Objavljene nominacije za Oskare

Started by Korisnicko Ime, 23-01-2007, 20:56:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Korisnicko Ime

Nominacije za 79. dodelu nagrada Akademije saop¹tili su 23. januara u Los Anðelesu glumica Selma Hajek i predsedik Akademije filmske umetnosti Sid Ganis.

U kategoriji za najbolju glumicu nominovane su Penelope Kruz, Meril Strip i tri britanske glumice: Helen Miren, D¾udi Denè i Kejt Vinslet.

Meril Strip, koja je ove godine nominovana za film "Ðavo nosi Pradu" poveæala je voðstvo na listi glumica sa najvi¹e nominacija, po¹to je ovo 14. put da se njeno ime naðe na spisku kandidatkinja u kategoriji Oskara za najbolju glumicu, a do sada je dva puta osvojila ovo priznanje.

Za najboljeg glumca nominovani su Forest Vitaker za ulogu diktatora Idija Amina u filmu "Poslednji kralj ©kotske" kojom je osvojio veæ nekoliko priznanja, a pored njega nominacije su dobili i Piter O Tul, Vil Smit, Rajan Gosling i Leonardo Di Kaprio.

Di Kaprio koji je nominovan za rolu u filmu "Krvavi dijamant" je izjavio: "Zar nije divna stvar ulo¾iti trud i zalaganje u projekat ili u lik kao ¹to je ovaj i za to biti priznat?".

Martin Skorceze mo¾e da se nada da æe konaèno ove godine osvojiti nagradu za najboljeg reditelja za ostvarenje "Dvostruka igra", ali on æe se ove godine ponovo takmièiti protiv Klinta Istvuda, koji ga je veæ jednom pobedio 2004.

Pored Istvuda i Skorcezea nominovani su i Alehandro Gonzales Inaritu za film "Vavilon", Stiven Frirs za "Kraljicu" i Pol Gringras za "Let United 93".

Za najbolji film ove godine nominovani su "Vavilon", "Pisma iz Ivo D¾ime", "Kraljica", "Dvostruka igra" i "Mala Mis San¹ajn".

Muzièka drama "Devojke iz snova" ima ukupno 8 nominacija, ukljuèujuæi 3 za najbolju pesmu.

Nezavisna komedija "Mala Mis San¹ajn" na¹la se meðu nominacijama za najbolji film, samo nekoliko dana nakon ¹to je progla¹ena za najbolji film na dodelama Udru¾enja producenata Amerike, ¹to je obièno dobar pokazatelj uspeha na dodeli nagrada Akademije, zato ¹to su im se za 17 godina èak 11 puta poklopili pobednici.

Edi Marfi dobio je prvu nominaciju posle 25 godina, i to za sporednu ulogu u filmu "Devojke iz snova". U ovoj kategoriji nominovan je i biv¹i reper i maneken Mark Volberg za ulogu u filmu "Dvostruka igra". D¾enifer Hadson, biv¹a uèesnica Amerièkog Idola nominovana je pak za najbolju ¾ensku sporednu ulogu za film "Devojke iz snova". Za najbolju sporednu ulogu nominovana je i desetogodi¹nja Ebigejl Beslin za ulogu u filmu "Mala Mis San¹ajn" koja æe, ako pobedi, postati najmlaða dobitnica Oskara.

79. dodela nagrada Oskar odr¾aæe se u Kodak pozori¹tu u Los Anðelesu 25. februara.

Voditeljka dodele biæe po prvi put komièarka Elen Did¾eneris. Prethodnih godina ceremoniju dodele vodili su D¾on Stjuart, Stiv Martin, Vupi Goldberg i Bili Kristal.

Lista nominacija

Najbolji film
Babel
The Departed
Letters From Iwo Jima
Little Miss Sunshine
The Queen

Najbolji reditelj
Clint Eastwood, Letters From Iwo Jima
Stephen Frears, The Queen
Paul Greengrass, United 93
Alejandro Gonzales Inarritu, Babel
Martin Scorsese, The Departed

Najbolji glumac
Leonardo DiCaprio, Blood Diamond
Ryan Gosling, Half Nelson
Peter O'Toole, Venus
Will Smith, The Pursuit of Happyness
Forest Whitaker, The Last King of Scotland

Najbolja glumica
Penelope Cruz, Volver
Judi Dench, Notes on a Scandal
Helen Mirren, The Queen
Meryl Streep, The Devil Wears Prada
Kate Winslet, Little Children

Najbolja glumica u sporednoj ulozi
Adriana Barraza, Babel
Cate Blanchett, Notes on a Scandal
Abigail Breslin, Little Miss Sunshine
Jennifer Hudson, Dreamgirls
Rinko Kikucki, Babel

Najbolji glumac u sporednoj ulozi
Alan Arkin, Little Miss Sunshine
Jackie Earle Haley, Little Children
Djimon Hounsou, Blood Diamond
Eddie Murphy, Dreamgirls
Mark Wahlberg, The Departed

