Policija sklonila blokade stoèara

Started by Bred, 09-02-2007, 12:42:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

 Izvor: B92, Beta
©abac -- Blokade poljoprivrednika koji zahtevaju vi¹e otkupne cene ¾ivih svinja i mleka prekinute noæas intervencijom policije.

Policija je intervenisala oko 3.00 i sklonila blokade sa svih puteva u Maèvi, na zapadu Srbije. Jedan od organizatora protesta Branislav Mijatoviæ je izjavio da su policajci, stigav¹i na most preko Save kod ©apca, zapretili poljoprivrednicima da æe reagovati ako se ne pomere.

Policajci, koji su na most do¹li u pratnji istra¾nog sudije, rekli su demonstrantima da njihov protest na tom mestu zakonski nije dozvoljen. Nekoliko poljoprivrednika selo je na most i nisu hteli da se pomere, pa ih je policija privela, a potom su se ostali pomerili sa mosta i sklonili poljoprivrednu mehanizciju.

Prema reèima Mijatoviæa, nekoliko privedenih je ubrzo pu¹teno.

Policijska akcija, organizovana i u ostalim delovima Maève, zavr¹ena je oko 5.00.

Predsednik Inicijativnog odbora maèvanskih stoèara Tomislav ©obiæ rekao je za B92 da oni neæe odustati od zahteva. "Na¹a silna policija nas je rasterala. Planiramo da saèekamo utorak i pregovore, a ako pregovori ne budu povoljno re¹eni u sredu smo pred Vladom", ka¾e on.

Dr¾avni sekretar Ministarstva poljoprivrede Milan Goluboviæ izjavio je da Vlada Srbije razume probleme maèvanskih uzgajivaèa svinja i njihovo nezadovoljstvo zbog niske cene otkupa. Goluboviæ je ocenio da su zahtevi maèvanskih seljaka poprimili ¹iri karakter, pa bi zbog toga o njima morala da odluèuje nova Vlada.

Kada je pravo vreme

Zoran Stojiljkoviæ, profesor Fakulteta politièkih nauka i potpredsednik Ujedinjenog granskog sindikata Nezavisnost ka¾e za B92 da gre¹e oni koji postavljaju pitanje da li tehnièka ili odlazeæa Vlada mo¾e da re¹ava pojedine probleme.

"Mi na skoro svake dve i po godine godine imamo predizborna stanja i tehnièke vlade, a oni koji postavljaju pitanje o pravom trenutku za neke zahteve valjda misle da sve u Srbiji treba da stane u to vreme. Oèigledno je pomalo i licemeran zahtev koji vam ka¾e da su neèiji zahtevi opravdani, da je o njima razgovarano, ali da, iako se do¹lo skoro do dogovora, nije u redu upotrebljavati tako radikalna sredstva u ¹trajku i da treba saèekati povoljnije vreme ili vladu s vi¹e kapaciteta", ka¾e on.

"Graðani i zaposleni i èlanovi sindikata vi¹e namaju strpljenja za to i stvar je odgovornosti vlada da ono ¹to je dogovoreno bude ostvareno. Ne radi se o tome da sindikati sada koriste priliku slabe i ranjive Vlade ili politièke konfuzije, jednostavno stvari dolaze prirodno, mislim da situacija èak i disciplinuje zaposlene, da ne budu radikalni u zahtevima, ali to je jo¹ jedan dokaz da politièki akteri nemaju svo vreme ovog sveta i da moraju da poka¾u maksimalnu odgvornost i s obzirom na bud¾et, a ne samo u vezi s Kosovom, i formiraju Vladu do kraja marta", ka¾e Stojiljkoviæ.

Wolf

Razumem ja te stocare, ali ipak mislim da su koristili pogresan nacin
da ispolje svoje nezadovoljstvo.

