Serbonovi sinovi

Started by Korisnicko Ime, 27-01-2007, 15:11:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Korisnicko Ime

Goran Markoviæ (27 Januar, 2007 - 11:43)

Pre nekoliko dana mi je stiglo sledeæe elektronsko pismo: 

Са нескривеним задовољством Вас обавештавам да је, на предлог Жирија, Управни одбор Удружења универзитетских професора и научника Србије, на седници одржаној 16. јануара 2007. године једногласно донео Одлуку да Вам се додели   

НАГРАДА «ПРОФ.ДР ВОЈИСЛАВ К. СТОЈАНОВИЋ»
за изузетне резултате постигнуте у уметничком раду.

Свечана академија, на којој ће нам бити посебна част да Вам уручимо Награду, одржаће се у четвртак, 25. јануара 2007. године у 18 часова у Свечаној сали на Грађевинском факултету.

Smatrao sam ovo velikom poèa¹æu, za tu priliku obukao odelo i po peti, ¹esti put u ¾ivotu stavio kravatu. Do¹ao sam na naznaèeno mesto malo ranije. Bio sam stvarno uzbuðen, ovo je bilo moje prvo priznanje za 29 godina rada na Fakultetu Dramskih Umetnosti. U prvim redovima su sedeli laureati: stariji svet, sve sami akademici. Smatrao sam da mi je mesto iza njih pa sam seo u drugi red. Nisam pogre¹io. Videæe se za¹to.

Poèelo je pozdravnim govorima. Nije bilo stra¹no, predsednik SANU i rektor BU su bili uviðavni i nisu previ¹e u¾ivali u svojim besedama. Meðutim, procedura dodele nagrada trajala je beskonaèno. Voditeljka, takoðe profesorka sa nekog od tehnièkih fakulteta, èitala je detaljne biografije dobitnika nagrada, gre¹eæi èesto u izgovaranju njihovih imena i komplikovanim nazivima njihovih dela, predsednik udru¾enja se sa svakim od njih fotografisao, poneko od nagraðenih je imao ne¹to i da ka¾e. Tako je, na primer, dobitnik nagrade za ¾ivotno delo iz oblasti robotike desetak minuta obja¹njavao ne¹to ¹to niko ¾ivi u sali nije mogao da shvati. Ali, dobro, dedica je oèigledno sjajan nauènik i ima prava da na kraju svoga nauènièkog puta ka¾e pone¹to ¹to jedino on razume.

A onda je do¹ao vrhunac veèeri. Dobitnik nagrade za izuzetan doprinos u nauènoistra¾ivaèkom radu akademik Vasilije Krestiæ stao je za govornicu i proèitao svoju zahvalnicu. Ukratko, taj govor se odnosio na njegov muèenièki ¾ivotni put koji je bio posut trnjem zbog njegove neuta¾ive ¾elje da se otkrije prava dimenzija srpskog stradanja od strane Hrvata. Dabome da su sve nedaæe dolazile ba¹ od te opake nacije koja je svim sredstvima poka¹avala da ga omete u njegovoj svetoj misiji. Zatim je usledilo nabrajanje hrvatski smicalica i trikova kojima je poku¹ano da Vasilijev rad nekako zaustavi a istina spreèi da izaðe na videlo.

Sve ovo mi je zvuèalo poznato. Kao da se za trenutak na ekrane vratio te ve dnevnik s poèetka devedestih i poznati reènik kojim su se koristile Mila ©tula, Spomenka Joviæ i Milijana Baletiæ. Ili je odnekuda vaskrsao Vasilijev kolega dr Jovan Deretiæ, autor knjige o izvesnom Serbonu Makeridovu, osvajaèu koji je ¾iveo mnogo pre Aleksandra Makedonskog i osvojio mnogo vi¹e sveta od njega. Serbon, otac svih nacija, bio je, dakako, Srbin. To jest, svi koji su od njega potekli, znaèi svi poznati narodi, srpskog su porekla. Dana¹nji Srbi su, u stvari, samo jedni od mnogih Srba koji su, tokom vremena, postali Grci, Kelti i slièno. Srbi, po Deretiæevom tumaèenju, nisu narod, to je rasa. U stvari, ¹to da to krijemo, svi indoevropski narodi su poreklom Srbi. Èak se i onaj od Serbona mnogo manji osvajaè, Aleksandar, prezivao se Karanoviæ i bio je srpskog porekla. On je osvojio svet sa vojskom koja je bila iz krajeva nastanjenih Srbima, toliko su bili hrabri na¹i preci. I najlep¹e devojke, koje se mogu primetiti na starogrèkim vazama, takoðe su bile Srpkinje, za ¹ta postoje neoborivi dokazi. I sva poznata imena imaju srpski koren, samo su ih podli Grci, Rimljani i ostali menjali. Kraljica Semiramida u korenu svoga imena nosi znaèenja “Srbi” i “majka”, ¹to je neoboriv dokaz da su Srbi izgradili Vavilonsku kulu!           

