Knjige o Hari Poteru

Started by Bred, 14-02-2007, 14:41:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Sedmi, poslednji nastavak prièe o malom èarobnjaku Hariju Poteru, u knji¾are æe stiæi 21. jula, a po¹to je autorka J. K. Rouling najavila da æe glavni junak mo¾da umreti, britanske kladionice zatrpane su opkladama na imena moguæih ubica legendarnog lika.

Vlasnici kladionica u Velikoj Britaniji zadovoljno trljaju ruke, jer je interesovanje prevazi¹lo sva oèekivanja, a neki se èak klade i na to da æe mladi èarobnjak izvr¹iti samoubistvo.

Kladionièari ka¾u da je, bar prema uplatama, glavni osumnjièeni Lord Voldemort, pa je kvota na njega sada smanjena na 1:2. Mnogo je isplativije, ali i riziènije, kladiti se na Harijevu najbolju prijateljicu Hermionu, ili na njegovog kolegu Rona.

Opsesija pustolovinama Harija Potera ide toliko daleko da je britanski lanac knji¾ara Vasterstons najavio otvaranje specijalne telefonske linije na kojoj æe psiholozi i psihijatri struèno pomagati èitaocima koji budu isuvi¹e potreseni smræu svog omiljenog junaka.

“Mislim da je to cena borbe sa zlikovcima. Zli likovi ne napadaju statiste veæ idu na heroje”, izjavila je J.K. Rouling

Meðutim ovo nije prvi put da je jedan va¾an lik u knjizi izgubio ¾ivot. Harijev mentor, dekan akademije za èarobnjake, Albus Dumbledore, izgubio je ¾ivot u poslednjem romanu “Harry Potter and the Half-Blood Prince”.

U stvarnom ¾ivotu smrt je, na¾alost, neizbe¾na, ali stvari drugaèije stoje kada je fikcija u pitanju. Obi Van Kenobi (Obi-Wan Kenobi), veoma va¾na figura u serijalu “Ratovi Zvezda” gubi ¾ivot na kraju prvog filma, ali se ponovo pojavljuje kao duh u nastavku.

U filmu „Gospodar prstenova“, èarobnjak Gandalf, se iz skoro sigurne smrti  vraæa jo¹ jaèi nego ¹to je to ikada bio.



Dva va¾na lika umiru u poslednjem Hariju Poteru
utorak, 27. jun 2006.
   
Britanska knji¾evnica D¾oana Rouling otkrila je da æe bar dva va¾na lika umreti u sedmoj i poslednjoj knjizi o Hariju Poteru, ali nije ¾elela da ka¾e o kome je reè, prenose agencije.

D¾oana Rouling, koja jo¹ nije zavr¹ila poslednji roman o deèaku èarobnjaku, ranije je izjavila da je kraj odavno napisala i da ga dr¾i u sefu.

"Poslednje poglavlje je sakriveno, iako sam ga malo izmenila", rekla je ona u intervjuu prikazanom u ponedeljak na britanskoj televiziji Channel 4.

"Jedan lik æe biti pomilovan. ali moram da ka¾em da æe dva umreti, iako nisam ¾elela da ih ubijem".

Na molbu da bude malo odredjenija, D¾oan Rouling je odgovorila: "Neæu da se odam, jer ne ¾elim da dobijam poruke mr¾nje i takve stvari".

Knji¾evnica je dalje navela da razume autore koji ¾ele da ubiju glavnog junaka uspe¹ne serije knjiga.

"Mogu sasvim da razumem mentalitet pisca koji misli: `Pa, ubiæu ga jer to znaèi da niko neæe moæi da posle pi¹e nastavak... Zavr¹iæe se sa mnom i kad ja umrem neæe moæi da ga o¾ive'".

D¾oana Rouling (40) napisala je prvu knjigu o Hariju Poteru u vreme kad je bila samohrana majka, a danas je jedan od najbogatijih pisaca sa bogatstvom koje se procenjuje na vi¹e od milijardu funti.

Romani u Hariju Poteru prodati su u svetu u vi¹e od 300 miliona primeraka.

Beta
b92

AquArius

Kao prvo, ko je citao - nije lud da pomisli da je Albus (Dumbledore) poginuo,
nesto kao Gandalf... recimo ... hehe.
Ako zna neko nesto vise - nek' mi ne rasprsuje baloncice.  :K

Kao drugo, ko je je ciato - zna da je ludost ubiti Potera u VII delu.
Jer bi to bio ocigledan zavrsetak. Kao nema vise - gotovo.
Nece da bude  :K

Salim se, naravno, sve je moguce
Naubijala se ona svojih likova razno raznih do sada  :>

Al-Jasmina


stef

 Ubice se sam kad upise farmaciju...

vladimir

Ma, ubiæe ga Bata ®ivojinoviæ... :wink:

odbojkasica

ubice ga Tinka pametnica!

AquArius


zoe

AquA, ја бих баш волела да си ти управу! :luda :cvet
А жао ми и Сиријуса Блека! a005
Ипак, највећи промашај 6. дела је што Снејп испада прави негативац, а тако је био занимљив лик док је балансирао на ивици! :(

AquArius

zoe velkam!!  :cvet

Ne znam zasto - Sirijus mi je bio "lako preboljena" zrtva  :ohwell:

Ali Snejp, ... o Snejp (znas sta predaje  :wink: i ko ga glumi - taj Alan Rikman ... rrrrr  8)

- nije on negativac zoe,
nije gotovo do poslednje strane 7. dela
  :K  :cvet  :wink:

zoe

О да, знам и шта предаје, а глумац, вала баш, ррррр! Мој омиљени лик! Примам се на њега још од самог почетка! Гррррр! :source: :djavo

Al-Jasmina

Nikako da procitam 6tu knjigu grrrrrrrrrrrrrrrrr

AquArius

Opusteno, imas fore do tamo nekog jula (ili juna  :hmm)
dok ne izIdje VII deo

:cvet

Al-Jasmina

Idi bre Aqua kad videh tvoj post pomislih da ces reci:
evo imam ja da zajmim na citanje..i onako cu procitati za 2 dana :K

AquArius

Da se cita - cita se za aproksimativno 2 dana.
Da imam - ima moj burazer, ali sto da sitnicarimo  :luda

ce se dogovorimo  :wink:

Al-Jasmina

Ima Boga :)

i jos da ne ubiju Harija..eh!

Mislim da bi autorka trebalo doobroo da razmisli o tome
jer u suprotnom ce poslati poruku svoj deci sveta koja se opako loze na njega-
da nema pravde na ovom svetui da sta god radio opet neces ziveti dugo i srecno...
a nakon silnih zaista lepih i ljudskih mudrosti koje je posejala u svim knjigama- bilo bi steta i tuzno :ohwell: