SAD-Iran rat?

Started by Bred, 13-02-2007, 09:09:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Iran: Velike sile da napuste region
| Izvor: Beta
Bagdad -- Iranski predsednik Mahmud Ahmadined¾ad danas u Bagdadu zatra¾io da velike sile napuste region.

Ahmadined¾ad je rekao da je strano prisustvo u Iraku "uvreda za narode u regionu i poni¾enje" i izrazio uverenje da bi velike sile "trebalo da po¹tuju volju naroda i napuste region". "To je najbolja usluga koju mogu da ponude ovim narodima", rekao je novinarima iranski predsednik nakon sastanka s iraèkim predsednikom D¾alalom Talabanijem.

Iranski predsednik je rekao da su Irak i Iran "bratske" nacije koje dele mnoga verovanja i vrednosti.

"Naravno, diktatori i stranci poku¹ali su da uprljaju i podriju emotivne veze izmeðu dveju dr¾ava", rekao je Ahmadined¾ad.

On je juèe doputovao u dvodnevnu posetu Iraku. Poseta se smatra istorijskom buduæi da je to prva poseta jednog iranskog predsednika posle Islamske revolucije 1979. godine i rata koji su dva suseda vodila 1980-ih.

b92

dirigent

Amerika je mozda dobila ratove koje je vodila ,ali kakva je cena tog dobitka.

   Izgurali su 1999. intervenciju na Kosovu , sad je tamo poluprotektorat gde vise niko (pa ni saveznici ne znaju) cije su cije nadleznosti.
   
    Pogorsali su odnose sa Rusijom ,a ova je ojacala u medjuvremenu.

   Intervenisali su u Avganistanu i Iraku . Pobedili jesu , ali je njihov ucinak u smislu stanja na terenu mrsav.

    Nafta je skocila na 100 dolara , a dolar je pred krahom. Kad sam citao u novinama da Amerikanci praznicne poklon kupone koriste za kupovinu osnovnih zivotnih namirnica ne bi li ustedeli paru vise.
    Tako nesto u Srbina nikad bilo nije. Mi ni nemamo ,a kad imamo ne znamo odakle nam.
   
    Kakvu oni perspektivu zbilja imaju i sta bi mogli da postignu novim ratom? 

Wlada

Римска империја је са престанком освајања запала у дубоку кризу...
Мада је стагнација империје и деградација шареноликог друштва (слично САД?) сама на крају могла да доведе до пропасти (или макар распарчавања империје на раније утврђене границе 4 цезара или 2 августа), од оног тренутка када Рим више није могао да шири своје границе, покорава народе и узима свеже робове, било је само питање времена када ће сви лимеси пасти...

Можда може да се направи паралела између две светске силе, негдашње и садашње?

dirigent

Quote from: Wlada on 04-03-2008, 13:20:26
Римска империја је са престанком освајања запала у дубоку кризу...
Мада је стагнација империје и деградација шареноликог друштва (слично САД?) сама на крају могла да доведе до пропасти (или макар распарчавања империје на раније утврђене границе 4 цезара или 2 августа), од оног тренутка када Рим више није могао да шири своје границе, покорава народе и узима свеже робове, било је само питање времена када ће сви лимеси пасти...

Можда може да се направи паралела између две светске силе, негдашње и садашње?

     To su teze Noama Comskog i dobro su poznate. Sve sto sam napisao u postu , kad se cita izmedju redova se svodi na to sto si rekao Wlado.

     Htedoh napisati malocas , ali sam izbrisao. Amerika je ko smrtno ranjena opasna zver saterana u cosak . Nema prostora za manevar ali jos moze da povuce za sobom u smrt mnoge.

Wlada

Не бих ја још потцењивао Амере...још 100 година ће издржати као сила (а пре свега јер су акумулирали огромну моћ у протеклих 50 година).
:roll:

Bred

I agree.
Mnogi im prognoziraju propast ali sumnjam da ce se to desiti u bliskoj buducnosti.
:wink:

darusaz

Ахмадинежад у Багдаду - у слици


Заједничка конференција за штампу Председника И.Р. Ирана Махмуда Ахмадинежада и ирачког Председника Владе Нурија ал Маликија у Багдаду


Председник А.Р. Ирака Џалал Талабани и Председник И.Р. Ирана Махмуд Ахмадинежад пролазе поред почасног вода ирачке војске

напомена: Кравата се од времена Исламске револуције, сматра симболом Запада, па је као таква протерана из Ирана. Уосталом баците поглед на Ахмадинежада и његовог ађутанта.  :wink:

dirigent

Slazem se da njihova propast nece biti skoro, ali sam siguran da ce biti mnogo skorije neg sto svi predvidjaju.

Wlada

Питање је да ли ће се јавити сила која ће да наследи САД...
Мислим да смо сви награбусили ако се Кина осили довољно (обзиром на то да Кинези, полазећи од сопствене бројности, мало цене људски живот...).

darusaz

Quote from: Wlada on 04-03-2008, 22:37:52
обзиром на то да Кинези, полазећи од сопствене бројности, мало цене људски живот

Могли би та позовемо упомоћ Адониса по овом питању. Он је упућен у ову тематику.  :hm

Узгред, Ахмадинежад је први страни званичник од пада "режима" у Багдаду који је релацију између багдадског аеродрома и тзв. зелене зоне прешао у колони возила, уместо у хеликоптеру.