Sada je èovek ispred mene ponavljao prièu koja nas je dovela ovde gde smo. Razmi¹ljao sam da li da ustanem, izgazim po prstima one akademike i odem bez nagrade ali sam se ipak nekako suzdr¾ao. To je bila gre¹ka iz najmanje dva razloga. Prvo, popustio sam sopstvenoj sujeti i uzeo od onoga ¹to voli da se slika neko bezvredno parèe papira, a drugo, propustio sam priliku da poka¾em ¹ta mislim o nacizmu koji okupljenima, sudeæi po aplauzu koji je Krestiæ dobio, i nije bio tako stran. (Moram da priznam da je predsednik SANU napustio salu pre njegovog govora a da je rektor BU sve vreme frivolnog izlaganja akademika Krestiæa glasno razgovarao sa jednim drugim akademikom koji je sedeo do njega). Na kraju, morao sam da saslu¹am i umetnièki program koji se sastojao od operskih arija, ¹to me je konaèno dotuklo.         

Neko æe reæi da preterujem, da se samo radilo o sveèanom skupu nekog udru¾enja, koji vode estradi nevièni nauènici ili da svako u svoje ime mo¾e reæi bilo ¹ta. S druge strane, takoðe se mo¾e tvrditi kako jedno takvo udru¾enje, koje postoji 82 godine i u svome èlanstvu pominje mnoga slavna imena nauke i umetnosti, predstavlja sliku duhovnog stanja nacije. Ipak je tamo bio, hteli mi to ili ne, intelektualni krem ove zemlje. Saèuvaj me bo¾e...

Blog B92

darusaz

Хвала. Да није стављено овде, никада не бих могао да се уверим какве све глупости, образовани људи могу да напишу (тај Господин Марковић). Нарочито на том фамозном сајту са кога је цитат.  :luda

Darker

Ili da iska¾u (taj Vasilije Krestiæ)??

lijepa bosanka

Срамота да се људима попут Марковића дозволи да пише овакве глупости....срамота ме што такви постоје.... :stid: :stid:

Darker

Sramota me da se ljudima poput Kresiæa dozvoli da prièaju takve gluposti...  Sramota me ©TO TAKVIMA DAJEMO NAGRADE!!

Korisnicko Ime

#5
Quote from: Darker on 28-01-2007, 10:09:14
Sramota me da se ljudima poput Kresiæa dozvoli da prièaju takve gluposti...  Sramota me ©TO TAKVIMA DAJEMO NAGRADE!!

WORD

Inace, tekst nije ostavljen u ime gadjenja prema Markovicu, sta vise...

lijepa bosanka

#6
E pa meni se gaadiii.... :bljak:
Akademik je apsolutno u pravu....jer je nas narod godinama ugnjetavan od strane Hrvata....a da ne pricamo o svirepim ubijanjima....bar u kraju odakle sam ja....i moja porodica je bila direktna zrtva toga.... i u drugom svjetskom ratu...i u ovom skorasnjem gradjanskom.... .grins.
I s punim pravom kazem da bih takve sm***** protjerala iz ove zemlje....naravno odnosi se na Markovica... puc

P.S.Pa jel moram u svakoj temi o tome da pricam??!! :( Uvijek dolazimo na isto!!!

