Èetiri odsto mladih èita

Started by Bred, 17-02-2007, 17:27:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

 Izvor: B92    
Beograd -- Èetiri odsto mladih u Srbiji deo slobodnog vremena odvoji za èitanje. Reènik ¹kolaraca je sve lo¹iji, a Ana Karenjina samo dosadni film.


Ono sto je do skora bila obavezna literatura, odnosno lektira, sada stane u par sati ili na nekoliko strana. Nekada su ðaci dobijali jedinice kada ne proèitiaju lektiru, a danas je uspeh kada knjigu proèita vi¹e od polovine odeljenja.

Iako se profesori trude da motivi¹u uèenike da èitaju, svesni su da je sve vi¹e pomoænih sredstava.

"Najbolje je da se proèita knjiga u celosti, najvise informacija se dobija, ovo je ne¹to ¹to nije dobro, ali opet bolje je da se proèita neko skraæeno izdanje, nego uop¹te da se ne proèita", obja¹njava profesor Milorad Ra¹iæ.

Ipak, ðacima je lak¹e da odvoje dvesta dinara od d¾eparca i dva sata za gledanje filma, nego da petnaest dana posvete èitanju. "Filmove tra¾i omladina, upravo ðaci. Ipak su majke te koje dolaze i tra¾e interpretacije", obja¹njava prodavaèica Sandra Milo¹eviæ.

Ipak, pismenost i obrazovanje ne svode se samo na èitanje knji¾evnih dela. Struènjaci obja¹njavaju da bogaæenje jezika, osim èitanja, podrazumeva i komunikaciju sa okolinom i pracenje medija.

Masha

Slazem se da se pismenost i obrazovanje ne svode samo na citanje knjizevnih dela, ali to bi bilo u redu reci u slucaju da samo 4% mladih ljudi ne cita. Mislim da su ova 4% zaista porazavujca i onda ne treba da nas cudi to sto sve masovnije cujemo da postoji Tolstojevski i njemu slicni.

Smrda

Ja i za ovo smatram da potice iz kucnog vaspitanja...
citanje je navika koja se stice u ranim danima,a ne kad se dodje u skolu...
dzaba ucitelji da motivisu decu,ako su deca navikla da gledaju pokemone i teletabise i sta vec...neke filmove...a ne da citaju....
roditelj treba detetu da stvori ljubav prema knjizi,a ucitelj da je hrani...

Darker

Sla¾em se da je Ana Karenjina dosadan film:-)
Knjiga je malo bolja;-)

Smrda

pa meni je retko koji film kao kniga....
sem..Kuma...hha...ali bas nije merodavan primer...
svakoj ekranizaciji fali nesto...onaj deo slobode koji ti pisac ostavlja...da mastas i zamisljas....

cvjetic

znate sta mi je jos gore?? to sto sam gledala na TV-u neki dan kako intervjuisu djecu povodom ovoga,i oni su svi javno izjavljivali kako ne citaju,da koriste interpretacije,gledaju filmove...meni je to strasno!jedna djevojcica je cak pricala kako pomaze drugovima,jer ona jedina cita knjige...idu zajedno u skolu i ona prepricava,oni ponesto zapamte...najgore je to sto profesori sve to znaju,i nista ne rade o tom pitanju...ali kao sto smrda rece,prvo od kuce da krene,a za dalje tek treba da se vidi...

jecapereca

ne slazem se da citanje knjiga potice iz kucnog vaspitanja,primer: ja obozavam da citam dok moju rodjenu sestru ne mogu ni puskom naterati na citanje

Smrda

ne potice samo iz kucnog vaspitanja...ali u porodici je klica...na to sam mislila..
naravno,da iako roditelji ne uce decu da citaju uz dobrog ucitelja ili sopstvenom inicijativom se moze razviti ta vrlina..
ali,kao sto rekoh...klica je u kucnom vaspitanju...trebalo bi bar da bude..

cvjetic

Quote from: jecapereca on 20-02-2007, 00:39:46
ne slazem se da citanje knjiga potice iz kucnog vaspitanja,primer: ja obozavam da citam dok moju rodjenu sestru ne mogu ni puskom naterati na citanje
ja se recimo ne slazem s tobom...ti citas,tvoja sestra ne cita..ok,tako je nekako i u mojoj kuci..ali ja sam procitala knjiga i knjiga,jer moji roditelji jako puno citaju,i ja sam konstantno u dodiru sa knjigama..mene to privlaci,moga brata ne..ali roditelji su tu da mi probude interesovanje za citanje,da mi objasne koliko je to vazno za moje obrazovanje,za gradjenje moje licnosti...
jako je ruzno kada obrazovana djevojka za zavrsenim fakultetom sjedi u drustvu njoj ravnih po obrazovanju,i slusa o nekom Godou,i pita se ko li je taj covjek??vjerovatno se vecina vas nece sloziti sa mnom,ali ja smatram da je jako bitna stavka u zivotu biti obrazovan na dosta zivotnih polja,jer je sustina u shvatanju drugih ljudi i njihovih postupaka...knjige treba citati,jer se ne smijemo ograniciti samo na ono sto nam zuta stampa i fakultet donose...a ocigledno da je doslo vrijeme kad ljudi zele da budu ne prosjek,nego ispod prosjeka...

Korisnicko Ime

Quote from: cvjetic on 20-02-2007, 16:12:11
a ocigledno da je doslo vrijeme kad ljudi zele da budu ne prosjek,nego ispod prosjeka...

slazem se
mada, sam nacin zivota nam to namece
pre neko vece smo malo cantrali o kinematografiji ciji kvalitet konstantno opada
isto tako i sva druga polja koja su nekada bila od vitalnog znacaja ljudima polako nestaju
okrecemo se tehnici i brzom i lakom prilivu podataka

cvjetic

da,mnogo je lakse izaci na ulicu i kupiti DVD,nego procitati knjigu,otici u bioskop ili pozoriste...daleko bilo da se ide na  :gay: stvari poput opere,baleta...i naravno,uvijek ima onih koji se bore protiv uprosjecavanja,a sigurna sam da je dosta takvih ljudi na ovom forumu...

Korisnicko Ime

Ne znam da li se razumesmo
nisam ja pristalica ovog novog doba
pristalica odbacivanja knjiga,
slusanja i gledanja sunda
ja sam samo promrljao o realnosti, koja je takva kakva je, nazalost
ma i ti DVD-ovi
radije cu da odem u Kinoteku i pogledam neki film od pre 50 godina
osecacu se lepo narednih nedelju dana
Zaroravio sam da napomenem da se slazem sa izjavom da sve iz kuce potice
makar krece odatle

cvjetic

da,da,razumjeli smo se u potpunosti,ja sam samo potvrdjivala ono sto ti mislis... :cvet :cvet

Masha

#13
Slazem se sa cvjeticem i Korisnickim Imenom. Nisu svi skolovani ljudi nuzno i obrazovani.

Korisnicko Ime

Mada ima i onoga
da nisu svi neskolovani nuzno i neobrazovani (mislim na srednju strucnu spremu)
mada to je vise bilo zastupljeno, cini mi se, u generacijama koje su rasle pre raspada SFRJ