Opsednutost izgledom ¹teti celom organizmu

Started by Roben, 17-02-2007, 21:07:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Roben

Opsednutost izgledom ¹teti celom organizmu
(http://nono9.us)
Ima ljudi koji su izuzetno osetljivi na to da, mo¾da, ne ostavljaju povoljan utisak i prosto oèekuju da æe biti odbaèeni zbog svog fizièkog izgleda i strahuju od toga, ¹to mo¾e da ima ozbiljne negativne posledice i na njihovo mentalno i fizièko zdravlje, ukazuje jedno amerièko istra¾ivanje obavljeno na Univerzitetu Bafala.

Najbolji lek protiv takvog stanja su pozitivne misli, izmedju ostalog i takve kojima se potvrdjuju sopstvene vrednosti, kao i bliske veze s okolinom, ustanovila je dr Lora Park s pomenutog univerziteta, izve¹tava Rojters.

Dr Park je napravila i skalu osetljivosti na odbacivanje zbog fizièkog izgleda (ARS), koju je testirala na 242 studenta. Ispostavilo se da su oni koji su visoko kotirali na pomenutoj skali bazirali svoju predstavu o sopstvenoj vrednosti na spoljnom izgledu, ocenjujuæi pri tom sebe kao fizièki neprivlaène.

Ovi ispitanici bili su skloniji nego drugi da sebe nedovoljno po¹tuju, èe¹æe su ispoljavali visok nivo neurotiènosti, nesigurnost pri vezivanju za druge osobe i nezdrave navike u ishrani.

Dr Park je konstatovala da su i mladiæi i devojke koji su se pokazali preosetljivim na odbacivanje zbog spoljnog izgleda bili preokupirani svojim telom i kilogramima na nezdrav naèin.

Izbegavali su da jedu kad su gladni i opsesivno su su bavili fizièkom aktivno¹æu, a istovremeno su se pre¾deravali i koristili sredstva za èi¹æenje.

Iznenadjenje je predstavljalo otkriæe da je, i kad bi se iskljuèili svi drugi neurotièni faktori, nesigurnost i nipoda¹tavanje sopstvene liènosti, sama opsednutost svojim izgledom predstavljala nepogre¹iv pokazatelj poremeæaja ishrane.

Za ljude visoko rangirane na ARS skali, i samo razmi¹ljanje o onome ¹to ne vole na sebi bilo je dovoljno da se osete usamljenim, odbaèenim, ne¾eljenim i izolovanim. Ti efekti su bili ubla¾eni kada bi se od njih zahtevalo da razmi¹ljaju o snazi svoje liènosti i njihovim postojeæim bliskim vezama s ljudima.

S druge strane, zahtev da razmi¹ljaju o lo¹im aspektima svog izgleda nije imao nikakvo negativno dejstvo na ljude koji su kotirali nisko na ARS skali.

(Tanjug)

cvjetic

ja nisam opterecena fizickim izgledom,inace bih radila nesto po tom pitanju,a ovako samo jedem i razvlacim se..vise volim da stavim sebe u prvi plan,a ne svoj izgled...a ako ce neko da me cijeni na osnovu izgleda,a ne moga karaktera,takav mi ni ne treba u zivotu...

stef

 Ja mislim da sam debeo i jako sam opsednut time...Danima ne jedem, idem na sve moguce rekreacije, povracam posle jela, pijem biomed i turbo slank...ali ne vredi i dalje sam debeo...Zbog toga mnogo patim,imam problem da nadem odgovarajucu garderobu, ne smem da pridem devojkama, kada i pricam sa nekom uhvati me panika, mucam, lupam gluposti i znojim se...Najgore mi je kada treba da spavam sa nekom koju sam prethodno dobro napio, plasim se da ne polomim  krevet :neee!!!

Enea

Quote from: stef on 18-02-2007, 02:35:46
Najgore mi je kada treba da spavam sa nekom koju sam prethodno dobro napio, plasim se da ne polomim  krevet :neee!!!


