Resena misterija Stounhendza

Started by Bred, 31-01-2007, 10:53:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Tim arheologa koje predvodi Majk Parker Pirson na ovom lokalitetu otkrio je naselje gde je ¾ivelo stotinak ljudi
Nedavna iskopavanja u hramu Stounhend¾, praistorijskom spomeniku u Engleskoj, otkrila su jedno ogromno istorijsko naselje za koje se pretpostavlja da je tu ¾ivelo nekoliko stotina stanovnika. Arheolozi, veruju da su kuæe graðene u Darington volsu kako bi bile u neposrednoj blizini onog ¹to danas nazivamo Stounhend¾a.

GRADITELJI - Otkrili smo na desetine objekata, ispostavilo se da je èitava jedna dolina puna kuæama. Dok smo iskopavali tamo smo na¹li drvene kutije za koje verujemo da su bili kreveti, kao i drvene ormariæe i kredence – rekao je arheolog Majk Parker Pirson, sa Univerziteta u ©efildu.

Kuæe potièu iz 2600–2500. godinre pre nove ere, a pretpostavlja se da je i Stounhend¾ upravo iz tog perioda. To je jedan od dovoljnih razloga da nauènici doðu do pretpostavke da su ljudi, koji su tu ¾iveli, izgradili spomenik. Parker Pirson ka¾e da æe nova otkriæa pomoæi u postavljanju i potvrðivanju teorije da Stounhend¾ nije bio izolovan, veæ deo daleko veæeg religijskog kompleksa, gde su se odr¾avali pogrebni rituali.

Kompleks Stounhend¾ u Darington volsu prostire se na oko 500 kvadratnih metara, ograðen je spoljnim bedemima i dubokim kanalima koji se nalaze unutar objekta. Dosad su samo mali delovi naselja bili locirani, i to na otprilike 2,5 km od spomenika Stounhend¾. U septembru 2006. Parker Pirson je bio voða jednog projekta kada je sa jo¹ petoricom britanskih arheologa iskopavanjem prona¹ao ostatake devet kuæa. Od toga, kod ¹est objekata podovi su bili dobro oèuvani, a svaka je bila je velika pet kvadratnih metara s glinenim podom i ognji¹tem. U drugoj oblasti u zapadnom delu Daringtona, D¾ulijan Tomas, sa Univerziteta u Manèesteru otkrio je jo¹ dve kuæe iz vremena neolita. U toj kuæi su boravile voðe tih zajednica ili sve¹tenici, koji nisu ¾iveli sa ostalima.

Samo otkriæe tog puta presudno je pomoglo da se sklope kockice o tome da su stanovnici Darnington volsa zaista autentièni graditelji Stounhend¾a.
||||

24casa

stef

 Te misterije :hmm, uvek mi je sve to bilo fascinantno...

Korisnicko Ime

Quote from: Bred on 31-01-2007, 10:53:19
To je jedan od dovoljnih razloga da nauènici doðu do pretpostavke da su ljudi, koji su tu ¾iveli, izgradili spomenik.

Sve je to ok, ali pitanje je KAKO

zoe

Quote from: Korisnicko Ime on 31-01-2007, 12:39:38
Quote from: Bred on 31-01-2007, 10:53:19
To je jedan od dovoljnih razloga da nauènici doðu do pretpostavke da su ljudi, koji su tu ¾iveli, izgradili spomenik.

Sve je to ok, ali pitanje je KAKO

Исто као Египћани пирамиде :K

hulio_salinas

Kada sam video naslov - odusevio sam se. Kad ono - corak.

Ja rek'o ko zna sta?! A oni tek sad nece moci ista da objasne. Bolje je bilo dok se verovalo da je izolovano.   :djavo   :K :K :K

Wolf

A mislio sam da su tu prste (ili sta vec) umesali mali zeleni :>
Kad ono ljudi...

Adonis_Vernalis

#6
Misterije su misterije, izmedju ostalog i zato sto se arheologijom bave samo arheolozi. Naravno, oni su najkompetentniji za svoj posao. Ali, malo timskog rada ne bi bilo na odmet... cisto zbog razmene ideja. Lako je reci: ah, budalastina jednog amatera... ali je tesko saslusati tu budalastinu i promeniti ugao posmatranja...

Pre dosta godina, u pesku Iraka je pronadjena glinena caura sa dva metalna dela u vidu supljih valjaka, koji se umecu jedan u drugi. Arheolog koji je vodio iskopavanje taj predmet je nazvao "votivnim predmetom", verovatno koriscenim u nekakvim religijskim ritualima o kojima se danas malo zna. Medjutim, igrom slucaja, u ekipi koja je obavljala arheoloska iskopavanja, radio je i jedan amater: inzenjer elektrotehnike. Uvideo je da je jedan suplji valjak od cinka, a drugi od bakra... Dakle, imamo glinenu cauru, cink i bakar... Sta jos nedostaje? Rastvor elektrolita, pa dobijamo galvanski element. Dakle, struju...

Pretpostavimo da ove nase hi-tech civilizacije jednom nestane. Prezivece poneko, pa ce se ljudi opet, posle par hiljada godina razmileti zemljom... bavice se opet arheologijom. I, iskopace, npr. Njujork... naci ce na milione telefona, kompjutera... posto nece znati koju smo energiju koristili, sve te artefakte nazvace "votivnim predmetima" sto, mozda, i nije daleko od istine.

Dakle, misterija koriscene energije je prava misterija. Sta ako su Sumeri i Asirci, na cijoj je nekadasnjoj teritoriji iskopana ona glinena caura sa pocetka price, znali za struju? Hiljade godina je proslo, provodnici su nestali... a inzenjer je otkrio da je galvanski element postojao par hiljada godina pre Galvanija... Gde je galvanski element, pola je koraka do galvanskog sprega... a jos par koraka do elektromotora sa komutatorom, kao pretece Teslinog asinhronog motora... ili bar sijalice... No, da ne ispadne da sam zatrovan Denikenom ili Martijem Misterijom, vracam se na topic...

Dakle, Stounhendz... To mesto je pre otprilike godinu-dve posetio i jedan profesor akustike iz Engleske. Doneo svoju skalameriju u Stounhendz, stavio sluske na usi, pustao zvuke razlicitih frekvencija sa razlicitih mesta u okviru onog kompleksa, merio i merio... i utvrdio da zvuk biva amplifikovan i izmenjen specificnim arhitektonskim resenjima, iako je sve to na otvorenom prostoru. Drugo, utvrdio je da zvuk biva neko vreme "zarobljen" unutar tog prostora i da je taj zvuk moguce ponoviti, izazvati, onoliko puta koliko je potrebno. To je davno poznata akusticarska fora, koju su kasnije koristili i stari Grci u svojim amfiteatrima... zvuk proizveden na odredjenom mestu u amfiteatru, siri se na sve strane, ali se odbija od nekih stepenika i prepreka cije su proporcije tacno takve kakve treba da budu. Javlja se odjek, koji se cuje tacno definisanom frekvencijom i dodatim visim harmonicima. Neka vrsta "memorisanja" zvuka, bez magnetofonske trake, sto bi se moglo koristiti u nekim religijskim obredima, u kojima i dan danas, u kojoj god hocete religiji, zvuk ima izuzetno vazno mesto...

Niti je praistorija bila tako tupava kako nam se, uobrazenima, danas cini, niti su ta davna vremena bila tako mracna... niti je visoka inteligencija privilegija danasnjeg coveka. Ona je, po svemu sudeci, svojstvo ljudskog roda.

zoe

 :cvet за профу који има ту привилегију да људи читају његове дугачке постове! :)

hulio_salinas

Profesore, ja se vama divim do imbecilnosti!  :Bog

Morpheus

Profesore,svaki put me iznova odusevite!

Smrda

Dakle, misterija koriscene energije je prava misterija.

Dakle,ovo se moze uzeti kao lajt motiv
:pljes: :pljes: :pljes: :pljes: :pljes:

Wolf

Svaka cast, profesore!
Ostadoh bez teksta...

Mishica


Al-Jasmina

Upravo sam odgledala emisiju gde je prikazano otkrivanje akusticnih mogucnosti Stounhendza-
primamljiva manipulativna tehnika za izazivanje ritualnog sadejstva :wink:

lycos