Eutanazija - etika, moral, pravo

Started by Darker, 27-01-2007, 16:38:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Darker

Povela se fina raspravica sinoæke, a prouzrokovano pitanjem na predavanju iz Etike... Koliko ima za, toliko ima protiv, lièno mi¹ljenje, subjektivno, objektivno...
Pravo èoveka da oduzme ¾ivot?

Dukica

uh,nije to naivna tema,batistutice...
MAc sa dve ostrice....
O,Vojislave Kostunice....
:K :K :K :K :K :K :K :K :K :K :K

Salu na stranu,iz licnog ugla,da,kad bi se osecala do te mere lose
da ne zelim vise da zivim,bila bih zahvalna svakome ko bi mi skratio muke...

S druge strane,tu je uvek zloupotreba....

S trece strane,kad bi neko to trazio od mene,a da volim tu osobu mnogo,
tipa neko od roditelja,sestra,dete itd.,i moli me da skratim muke,
pa verovatno bi to ucinila....

Ne znam,nisam nikad bila u toj situaciji,ali kad bi bila
ne verujem da bi se nosila etikom i onome sto je negde zapisano i
odredjeno zakonom,vec bi se trudila da razmislim i da donesem odluku
kojom necu povrediti nikoga.


Smrda

jao,dukice,sunce,bistro zboris...
i mene bas to zanima...sta ko misli...
mnogo sam razmisljala na ti temu,po koji film me tu i tamo baci u rebus...
Da sam Milion dolara baby i ja bih verovatno isto htela..
ne znam...
nije mac,nego sablja...
nema niko pravo da oduzme zivot.......
ali da li ima pravo da se ne postuje tudji izbor...
sta znam,nekad pomislim da je "ispravno" doneta odluka o eutanaziji milost,a ne zloupotreba..
naravno,glupa tanka granica...
i kako je postaviti....?
i opet razmisljam po tome da ako je to neciji izbor,da li ga ignorisati ili ispostovati?
a opet,ako biti okidac i tako nesto odlucti,jer bilo kako bilo..pacijent ima izbor,odnese odluku,ali ti si taj koji treba da povuce okidac.......

Darker

Pazite, teoreti¹emo, ¹to u principu nema veze sa stvarnosti u kojoj bismo se sami na¹li... Plastièan primer: Izrazito sam protiv smrtne kazne, jer smatram da niko nema prava da oduzme ¾ivot drugom ljudskom biæu... Ali recimo, neki manijak mi siluje i prekolje 6-ogodi¹nju æerku, na¹ao bih ga, ka¹ikom mu i¹èupao jetru, pojeo je, ispovratio i skakao po njoj... Ali bih posle odgovarao za svoj postupak i snosio posledice...
E sad, poku¹avamo teoretski bez tog subjektivnog upliva...
Recimo, ako neko ne mo¾e bez aparata da di¹e, hrani se itd. nego vegetira, iskljuèivanje tih aparata bi mi bilo recimo ok... (ako izuzmemo da se èudo veèeras mo¾da dosaðuje)
Ali svesno davanje injekcije osobi koja plaèe i moli da joj to uradi¹... To ne... Jer ta osoba je u takvom stanju svesti, dakle jo¹ mo¾e da razmi¹lja... Treba joj psiholog, a ne injekcija...
A stav da treba i nju i porodicu ratosiljati bede mi se ne sviða, jer mislim da je tupo, zlo, neemotivno... ©ta sad, rodi ti se retardirano dete/sa nekom malformacijom, zna¹ da ni¹ta u ¾ivotu neæe moæi da postigne, samo æete biti zarobljeni celog ¾ivota, ma da ga koknemo?:-)

A ako bih se ja na¹ao na aparatima, naravno da bih kukao i molio da me ratosiljaju bede... Ali poenta je u neèemu drugom... Ajde da je diskutabilno èovekovo pravo da oduzme ¾ivot... Ali mislim da NIKO nema pravo da zahteva od drugog biæa da ti oduzme ¾ivot... Ako nisi sposoban sam da poèini¹ greh ne bacaj anatemu na drugog...

Smrda

pa ,pazi,moze i tako da se gleda...
odakle ti pravo da drugom dajes mac u ruke i proglasis ga dzelatom...
ne znam...zaista...
mislim da ako se uzme u obzira da je osoba mentalno sposobna da donese takvu odluku,onda bi se moglo uvaziti...
takodje za pricu o porodici i ratosiljanju bede se slazem sa tobom...
a da li je ispravno da neko donese odluku umesto osobe,koja jeste na aparatima?
da zanemarimo subjektivan faktor...onda bih rekla da jesam za eutanaziju,ali samo,samo ako se svi faktori ispitaju,i ako NEMA drugog izlaza...

AquArius

Quote from: Darker on 28-01-2007, 09:16:50
A ako bih se ja na¹ao na aparatima, naravno da bih kukao i molio da me ratosiljaju bede...

Ne bi (mogao)!  :lol:

A za vecinu ostalih stvari se slazem.

Kad bolest udje u kucu,
bolest koja oduzima dostojanstvo, sposobnost, volju za zivotom
onda covek pocne da se pita.
I bolesnik (ako je svestan, ako je nesvestan - ko to zna),
a posebno ovaj koji mu pomaze.

Covek ne da vise prirodnoj selekciji da odnosi sa sobom,
sad postoji tehnologija, nacin, na prvom mestu humanost.
Da se razumemo - to je sasvim u redu.

Lako je pametovati, kad drugi ima problem na ovu temu...
Nikom ga ne zelim, nijednu rec ovoga sto je D pominjao.
Jedna od stvari, za koju samo molis Boga da te zaobidje.