Darker

hahahahhaha, car si, hahahhahaah :lol2: :lol2:
Pazi, nema teme gde nisi pomenula vekovno ugnjetavanje od hrvata, rat, no¾ ¾ica loodnica:-D
Kiss za tebe :cvet :cvet
Serbonova kæeri :Bog :Bog :Bog

Roben

Posto sam video sa kog sajta je skinuto, ostalo me nista nije iznenadilo jer na tom sajtu citam samo sportske vesti upravo zbog ovakvih sadrzaja. B92 je dokazano antisrpska televizija a o tome postoje mnogi dokazi koje ja sad necu da iznosim. Jer kad smo se 5-og oktobra borili da promenimo vlast i sistem vrednosti, nismo se borili da price o tome kako su Srbi nebeski narod zamenimo sa pricama kako su Srbi nacisti i glavni krivci za sve ratove i kako su jedino oni klali, ubijali a svi ostali su se samo branili. To da nam je akademija nauka fasisticka i akademici fasisti samo moze da stoji na tom sajtu i uopste nisam iznenadjen. Ako se Goranu Markovicu ne svidjaju akademici nije trebao da ide na dodelu nagrade ili je mogao da napusti dodelu

Darker

Pazi, nije da nema¹ poentu u tome koje smo prièe zamenili... Ali mislim da nisu zamenjene, nego smo samo dozvolili da se èuje i druga strana...
A da mi neko mrèi na dodeli nagrada o tome kako su Hrvati za sve krivi... I ja bih is***deo... Mislim dokle vi¹e ta prièa? Niti su Hrvati krivi za sve niti su Srbi, niti su zli Ameri, oladite malo...

pop

Koga je sramota sto Goran Markovic postoji ili sto je Srbin, taj ima zestoke patoloske poremecaje u glavi  :wall:  :wall:  :wall:.
Pa to je chovek koji je uvrsten medju najbolje evropske reditelje svih vremena, a bio je i predsednik zirija Kanskog festivala. To je chovek koji je rezirao npr. filmove kao sto su Nacionalna klasa ili Urnebesna tragedija, a koliko ceni srpsku tradiciju pokazao je scenariom i rezijom predstave Vila Sacchino u Beogradskom Dramskom Pozoristu (radi se o Karadjordjevicima u vremenu kad su bili proterani iz Srbije).
To da se neko stidi takve ljudine, moze samo u Srbiji da se desi. Bitno da su Arkan, Legija, Zveki i Ceca heroji.  puc

Roben

Njegov me tekst podsetio na izlaganje Dzefrija Najsa tipa SRPSKA AKADEMIJA NAUKA je smislila plan o Velikoj Srbiji tj. udruzeni zlocinacki poduhvat. To sto je neko dobar reditelj i ima kultne filmove ima vecu tezinu nego npr. kad to kaze Natasa Kandic za koju svi znaju da mrzi sve sto je srpsko. Doticni gospodin hoce da prikaze kako su akademici FASISTI o cemu mi govorimo. Sve to sto je napisao mislim da je debelo preuvelicao i da je bilo tako on bi prvi napustio dodelu nagrada. Sto je otiso da primi nagradu od FASISTA

Smrda

ja koliko procitah,on je covek i sebe malo napljuvao,zar ne...
poenta je....da li je takva prilika,zaista mesto za takav govor od strane dobitnika nagrade?....ne bih rekla...jer i ovako jedva da uspevamo da odvojimo politiku od crkve,muzike,pa i sporta...e,sad najbolje da i SANU pocne da se bavi politikom....
zar je moguce da ne mozes da primis nagradu bez da se nacionalano izjasnis?
mene to brine...i mislim da je covek opravdano bio,u najmanju ruku,zacudjen!!

Darker

Mene, iskreno da ka¾em, èude va¹a reagovanja... Mislim na Robenovo, LB-ino i Darusazovo... Umesto da se èudite jednoj prièi kojoj uop¹te nije mesto na dodeli takvih nagrada, vi se èudite ¹to se GM èudi??

Korisnicko Ime

Quote from: Darker on 28-01-2007, 22:15:12
Mene, iskreno da ka¾em, èude va¹a reagovanja... Mislim na Robenovo, LB-ino i Darusazovo... Umesto da se èudite jednoj prièi kojoj uop¹te nije mesto na dodeli takvih nagrada, vi se èudite ¹to se GM èudi??

Apsolutno...
Ocito, ne bira se ni mesto ni vreme kada ce nas neko podsetiti ko smo i sta smo.
Neko ko ce zagolicati nasu patriotsku mastu.
Aman ljudi, ajde da ostavimo ta vremena za sobom.