=))...ali dobro si je napio=))

Al-Jasmina

Ehm  :cop:


Clanak je ok
slazem se sa svakim slovcetom
i sa cvjeticem  :cvet

AquArius

#5
Idealna te¾ina
Niko nije isti


©ta je zdravo?

Svima nam je bezbroj puta reèeno da je prevelika ili premala te¾ina opasna, ali kako mo¾emo da znamo da li na¹a trenutna te¾ina ugro¾ava na¹e zdravlje?

Dobro zdravlje podrazumeva mnogo vi¹e od kontrole te¾ine. Ono zavisi od mnogo èinilaca, ukljuèujuæi porodiènu medicinsku istoriju, genetiku, pu¹enje, vrstu hrane koju jedete i fizièku aktivnost.

Okru¾eni smo prizorima koji sugeri¹u lepotu ljudskog tela i slikama glamuroznih zvezda, od kojih su mnoge prosto reèeno premr¹ave. Gledanje u ogledalo nije naèin da ustanovimo da li je na¹a te¾ina odgovarajuæa. Veæina ljudi radije poredi svoj izgled sa izgledom drugih, nego da upotrebi objektivne standarde.


Da li je va¹a te¾ina idealna?

Lekar procenjuje Va¹u te¾inu mereæi koliko ste visoki i te¹ki. Ako od visine merene u centimetrima oduzmete 110, dobijate rezultat koji je samo okviran i predstavlja ciljanu te¾inu koju bi trebalo da postignete ili odr¾ite.

Meðutim, obim struka, kolièina masnog tkiva, krvni pritisak, holesterol, fizièka aktivnost, pu¹enje i zdrava ishrana takoðe su veoma va¾ni da bi ste imali potpunu sliku.

Mu¹karci èiji je obim struka veæi od 94 cm i ¾ene èiji je struk ¹iri od 80 cm ne bi trebalo da poveæavaju svoju te¾inu. Dodatnih 8 cm ukazuje da æe se Va¹e zdravlje najverovatnije pobolj¹ati ako izgubite nekoliko kilograma. Naravno, sve ovo se ne mo¾e primeniti na trudnice, dojilje, bodi bildere ili ljude veoma krhke graðe.

Manjak telesne mase jednako je opasan kao i vi¹ak. Ako je Va¹a te¾ina ispod po¾eljne zbog restriktivne dijete, pod rizikom ste od mnogih bolesti - anemije, osteoporoze, amenoreje.

Ako je Va¹a te¾ina u okvirima po¾eljne, a Vi ste nezadovoljni onim ¹to vidite u ogledalu, vi¹e koristi æe Vam doneti fizièka aktivnost nego restriktivna dijeta - biæete fizièki jaèi, Va¹i mi¹iæi se dobiti dobar tonus, a sveukupno zdravstveno stanje biæe bolje.


Da li e potrebno da smanjite te¾inu?

Debljina ugro¾ava Va¹e srce i izla¾e Vas riziku od dijabetesa. Problemi sa zglobovima, bolovi u leðima, poremaæaj sna i nedostatak daha prate osobe sa vi¹kom te¾ine. ©to vi¹e kilograma "sla¾ete" problemi postaju sve ozbiljniji. Dobra vest je da gubitkom vi¹ka kilograma, mnoge od pomenutih zdravstvenih smetnji se gube.

Gojaznost lo¹e utièe na sve organe - mozak (mo¾dani udar izazvan visokim krvnim pritiskom), du¹nik (hrkanje), grudi (karcinom dojke), srce (uveæanje srèanog mi¹iæa, tahikardija), jetra (masna jetra), ¾uèna kesa (kamen u ¾uènoj kesi, karcinom), pankreas (dijabetes), bubrezi (kamen u bubregu, otkazivanje bubrega usled visokog krvnog pritiska). Poveæava se moguænost oboljevanja od artritisa, pro¹irenih vena, ateroskleroze.

Smanjenje te¾ine prvenstveno podrazumeva da u toku 24 sata unosite manje kalorija nego ¹to tro¹ite. Poku¹ajte da napravite male, ali STALNE promene u ¾ivotnom stilu, radije nego da se odluæite za dramatiène i najèe¹æe radikalne dijete. Gubiæete te¾inu sporije, ali æe se ¹anse da je ponovo vratite veoma smanjiti.

Veæina medicinskih struènjaka se sla¾e da u proseku ne bi trebalo gubiti vi¹e od 1 kg nedeljno.
   

Meðutim, u toku "dijete" gubitak te¾ine u neæe biti isti svake nedelje. Sve dok se Va¹a te¾ina u kontinuitetu smanjuje, nema razloga za zabrinutost. Ako te¾ina ostaje ista u toku 1 ili 2 nedelje, ne odustajte - poveæajte fizièku aktivnost, merite obim struka i butina i fokusirajte pa¾nju na kolièinu i vrstu hrane koju jedete.

Gubeæi 5% od poèetne te¾ine u prva tri meseca ili 10% u prvih 6 ili 12 meseci, imaæete izvanredan start (na primer, ako ste imali 80 kg u 1. januara, 76 kg 1. aprila, a 72kg 1 juna ili sledeæeg 1. januara). Tada je vreme za nagradu - kompletan kozmetièki tretman ili nekoliko komada nove odeæe manje za dva broja.


Kako se postaje debeljuca?


Gojazne osobe æe Vam navesti mnogo razloga za¹to su se ugojile - najèe¹æe je to hormonski poremeæaj obja¹njen reèima: "Ja jedva da ne¹to jedem, a sve se lepi, gojim se i od vode".

Meðutim, tri faktora svaki za sebe ili u kombinaciji, najèe¹æi su uzrok ovom stanju.

GENI

Neki ljudi imaju tendenciju da lako dobijaju na te¾ini, dok drugi ostaju na istoj godinama bez ulaganja ikakvog svesnog truda. Ove razlike mogu biti uslovljene genetskim faktorom.

Mnogi geni su identifikovani kao "podizaèi" ili "supresori" apetita. To znaèi da neki ljudi imaju jaèi oseæaj gladi od drugih ili im je potrebno vi¹e hrane da bi oseæali sitost. Na ovaj naèin se poveæavaju ¹anse da doðe do nagomilavanja vi¹ka te¾ine.

HRANA

Osobe èiji izbor hrane "pada" na masnu ili visoko kaloriènu hranu u malim porcijama imaju veæu ¹ansu da se preterano ugoje od onih èije su porcije velike, ali sadr¾e niskokaloriènu hranu (hleb, povræe, krompir). Preterani unos masti poveæava i rizik od kardiovaskularnih oboljenja, naroèito od ateroskleroze.

Mnogi ljudi jedu kada su umorni, kada im je dosadno ili kada su nesreæni. Hrana kao izvor zadovoljstva ili "dopinga", a ne potrebe da se utoli stvarna, fiziolo¹ka glad, prestavlja odskoènu dasku u probleme sa vi¹kom te¾ine. Neophodno je da u takvim situacijama pronaðete drugi naèin da pobolj¹ate svoje raspolo¾enje. Telefonirajte prijatelju ili ga posetite, pro¹etajte ili naðite neki posao koji æe Vam odvuæi pa¾nju.

FIZIÈKA AKTIVNOST

Fizièki aktivni ljudi imaju mnogo manje ¹anse da postanu gojazni od onih koji provode veæi deo dana sedeæi. Redovno ve¾banje poma¾e u odr¾avanju ¾eljene te¾ine, pobolj¹ava op¹te psihofizièko stanje i smanjuje rizik od osteoporoze, kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa.