Darker

Zato ka¾em: Da smo ¾ivi i ZDRAVI!!!(jer se ¾iveti mo¾e i na aparatima! Copyright:Luka)

Dukica

Bio jednom jedan primer( ne znam da li je bilo stvarno ili sam gledala neki horor,ne pravim razliku):
devojka,koja bejase radila kao med.sestra
zivela je godinama sa majkom,bolesnom
koja je na kraju usla u teske meatstaze.
Posto su bile vrlo siromasne,lekova i drugih
pomocnih sredstava nije bilo,pa je i borba sa opakom
bolescu,bila troduplo teza....
Majka ju je molila da joj skrati muke,jer
ne mogu vise ovako ni jedna ni druga,
ova umire u bolovima,a ova nema svoj zivot.
A inace je obecavalo da ce tako trajati....
Devojka je dala majci neku letal injection
i bukvalno videla srecu u njenim ocima dok je umirala.

Guilty or not? :hmm

Darker

Guilty i sa tim je æerka ¾ivela do kraja SVOG ®IVOTA... Postoje opravdanja, realna, racionalna, ali nije ba¹ spavala kako treba...;-)

Dukica

Ja bas mislim da je lepo spavala....

Mozda jeste kriva,po tim zakonima i to ostalo sto ne razumem,
al pitanje je:
Da li je ona kriva ako dobro spava sad?


Smrda

jao,bre ljudi....koliko za,toliko i protiv....
ali,evo ovako Dukice,
da sam cerka....bila bih kriva sama sebi,ako bih uopste mogla da uradim tako nesto...
a da sam druga strana,bila bih zahvalna...

zaista mogu to razumem i ne bih osudjivala tu devojku...nikada...ponekad i pomislim da je doneti takvu odluku previse hrabro za ljudsko bice...

Bred

Eutanazija, za i protiv
| Izvor: B92
Beograd -- Ubistvo iz samilosti je tema oko koje je javnost veoma podeljena; u Srbiji je za izvr¹enu eutanaziju zapreæena kazna od ¹est meseci do pet godina zatvora.

Za sada su je legalizovale samo tri dr¾ave, dok se u ostalim najèe¹æe tretira kao lak¹i oblik ubistva. Rasprave izmeðu pristalica i protivnika eutanazije postaju sve intenzivnije, a i na jednoj i na drugoj strani mogu se naæi argumenti. Etièki komitet Srpskog lekarskog dru¹tva veæ godinama se na redovnim zasedanjima jednoglasno izja¹njava protiv legalizovanja eutanazije.

"Celog ¾ivota sam se borio i jo¹ uvek se borim protiv smrti i smatram da ne postoje neizleèivi bolesnici, svaki bolesnik ima neku svoju ¹ansu i ja kao lekar i sve moje kolege, prijatelji i uèenici koje sam uèio hirurgiji dr¾imo se tog stava da se ne sme oduzeti ¹ansa bolesniku", ka¾e Marko Kontiæ, predsednik Etièkog komiteta Srpskog lekarskog dru¹tva.

Nasuprot ovakvom, postoje i mi¹ljenja po kojima treba po¹tovati volju i autonomiju èoveka da samostalno odluèuje o sopstvenom ¾ivotu.

"Mora da postoji prvo zahtev pacijenta koji mora da bude jasan, ozbiljan, izrièit, ponovljen i trajan i da on do¾ivljava svoju patnju kao nepodno¹ljivu i beznade¾nu, a lekar mora da zna da nema ni jedan alternativni tretman koji bi ponudio pacijentu", smatra Vesna Klajn Tatiæ, potpredsednica Udru¾enja za medicinsko pravo.

"To je jedini legitiman izlaz iz nepodno¹ljive patnje pacijenta koji lekar mo¾e da mu obezbedi", ka¾e ona.



Ubistvo iz milosrða jo¹ uvek je tema o kojoj je te¹ko odrediti veæinski stav javnosti, a mi¹ljenja o tome da li je treba legalizovati su razlièita. Pitanje eutanazije u srpskom zakonodavstvu regulisano je tek 2006. godine kada je stupio na snagu novi krivièni zakonik Srbije.

"Radije sam pristalica toga, kao ¹to je sada, da to bude zakonom zabranjeno, ali da se ka¾njava kao lak¹e ubistvo ako neko postupi na takav naèin", ka¾e Milan Skuliæ, profesor kriviènog prava na Pravnom fakultetu.

"Ali, dr¾ava mora isto tako da naðe naèin da ljudima koji pate zbog ozbiljnih zdravstvenih problema olak¹a te patnje sredstvima iz domena medicine", ka¾e on.

Holandija je prva zemlja u kojoj je pre nekoliko godina legalizovano ubistvo iz milosrða. Njenim stopama krenule su samo Belgija i ©vajcarska.

Kamicak

Za eutanaziju jer ljudi koji pate mrtvuju, a ne zive

Bred

i pre nego sto sam otvorio stranicu znao sam da cu zateci ovakav tvoj odgovor ...  :wink:

hm, pazite, dozvoljena je samo u Belgiji i Holandiji ...  :wink:

Druga stvar, pitanje je koliko je bolesnik svestan i razuman u toku bolesti, pogotovo onih najtezih kao i gde je ta granica izmedju muka i bolove koje covek moze i mora da trpi a koje prevazilaze te granice ...  :ohwell:

dirigent

Ja sam za ,pod uslovom da bolesnik potpise izjavu pred dva svedoka i samedicinskim nalazom.

         Sta ima covek da se drzi zivota ko pijan plota kad ionako nista ne vredi , sto rece ovde neko - zivi `mrtvujuci`.