Prvi grad osvetljen LED-om

Started by Korisnicko Ime, 15-02-2007, 16:58:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Korisnicko Ime

U poku¹aju da smanji tro¹kove grad Raleigh iz Severne Karoline æe se okrenuti LED svetlima kao novom svetlosnom izvoru za javnu rasvetu. Eksperimentalni program traje veæ tri godine u javnim gara¾ama i dao je odliène rezultate, po¹to je zabele¾ena u¹teda u potro¹nji od 40-ak procenata. Sada je odluèeno da se mo¾e preæi na sledeæi korak davanjem zelenog svetla za instalaciju identiènog sistema na kompletan sistem javnih rasveta, od uliène rasvete, preko dekorativnih objekata do semafora itd. Grad je sklopio sporazum sa kompanijom Cree, Inc. koja se specijalizovala za LED proizvodnju i koja æe obezbediti dovoljno "hardvera" za pokrivanje kompletne gradske povr¹ine LED osvetljenjem.

Izvor: Dailytech

stef

 Ne znam kako ce to da ispadne...LED bas bljesti... :hmm

Smrda

A da li bi neko meni plavusi objasnio sta su LED svetla... :hmm :hmm
inace cu da pocnem da zamisljam scenu iz Supermena i neku zescu sneznu romantiku :luda

Korisnicko Ime

#3
LED = Light Emiting Diodes
Pa, koriste mnogo manje energije nego obicne sijalice, mnogo je veca izdrzljivost na temperaturne razlike i generalno zivotni vek im je mnogo duzi. Jedini problem je sto stvaraju utisak "mutnog" osvetljenja.



Ukoliko te bas zanima ova tematika:
http://www.otherpower.com/otherpower_lighting_leds.html

Smrda

ti kazes mutno,stef kaze bljesti...
hmmmm..
aha..sad znam sta je,kad sam videla fotku..
ej,fala za trud.. :cvet
i pozz za avatar :Bog

Wolf

U svakom slucaju, bice zanimljivo...

stef

 Ja sam radio sa tim svetlima, to su bela svetla, i jaca su od obicnih...Duze bacaju (nemojte ovo bezobrazno shvatiti), mislim na duzinu u metrima...