Gojaznost se ne pojavljuje odjednom i iznenada. Potrebno je da neko unosi oko 3500 Kcal vi¹ka za 500 g dodatne te¾ine. Pojedini ljudi svake godine dodaju izmeðu 1kg - 2,5 kg. Te¾ina varira svakodnevno, ali Va¹ cilj je da zadr¾ite te¾inu u okvirima optimalne iz nedelje u nedelju, a ne iz dana u dan. Ukoliko ste primetili da se kilogrami "sla¾u", preduzmite odmah potrebne korake da stabilizjete svoju te¾inu, pre nego ¹to problem postane veoma ozbiljan. Smanjite unos masti i uvedite bar 20 min. fizièkih ve¾bi dnevno.


Èinjenice o gojaznosti


Biti debeo (ili gojazan, ako to lep¹e zvuèi) nije pitanje estetike. Gojaznost Vas onemoguæava da u potpunosti u¾ivate u sopstvenom ¾ivotu i izla¾e Vas velikoj opasnosti od ozbiljnih oboljenja. Gojaznost smanjuje ¾ivotni vek i do 9 godina!

Najdeblji ljudi u Evropi su Englezi i ©koti, a gojaznost iz godine u godinu poprima oblik epidemije u razvijenim zemljama, gde je jednostavno doæi do "brze" (masne, preraðene i zaslaðene)hrane, a potreba za fizièkim radom postaje sve manja.


Da li je zaista potrebno da poveæate svoju te¾inu?

Veliki broj mr¹avih ljudi su zdravi i "fit" - razlog tome le¾i u njihovoj konstituciji koja ih èini "tankim". Za mnoge osobe biti mr¹av podrazumeva i slabljenje kostiju, gubljenje menstruacije i nedostatak "rezervi" u sluèaju da zatrebaju (bolest i sl.).

Ako ste naglo izgubili na te¾ini i oseæate neprekidan umor, odmah se obratite lekaru - mo¾e se dogoditi da je reè o skrivenom zdravstvenom problemu.

Ako neprekidno uskraæujete sebi hranu i oseæate se uznemireno i pri samoj pomisli na gojenje, mo¾ete biti "¾rtva" bolesti poremeæaja ishrane. Ne oklevajte da se obratite lekaru - anoreksija, bulimija i bilo koji oblik svesnog izgladnjivanja mogu biti OPASNI PO ®IVOT.


Kako neki ljudi ostaju vitki?


Razlog ovome le¾i u tome ¹to je njihov energetski balans potpuno usklaðen - drugim reèima, oni unose toliko hrane, tj. kalorija, koliko je njihovom organizmu potrebno. Istra¾ivanja su pokazala da oni nemaju "ubrzani" metabolizam niti tro¹e kalorije na neki magièan naèin. Vitkost je rezultat nasleðenog oblika i konstitucije tela, prirodnog nivoa apetita, hrane koja se unosi i fizièke aktivnosti.


MojDoktor (http://www.stars-cakes.co.yu/treci_broj/idealna%20tezina/idealna_tezina.html)


---------------------------------------------------


Moram jos da dodam da postoje lekovi za lecenje gojanosti,
oni su u upotrebi, ali je njihov ucinak relativno nizak,
uvode se u terapiju ukoliko dijeta (pravilna ishrana!) i fizicka aktivnost ne pokazuju rezultate, sto je retko.

Danas se istrazuju mnogi lekovi na ovu temu, jer je gojaznost rastuci problem (ma kako ovo cudno zvucalo  :)  ).