Adonis_Vernalis

Kinezi, polazeci od sopstvene brojnosti, veoma mnogo cene ljudski zivot. Ne govorimo o mravinjaku, vec o drzavi - naciji - civilizaciji koja postoji u kontinuitetu vec 8.000 godina.

Da su se loptali glavama, ne bi ih bilo toliko.

Wlada

Сложићете се да је то тако јер су навикли (па и кроз учења Конфучија), да се треба (слепо) покоравати ауторитетима.
Њихова цивилизација је изузетна, али не могу да замислим шта би се десило са нама да они постану империјалисти...
Амери су ипак своју нацију изградили на европској култури, европском моралу који није баш исти далекоисточном...
Можда грешим. Нисам био у Кини.  :roll:

Adonis_Vernalis

O, pa navikne se covek i na gore stvari od kineskog imperijalizma. Prosto, ogugla.

Bred

Ku¹ner: Vi¹e vremena za diplomatiju
| Izvor: Tanjug
Tel Aviv -- Francuski ministar spoljnih poslova Bernar Ku¹ner izjavio je da ni jedna nuklearna bomba neæe Iran uèiniti imunim na napad.

“Ja iskreno ne verujem da æe to dati bilo kakav imunitet Iranu. Pre svega, zato ¹to æe te ih vi pojesti pre toga. I u tome je opasnost. Jer Izrael je uvek govorio da neæe èekati da bomba bude spremna. Mislim da oni (Iranci) to znaju. Svi znaju", rekao je Ku¹ner za izraelski list “Haarec".

©ef francuske diplomatije, koji je trenutno u poseti Izraelu, boravio je u subotu u D¾enin na Zapadnoj obali, gde je naveo da je zadovoljan onim sto je postigla Palestinska uprava, kao i indirektnim pregovorima Izraela i Sirije, politièkim dogovorom u Libanu i prekidom vatre u pojasu Gaze.

Meðutim, Ku¹ner je rekao da je zabrinut tokom bliskoistoènog mirovnog procesa i zbog Irana.

Ku¹ner strahuje da bi izraelsko-palestinski mirvni proces mogao biti izgubljen u periodu tranzicije izmeðu sada¹nje i buduæe amerièke administracije i izrazio uverenje da palestinska dr¾ava mora da postoji.

Ku¹ner je, u vezi s Iranom, ocenio da vi¹e vremena treba dati diplomatiji, s obzirom na njegova saznanja da Izrael priprema vojni udar na iranska nuklearna postrojenja.

“Znam da neki ljudi u Izraelu i armija pripremaju vojno re¹enje ili ne re¹enje, veæ vojni napad. Prema mom mi¹ljenju, to nije re¹enje," dodao je Ku¹ner.

“Iran s atomskom bombom je neprihvatljiv za sve. Ali kako se to mo¾e spreèiti? Govoreæi, govoreæi, govoreæi i nudeæi dijalog, sankcije, sankcije, sankcije. Je li alternativa da se prvo bombarduje? Mislim da nije," rekao je ¹ef francuske diplomatije.

Na podseæanje novinara da je Francuska poku¹avala da razgovara s Iranom godinama ali bez uspeha, Ku¹ner je odgovorio: "Od izbora predsednika Sarkozija, na¹a strategija je bila ista sankcije - ali uvek dijalog. Ali viste u pravu - dijalog s kim - mi smo poku¹ali, mi smo razgovarali s Irancima i mnogi ljudi su poku¹ali bez stvarnih rezultata."

Ku¹ner je takoðe rekao da su suprotno procenama izraelskih obave¹tajnih slu¾zbi da æe Iran imati nuklearnu spsobnost 2009. godine, procene francuskih obave¹tajaca da æe to potrajati malo du¾e.

“Uvek se radilo izmeðu dve i èetri godine," kazao je.

“Rat nikada nije re¹enje i dozvolite mi da budem precizan - nismo potpuno oèajni - mi treba da poku¹amo i okupimo neke saveznike u izolovanju Ahmedined¾ada, da poku¹amo da pomognemo ljude koji su savremenih pogleda," rekao je Ku¹ner.

Njegova trenutna poseta regionu ima dva cilja, da proceni politièku situaciju u Izraelu posle ostavke premijera Ehuda Olmerta i oèuva mirovni proces obnovljen u amerièkom gradu Anapolisu pre nepunih godinu dana.

Ku¹ner se danas sastanje s odlazeæim premijerom Olmertom, svojom koleginicom Cipi Livni i verovatnom buduæom predsednicom vlade, ministrom odbrane Ehudom Barakom i liderom opozicije Benjaminom Netanijahuom.

b92

Adonis_Vernalis

Ajde, vise, neka ga polupaju. Napravili su golemo sranje sa 700 milijardi dolara gubitka, neka ga vise pretvore u disbalans, pa poravnaju i prebiju, onako kako vec umeju. Nek potrose sve bombe koje imaju. I neka se stabilizuju.

Naravno da pametnjakovic Kusner izjavljuje da Irance ni jedna nuklearna bomba nece uciniti Iran imunim na napad. Neka ih napadnu i rastrgnu. Uvek su tudji zivoti u igri, nikad njegov. Slina je taj Kusner. Ona zelena. Najgora.