Najbolji film van engleskog govornog podruèja
Efter Brylluppet (aka After the Wedding), Denmark
Indigenes (aka Days of Glory), Algeria
El Laberinto del Fauno (aka Pan's Labyrinth), Mexico
Das Leben der Anderen (aka The Lives of Others), Germany
Water, Canada

Najbolji animirani film
Cars
Happy Feet
Monster House

Najbolji adaptirani scenario
Borat
Children of Men
The Departed
Little Children
Notes on a Scandal

Najbolji originalni scenario
Babel
Letters from Iwo Jima
Little Miss Sunshine
The Queen
Pan's Labyrinth

Najbolja muzika za film
Babel
The Good German
Notes on a Scandal
Pan's Labyrinth
The Queen

Najbolja pesma iz filma
I Need to Wake Up - An Inconvenient Truth (performed by Melissa Etheridge)
Listen - Dreamgirls (performed by Beyonce Knowles)
Love You I Do - Dreamgirls (performed by Jennifer Hudson)
Our Town - Cars (performed by James Taylor)
Patience - Dreamgirls (performed by Eddie Murphy, Keith Robinson, Anika Noni Rose)

Najbolji dokumentarni film
Deliver Us From Evil
An Inconvenient Truth
Iraq In Fragments
Jesus Camp
My Country, My Country

Najbolji kratki dokumentarni film
The Blood of Yingzhou District
Recycled Life
Rehearsing A Dream
Two Hands

Najbolji vizuelni efekti

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Poseidon
Superman Returns

Najbolji snimatelj
The Black Dahlia
Children of Men
The Illusionist
Pan's Labyrinth
The Prestige

Najbolja scenografija
Dreamgirls
The Good Shepherd
Pan's Labyrinth
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
The Prestige

Najbolji kratki animirani film
The Danish Poet
Lifted
The Little Matchgirl
Maestro
No Time for Nuts

Najbolji kratki film
Binta and the Great Idea
Eramos Pocos (One Too Many)
Helmer & Son
The Saviour
West Bank Story

Najbolji kostim
Curse of the Golden Flower
The Devil Wears Prada
Dreamgirls
Marie Antoinette
The Queen

Najbolja ¹minka
Apocalypto
Click
Pan's Labyrinth

Najbolja monta¾a zvuka
Apocalypto
Blood Diamond
Dreamgirls
Flags of our Fathers
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Najbolja monta¾a
Babel
Blood Diamond
Children of Men
The Departed
United 93

Izvor B92

Maslacak

Hehe...
Opet Scorsese... valjda ce ga ovaj put statuica pronaci...
nisam gledala Departed, ali covek je konacno zasluzio u svakom slucaju...

A i jadni DiCaprio... mozda bude, treca sreca? :K Mora da je to drustrirajuce... biti nominovan, a niikako...

Krivo mi je bas sto nisam gledala nijedan nominovani film... osim Happyfeet-a :K Ali bice, bice...

stef

 Dobar je film krvavi dijamant...deluje kao neki polu dokumentarac ili sam ga ja tako doziveo...

Masha

Za sada znam da je Alan Arkin dobio oskara za sporednu musku ulogu u filmu "Little Miss Sunshine".

Korisnicko Ime

Dodeljeni Oskari

Najbolji film na ovogodi¹njoj dodeli nagrada Akademije je "Dvostruka igra", za koji je Martin Skorceze, posle pet nominacija, osvojio i svog prvog Oskara za re¾iju.

Njegovom filmu su dodeljene i nagrade za najbolji adaptirani scenario i za monta¾u.

Plemkinja Helen Miren osvojila je nagradu za najbolju glumicu za rolu u "Kraljici", a Forest Vitaker je progla¹en za najboljeg glumca za ulogu diktatora Idija Amina u filmu "Poslednji kralj ©kotske".

©panski film "Panov lavirint" nagraðen je u tri kategorije: za najboljeg snimatelja, najbolju ¹minku i scenografiju.

Alan Arkin osvojio je nagradu za najbolju sporednu mu¹ku ulogu za film "Mala Mis San¹ajn", koji je osvojio i priznanje za najbolji scenario.

Nagradu za najbolju ¾ensku sporednu ulogu osvojila je biv¹a uèesnica amerièke verzije Idola D¾enifer Hadson za film "Devojke iz snova".

Ekolo¹ki film "An Inconvenient Truth" je najbolji dugometra¾ni dokumentarni film, a pesma Melise Eterid¾ iz ovog filma "I Need to Wake Up" osvojila je nagradu za najbolju pesmu iz filma. U ovoj kategoriji je inaèe film "Devojke iz snova" imao èak 3 nominacije.

"Pisma iz Ivo D¾ime" osvojila su nagradu za najbolju monta¾u zvuka, a "Vavilon" za najbolju muziku za film.