Al-Jasmina

Ma nije cudno- pa kad god gledamo neki americhki reality show
sa stvarnim ljudima- uvek ima extremno-debelih u okolini- citave porodice!
To postaje opsti trend u razvijenim zemljama...
zasto me to ne cudi? Obilje hrane koja mami cula, sto dizajnom ambalaze, sto ukusima...

katarina

njamiiii....ja mnogo volim da jedem, a najvise mi mami cula cokolada i testo i stalno sam gladna. Evo i sad! A jela sam u 11!
Ta opterecenost izgledom uopste nije retka ni kod nas.  Oni sto dobro izgledaju se samo zgledaju, pa se uobraze i dignu noseve....ljakk

Mashrum

#8
Izgled jeste bitan,ali je bitno i zdravlje.
Neko mi je jednom rekao da količinu jednog obroka treba svesti na veličinu pesnice.Da je to sasvim dovoljno za potrebe tela.Sve ostalo ide u salce..  :happy:
Za postizanje željene figure,potrebno je da naterate sebe da vežbate 3puta nedeljno..
Izaberite način vežbanja koji vama prija.Kad je najteže ne odustajte.
Kad predjete prag,vežbaćete sa osmehom na licu.  :)

Možda ću malo skrenuti sa teme,ali moram napisati nešto od mog istraživanja ljudi oko mene.
Debljina na psihološkom planu predstavlja potrebu za zaštitom.
Osobe traže utočište da ne bi bile povredjene ili da bi izbegle kritiku.I pribegavaju gojenju.
Dijete nisu loše,ali one nisu trajno rešenje.Treba da takvi ljudi steknu sigurnost u sebe i shvate da im nije potrebna nečija zaštita da bi mogli normalno i srećno da žive.Trebaju da vole sebe.Zbog toga nije poželjno previše kritikovati decu kada plaču,jer kad odrastu imaju probleme s debljinom.
Često osobe nesvesno pribegavaju gojenju,jer imaju utisak da ih ljudi ne vide.Na neki način traže pomoć..a često dobiju porugu okoline.
Dok manjak težine često ukazuje na problem da osoba želi da nestane,da je nema..Ne voli to što jeste.


Dukica

ZaMimljivo... :hmm
Lepo si to smislila, Ma¹rum! :cvet
Ima logike...

Ja sam iz liènog isksutva nauèila da ne valja ni
biti njasvi ni anorexièan.
Kad sam imala 82kg, nisam mogla disati ni hodati,
a sa 57kg nisam mogla da ustanem iz fotelje,
jer mi se vrtelo u glavi... :K
Shvatila sam da se sa 60kg odlièno oseæam
tj. mogu da radim sve ¹to mi je potrebno.. :loptica

Tako svako treba da pronadje te¾inu koja mu odgovara
na osnovu potreba i biæe sreæan-a! :>   
 

Darker

#10
Dukice-prasice, hahahahhahahahaha




Darence-prasence :>

AquA



katarina

Dukice, alal vera!
Ovo moram da pokazem jednom svom drugu,
koji odbija da smrsa! A lep decko!
Stalno vice da mu to nije prioritet!
A ta njegova teeeziiinaaaa,
mu vise steti nego sto mu koristi,
i psihicki i fizicki!

Masha

Opsednutost bilo cim ne valja. Ali, devojke i zene treba da vode racuna o sebi. Naravno, ne mislim samo na kilograme. Ako i imate koji kilogram viska nije to toliko strasno. Moze biti i simpaticno  :wink:

Dukica

Avaj,ima ljudi koji vole kad su debeli...
Takav ¾ivot vode i to je to...
Isto se odnosi i na skeletore...
Tako su se dvoje smuvali  :K :K

Ma kakva prasica,krmaèa.. :K
Ono je trebalo videti... :shock
Tih 20 kg sam skidala 2 god.

Maslacak

Quote from: AquArius on 08-03-2007, 19:58:36

Kako neki ljudi ostaju vitki?


Razlog ovome le¾i u tome ¹to je njihov energetski balans potpuno usklaðen - drugim reèima, oni unose toliko hrane, tj. kalorija, koliko je njihovom organizmu potrebno. Istra¾ivanja su pokazala da oni nemaju "ubrzani" metabolizam niti tro¹e kalorije na neki magièan naèin. Vitkost je rezultat nasleðenog oblika i konstitucije tela, prirodnog nivoa apetita, hrane koja se unosi i fizièke aktivnosti.

Moj slucaj...blago meni! :>