osecanja...

Jedino kad su ,mozda,poslovni razgovori u pitanju,
pa ajd kao da se dopadnes buducem shefu,
d' ostavis utisak... :bljak:


Smrda

pa pazi,
prihvatanje i slaganje,ja odvajam..
ak me razumes?!?!
treba prihvatiti razlicite od sebe,
naravno,to je sve stvar vaspoitanja i tolerancije...
ne moras da volis nekog sa kim se ne slazaes,ali nece ti biti dosadno da razmenjujes misljenja i stavove,pa i pesnice sa tako nekim..
npr,moja prijateljica i ja...nebo i zemlja....ali skroz...i svaka zna da ne treba da menja drugu..
a uzasno smo se skapirale od prvog trena,bukvalno..
iste energije,samo u razlicitim smerovima....
i to je ono sto ja osetim u prvom momentu,da li me necija energuja odbija ili privlaci...
i da li imam sta da naucim d te osobe,ili bar da cujem...

Dukica

Da,da,da,naravno da ima razlike izmedju prihvatanja i slaganja!
Bitno je biti kompatibilan sa nekim,znaci razlicit a savrseno se kapirate.
mani je bar takva vrsta komunikacije najbolja.
Znaci,ono sto ti kazes,
razlicite energije ali koje se dopunjuju,kapiraju i postuju
jedna drugu u celosti. :ziveli

Nego sam govorila,apropo ovog texta,kako
smara uklapati se u druge i sad kao
ti moras da proniknes u dubinu duse svog sagovornika
da bi mu se svideo...
E,cvrc...  :nene:

anaj

da li mogu na neki nacin da testiram da li se dopadam ljudima na prvi pogled
tj postoji li neki test

glupo bi bilo da pitam osobu koju prvi put vidim u ¾ivotu ej pa sta si pomislio,la
kad si me video,la
ili druga i drugaricu,ne mogu da raèunam na potpunoj iskrenosti jer ce biti emocija koje ce uticati sigurno

Darker

O meni su u prvom razredu srednje, kada sam se pojavio sa brkovima i bradicom, crn od mora i sa metallica majicom, mislili sve najgore, da sam narkoman, ponavljaè itd. "Malo" su promenili mi¹ljenje, kad sam nabio prosek:-)
U prvoj godini faxa su mislili to isto kada sam imao kosicu... "Malo" su promenili mi¹ljenje kada sam se o¹i¹ao...
Smorio me malo ceo taj trip, omatorilo se, inaèe nekada sam ba¹ u¾ivao u tome da odam ¹to gori prvi utisak o sebi, kako bih se nasmejao ljudskoj gluposti i predrasudama, a i kako bi se te osobe kasnije mo¾da odu¹evile;-)

zoe

Quote from: anaj on 24-01-2007, 22:26:00
da li mogu na neki nacin da testiram da li se dopadam ljudima na prvi pogled
tj postoji li neki test

glupo bi bilo da pitam osobu koju prvi put vidim u ¾ivotu ej pa sta si pomislio,la
kad si me video,la
ili druga i drugaricu,ne mogu da raèunam na potpunoj iskrenosti jer ce biti emocija koje ce uticati sigurno

Не мораш то да питаш особу коју тек упознајеч, али после неког времена... зашто да не...

Ево, нпр. овај Даре је мени био тотално антипатичан на форуму (мада интелигенцију никад нисмо оспоравали, више погледе на свет), а онда се испоставило да је уствари баш фин и добар (само са погрешним политичким убеђењима :K)...

Maslacak

kod mene radi intuicija...zestoko...
uglavnom do sad mi je prvi utisak bio "ispravan" (u smislu da se sa tim ljudima zaista slazem)...pa nastavljam da se oslanjam na nju :> Nema to neke veze sa slicnostima, ili razlikama, vec prosto sa nekim "kliknes"...kao sto Dukica kaze, kompatibilnosr...

A meni se Darker eto, bas svideo na prvi pogled, jos u prvoj godini...ali stvarno...nemam pojma zasto...  :stid:

A da li se ja generalno dopadam drugima... e nemam pojma... Dosta sam "sa sobom" tako da sam cesto i neprimetna...ali to mi i uopste nije bitno...najvaznije mi je ipak to sto se najcesce svidjam onim ljudima koji se meni svidjaju :happy:

AquArius

#12
Quote from: Dukica on 24-01-2007, 12:30:08
Uh,ako budem u isto vreme i izgledala dobro i pricala sporo i prijatno i bila nezna i osecajna,
pa svi bi me voleli.
I ja reagujem na prvu,skoro uvek ..
a i ne udubljujem se mnogo u to sta sagovornik voli..
Ako volimo iste teme volimo,
ako ne voli ..jbga....

Tako da je zakljucak da se ne dopadam ljudima! :K

:pevajucismajli

Dukica je lik
Dukica je lik 

:lol:  :lol:

Ma, ne moz' se svideti svakom.
Je l' tako?
Tako!
:K


Maslacak

Bas tako!
A malo su bezveze i ta "kako se svideti drugima" pravila...

kad bi toliko razmisljali o tome sta radimo i govorimo pred drugima svi bi bili ukoceni i ustogljeni i tek se onda nikom ne bi svideli :K

obicna spontanost funkcionise sasvim lepo :happy:

stef

 To si sto si...Voleo bih samo da mogu tako stalno da razmisljam i ponasam, ali  nekada po inerciji radim suprotno...