Nagrada za ¾ivotno delo oti¹la je u ruke èuvenog italijanskog kompozitora Enia Morikonea, zbog kako je navedeno "velièanstvenog i vi¹eslojnog doprinosa umetnosti filmske muzike".

"Pirati sa Kariba- tajna ¹krinje" dobili su statuetu za najbolje vizuelne efekte, a "Happy feet: ples malog pingvina" je najbolji animirani film.

Nemaèki film "Das Leben der Anderen " (®ivoti drugih) je najbolje ostvarenje van engleskog govornog podruèja, a "Marija Antoaneta" Sofije Kopole je nagraðena za najbolji kostim.

"Danski pesnik" je najbolji animirani kratki film, a "West Bank Story" je najbolji kratki film sa ¾ivom akcijom.

"The Blood of Yingzhou District", kineski film o posledicama side, je osvojio nagradu Akademije za najbolji kratki dokumentarac.

Dodela Oskara odr¾ana je u Kodak teatru u Los Anðelesu 25. februra, a domaæica programa bila je komièarka Elen Ded¾eneris.

Filmove "Kraljica", "Vavilon", "Poslednji kralj ©kotske", "Mala mis San¹ajn", "Pisma iz Ivo D¾ime"..., mo¾ete pogledati na ovogodi¹njem 35. FEST-u koji se do 4. marta odr¾ava u Sava centru, Domu sindikata, Dvorani Kulturnog centra Beograda i Kinoteci.

Lista nagradjenih ostvarenja (http://oscar.com/oscarnight/winners/index)

Izvor B92

Masha

Ja sam jako zadovoljna sto su Helen Mirren i Forest Whitaker dobili oskare za glavnu zensku odn. musku ulogu. Helen Mirren me je odusevila ulogom kraljice Elizabete II. Inace, drago mi je da se i Martinu posrecilo, ali me je razocaralo sto je njegov film proglasen najboljim. Nije bio moj favorit.

Bred

Doduse, nisam gledao nijedan film od onih koji su dobili Oskara ali mi je drago sto je Helen Miren dobila Oskara kako su svi i tipovali.

mikele

Quote from: masha on 26-02-2007, 11:55:08
Ja sam jako zadovoljna sto su Helen Mirren i Forest Whitaker dobili oskare za glavnu zensku odn. musku ulogu. Helen Mirren me je odusevila ulogom kraljice Elizabete II. Inace, drago mi je da se i Martinu posrecilo, ali me je razocaralo sto je njegov film proglasen najboljim. Nije bio moj favorit.
У потпуности се слажем са тобом и за Хелен и за Фореста Витакера.
Ја сам одгледао ''Двоструку игру'' и филм је екстра и драго ми је да је Мартин Скорсезе коначно добио тог оскара. :pljes: :pljes: :pljes:
А кажу да је Витакер у ''Последњем краљу Шкотске'' одиграо екстра улогу угандског диктатора Идија Амина.
Једва чекам да то одгледам :loptica :loptica :loptica

cvjetic

meni je jako drago sto je Martin Skorceze napokon dobio Oskara...
film je dobar,ali je imao i dosta boljih za koje je trebalo da dobije Oskara...bitno je da je napokon dosao na njegovu adresu...

Maslacak

Pa zato ga je i dobio...
u fazonu: bio je red na njega, nije uopste bilo bitno kakav je film... Ima toga dosta kad je Akademija u pitanju.
Sto je malo bzvz s jedne strane, ali sa druge strane je itekako ok, jer je covek Oskara i vise nego zasluzio :happy: Ja ga obozavam! Ali nisam gledala Departed jos...
I super mi je sto je Forest Witaker dobio... Eto, decko i ja smo hteli da idemo da gledamo taj film u nedelju, ali nismo uspeli da stignemo :ohwell: Ali odgledacu ga definitivno...
A Krvavi dijamant sam gledala, i ok je, meni je bilo zanimljivo posto o Africi bas malo znam. Ali ipak nije cudno da nije dobio Oskara.

AquArius

Alan Arkin je urnebesan i blesav za oskara,
realistican je film i za svakog lika se mozete vezati.
Gledajte Little Miss Sunshine.
Slatka prica o ponekad gorkim odnosima.

Masha

Vitaker je u filmu "Poslednji kralj Skotske" sjajan i zato mi je i drago da je dobio  oskar. Nemam ja nista protiv Skorcezea, ali mislim da je ovoga puta bilo boljih filmova.

Maslacak

sigurno da je bilo...
ja sam samo rekla zasto mislim da ga je dobio.
vise nesto kao: za zivotno delo :K
Inace dodela Oskara nije neko merilo.
E, a meni je drago i za Happy Feet, super je! :loptica :loptica

Al-Jasmina

Damn, kako se zove onaj film o onom africkom diktatoru
sta bi s njim?

Maslacak

Pa zove se "Poslednji kralj Skotske"... i Forest Vitaker je dobio oskarce za najbolju glavnu ulogu :happy: