Pametne kartice - pametni poslovi

Started by Korisnicko Ime, 09-02-2007, 18:03:57

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Korisnicko Ime

U sredu, 7. februara 2007. godine, u 16 èasova, Univerzitet Singidunum je sveèano obele¾io otvaranje prvog centar za obuku za programiranje smart kartica u jugoistoènoj Evropi.


Fakultet za poslovnu informatiku Univerziteta Singidunum je prva visoko¹kolska ustanova u Srbiji i jugoistoènoj Evropi koja je u svoj nastavni program ukljuèila praktiènu obuku za projektovanje i primenu smart kartica i razvojnih sistema. Obuka æe postati sastavni deo nastavnog programa na predmetu Za¹tita informacionih sistema i elektronskog poslovanja i specijalistièke nastave u oblasti bezbednosti informacionih sistema. U prvoj godini, ovu nastavu æe pohaðati 150 studenata osnovnih studija i 50 poslediplomaca. Nakon zavr¹etka obuke, buduæi menad¾eri za bezbednost informacionih sistema biæe u potpunosti obuèeni za programiranje i primenu softverskih re¹enja zasnovanih na upotrebi smart kartica, bez potrebe za dodatnom obukom, kao ¹to je to do sada bio sluèaj. Samim tim, njihova vrednost na tr¾i¹tu rada biæe znatno veæa. A, kako ocenjuje Univerzitet, imaæe dovoljno posla. Naime, na tr¾i¹tu postoji velika potra¾nja za struènjacima iz domena za¹tite informacija u raèunarskim sistemima. Prema procenama Univerziteta Singidunum, ove godine æe biti potrebno najmanje 120 struènjaka koji æe raditi na projektima vezanim za razvoj i primenu smart kartica u bankarskom sektoru, dr¾avnoj upravi i vojsci.

Smart kartice su male plastiène kartice sa utisnutim mikroèipom na kome se èuvaju podaci. S obzirom da poseduju memoriju koja je mikroprocesorski za¹tiæena od neovla¹æenog pristupa, one nude znaèajno vi¹i nivo za¹tite osetljivih informacija nego drugi mediji. Pametne kartice imaju ¹iroku primenu, npr. u sistemu elektronskog plaæanja i GSM mobilnoj telefoniji. Smart kartice sa beskontaktnim interfejsom danas se u svetu sve èe¹æe koriste i u javnom prevozu, u liènim ispravama, a postale su i sastavni deo paso¹a sa ciljem da se poveæa bezbednost na meðunarodnim putovanjima. „A na koje æe se sve nove naèine smart kartice primenjivati u buduænosti, samo je pitanje ma¹te i inovativnosti programera,” ka¾e Prof. dr Milan Milosavljeviæ, dekan Fakulteta za poslovnu informatiku.

Tehnologiju i tehnièku podr¹ku ovom projektu obezbeðuje Oberthur, jedan od vodeæih proizvoðaèa smart kartica, softvera i aplikacija. Sredstva za realizaciju projekta je obezbedio USAID - Projekat za razvoj preduzetni¹tva u Srbiji.

Izvor B92

Smrda

meni ovo nije bas jasno...
ove kartice mogu da sluze za sve...je li?
od placanja racuna,..
kao ID,
za pakovanje bilo kojih podataka,je li?

cvjetic

nije ni meni jasno,ali meni mnogo sta nije jasno... :hmm
kako da platim racun s tim? :hm

Korisnicko Ime

pa verovatno ce biti neka aparatura gde ce moci da se zadene kartica ili eventualno neko skeniranje...
videcemo...
ali def. super stvar i super potez ljudi sa Singidunuma

Smrda

pa ja mislim da funkcionisu po principu kreditnih kartica,
tip da je sve zapisano u brojkama..neki kod ili tako nesto...
KIIIIII...pomagaj!!!!
devojke diskutuju o ovome,aman!!!
aha...
kakav aparatura bre?
da li to moze da prodje ovde,kad ovde ni kreditne jos nisu zazivele....

Korisnicko Ime

videcemo kad zazivi, iskreno ni ja nemam pojma
ma to ce se u pocetku koristiti u vojsci, panduraciji, za security u bankama

Smrda

aha...znaci dok dodje red na mene,kartica mi nece ni trebati...
salim se...
ali mi se stvarno svidja ideja...i bas mi je drago da ima ljudi koji idu u korak sa svetom..

cvjetic

imam ja do tad jos... :run
ja treba da dobijem ''visu'',hahahahhahhah.... :loptica