Bred

Takodje, blokirati ceo jedan deo Srbijei totalno paralisati zivot pogotovo u trenutku kada Vlade nema je totalno nepromisljeno.

hulio_salinas

seljacak posla  :K

ma salim se... u pravu ste... obojica...

darusaz

Требало је то још првог дана, али као у филму "Три карте за Холивуд".  :police: Не свиђа ми се што код нас људи схватају демократију и људске слободе исувише буквално.

Јесте ли икада видели да се и једна једина улица затвори за саобраћај у ЕУ или САД, које су бастиони деомкратије, која је увежена код нас? Јок. Само на тротоару поред. А шта би се десило да неко у потпуности блокира чак и малу варошицу, не могу ни да замислим.

Vampire 666

pa nisi bash u pravu....u belgiji ili nekoj bliskoj zemlji su pre par godina doterali ovce u glavni grad i to je trajalo dva dana, u francuskoj je autobuski i zeleznicki saobracaj pre par meseci bio obustavljen na tri dana...u shpaniji je nesto slicno bilo sa prevoznicima....

cvjetic

zao mi je ljudi...ali ja sad mogu da odem kuci... :K :K :K

darusaz

Ту те чекам. :) Превозници. Превозна возила.

Трактору је место на њиви, а пешацима на тротоару. Ја говорим о класичним протестима и демонстрацијама. А да су се понашали као да не кажем шта, јесу! Нису пропуштали ни болесне људе. Ево тетка ми каже да су људима који су имали заказане прегледе ван Шапца, "фармери" (како то сада политички коректно звучи) сами контролисали упуте и документацију и стручно закључили да није хитно и људи остадоше у Шапцу. Ђаци, школарци су морали из аутобуса (Кленак-Шабац), пешке преко моста, па до школе..... То нису СРПСКИ ДОМАЋИНИ.

Неосновано се они жале. На Западу када се неки синдикат или еснаф дигне, сви бре стају иза њега. Italia - I'm lovin' it.  :cvet Класичан пример. Уосталом, ако гаје стоку, шта ће им трактори?!?!?

mikele

#8
Quote from: Vampire 666 on 09-02-2007, 21:18:44
pa nisi bash u pravu....u belgiji ili nekoj bliskoj zemlji su pre par godina doterali ovce u glavni grad i to je trajalo dva dana, u francuskoj je autobuski i zeleznicki saobracaj pre par meseci bio obustavljen na tri dana...u shpaniji je nesto slicno bilo sa prevoznicima....
У Франциској је био генерални штрајк железнице и он је обухватао много,много већи број људи,тако да овај пример није баш за поређење са овим нашим.
Quote from: darusaz on 09-02-2007, 19:50:10
Требало је то још првог дана, али као у филму "Три карте за Холивуд".  :police: Не свиђа ми се што код нас људи схватају демократију и људске слободе исувише буквално.
То си добро рекао.Код нас се скупи пар десетина људи и одмах блокирају улицу Кнеза Милоша или Немањину,испред владе,а у граду одмах настане колапс,људи не могу да стигну или да се врате са посла.То није демократија,то је класично ремећење јавног реда и мира или чега већ.

Vampire 666

Quote from: darusaz on 09-02-2007, 21:57:55
Уосталом, ако гаје стоку, шта ће им трактори?!?!?

Pa ta stoka treba da jede nesto, a ima i zilion drugih stvari, ali ti ocigledno ne znas bas puno o poljoprivrednoj proizvodnji...

Roben

Quote from: darusaz on 09-02-2007, 21:57:55
Трактору је место на њиви, а пешацима на тротоару. Ја говорим о класичним протестима и демонстрацијама. А да су се понашали као да не кажем шта, јесу! Нису пропуштали ни болесне људе. Ево тетка ми каже да су људима који су имали заказане прегледе ван Шапца, "фармери" (како то сада политички коректно звучи) сами контролисали упуте и документацију и стручно закључили да није хитно и људи остадоше у Шапцу. Ђаци, школарци су морали из аутобуса (Кленак-Шабац), пешке преко моста, па до школе..... То нису СРПСКИ ДОМАЋИНИ.
Неосновано се они жале. На Западу када се неки синдикат или еснаф дигне, сви бре стају иза њега. Italia - I'm lovin' it.  :cvet Класичан пример. Уосталом, ако гаје стоку, шта ће им трактори?!?!?
уопште се не слажем с овим  :nene:

то је једини начин да се људи изборе за своја права
што се не питаш колико су они радили да све то произведу а сад их неко уцењује и неће ни да разговара с њима

darusaz

Мачвани су то.... фела слична Шкотима. Увек су они на добитку, тако да се не бринем ја за њих. Ако неког знам добро, то су Мачвани.

А храна за стоку се купује. Барем у Холандији којој, ако се не варам тежи наша пољопривреда.

Да проблем реално постоји, сви сточари у Србији би изашли да протестују, а не Мачвани подпомогнути Сремцима и Поцерцима.

Roben

darusaz
Батице ти вероватно никад ниси отишо на село
Можда холанђани купују храну али наш сељак све сам производи и да си једанпут видео који је то посо не би овако причао
Quote from: darusaz on 10-02-2007, 09:16:43
Увек су они на добитку, тако да се не бринем ја за њих. Ако неког знам добро, то су Мачвани.
на ком добитку о чему ти причаш са 70 дин. живе мере ко маже да буде на добитку
Quote from: darusaz on 10-02-2007, 09:16:43
Да проблем реално постоји, сви сточари у Србији би изашли да протестују, а не Мачвани подпомогнути Сремцима и Поцерцима.
и овде ниси обавештен 90% фарми свиња је у региону Мачве и Војводине јужно су само индивидуални произвођачи
мораш да научиш да цениш туђи рад, људи се само боре да наплате свој рад по реалној цени а не да их држава уцењује

Vampire 666

Quote from: darusaz on 10-02-2007, 09:16:43
Мачвани су то.... фела слична Шкотима. Увек су они на добитку, тако да се не бринем ја за њих. Ако неког знам добро, то су Мачвани.

А храна за стоку се купује. Барем у Холандији којој, ако се не варам тежи наша пољопривреда.

Да проблем реално постоји, сви сточари у Србији би изашли да протестују, а не Мачвани подпомогнути Сремцима и Поцерцима.


Decko, el si ti nekada bio u nekom srbijanskom selu? Ocigledno nisi! S obzirom na ostale postove koje ovde ostavljas vidi se da si informisan o nekim stvarima, ali se u selu ne razumes, tako da ti predlazem ili da iskuliras ovu diskusiju ili da se bolje informises o ovoj tematici...





Nego, bas me zanima kako je to nasa "draga" zandarmerija sklonila blokade? Za vreme protesta je u svakom izvestaju bilo i nekih video priloga, a sada samo ''suva'' informacija...

darusaz

Био и видео. Немој да се бринеш, колега. Али према "фармерима" само чврста рука даје резултате. Треба њима да се врати деда бившег министра Веселинова.

А ако хоћемо у Европу, неће моћи да продају она 2-3 прасета која имају на "бандери" илити сточној пијаци у Шапцу. И то још без ветеринарског жига. Румуни и Бугари сада вриште јер су користили лошије методе узгоја стоке од нас, и ево забранили им скоро да се баве сточарством. Када наш "фармер" у Мачви испуни све стандарде контроле узгоја стоке, е онда нека се жали како му је ниска цена. А ако му је ниска цена, Србија је захваљујући Динкићу и Г17+, земља тржишне економије - нека терају стоку преко границе. А нажалост преко границе не могу, јер њихова стока ни не може да прође царинску контрола.

А за склањање барикада, Србија је како се то каже "транспарентна" па можеш да поднесеш  захтев за информације о томе како су склоњене барикаде.