Beli luk ne smanjuje holesterol

Started by AquArius, 06-03-2007, 00:31:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AquArius

Beli luk ne smanjuje holesterol

Beli luk ne utièe na smanjivanje nivoa holesterola u krvi, saop¹tili su amerièki nauènici u najnovijoj studiji.


"Beli luk i ekstrakt belog luka u tabletama su predstavljeni kao agensi koji utièu na smanjivanje holesterola i to je najprodavaniji prirodni preparat", izjavio je nauènik Kristofer Gardner iz medicinske ¹kole Univerziteta u Stanfordu.

Do sada se mislilo da alicin - supstanca u belom lukom, koja ima antibakterijska svojstva, utièe na stvaranje holesterola u krvi.

Gardner je rekao da su klinièka ispitivanja koje je vodio s kolegama dala nezadovoljavajuæe rezultate.

U studiji su ispitane 192 osobe izmedju 30 i 65 godina i koje imaju visok nivo holesterola u krvi.

Grupa od 49 ispitanika je uzimala sve¾ beli luk, njih 47 dodatak belog luka u obliku praha, 48 dodatak u obliku tableta, dok je 48 uzimalo placebo.

"Nije zabele¾en nikakav efekat na nivo holesterola kod tri grupe koje su uzimale beli luk u razlièitim oblicima", navodi se u studiji.

"U laboratoriji, alicin je stavljen u direktni kontakt sa æelijama i tada utièe na holesterol, ali ta supstanca drugaèije reaguje u organizmu", zakljuèuje se u studiji.


(Beta)

Izvor : Mondo (http://www.mtsmondo.com/lifestyle/vesti/story.php?dub=111&vest=48602)

Al-Jasmina

A omega 3 masne kiseline? jel makar to siguran lek za smanjenje holesterola?

Mashrum

Danas je tako zdibalo na lukac u busu..onaj ko je bio sa mnom zna.  :wink:
Bogu hvala da je neko konaèno dokazao da beli lik ne slu¾i nièemu osim da smrdi.  :>
Kad ga vidim onako naseckanog,ma pretvorim se u pra¹inu..  :run FUJ!

Al-Jasmina

Ma dobar je lukac, ali ne za holesterol i ne za javne skupove :K

AquArius

#4
Za omega 3 masne kiseline vazi da ih treba unositi kroz ishranu (citaj - jesti ribu) i to 2 ili vise puta nedeljno. Smatra se da je plava riba bogatija omega 3 masnim kisleinama (skusa, oslic, tuna - ako se ne varam), ali je u principu svejedno.

Kako omega 3 masne kiseline ucestvuju u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, predmet je proucavanja, smatra se da ucestvuju u razlicitim procesima. Istrazuje se njihov efekat na poboljsavanje hemodinamike, smanjenje brzine stvaranja ateroma, antiaritmijsko delovanje...

Sto se tice kapsula - kako ko uradi istrazivanje, takvi rezultati budu.
Citala sam i o fantasticnim rezultatima i o zanemarljivom efektu, tako da ne znam sta bih ti o tom kaz'la.  :)


volEm lukac
i rado ga konzumiram
u danima kada se ne socijalizujem
  :K

Adonis_Vernalis

Zbun...

Hajde da ovaj tekst podvrgnemo kritickom pogledu na svet. U ruci drzim knjigu u kojoj je, u okviru monografije "Garlic" (iliti beli luk) nabrojana literatura od barem 100 navoda, od kojih barem polovina predstavlja rezultate istih ili slicnih istrazivanja.

Kao rezultat istih ili slicnih istrazivanja, nastao je upravo ovaj pasus:

"Commission E approved the use of garlic as a support to dietary measures at elevated levels of lipids in the blood and as a preventive measure for age-dependent vascular changes."

Ili ovaj:

"Prophylaxis of atherosclerosis. Treatment of elevated blood lipid levels insufficiently influenced by diet. Improvement of blood flow in arterial vascular disease".

Ili:

"WHO notes... as and adjuvant to dietetic management in the treatment of hyperlipidaemia..."

Samo jedna od studija sa oprecnim rezultatima. Ali, ljudi sa Stenforda imaju oreol bozanstava?!

Al-Jasmina

Ja i dalje verujem da je beli luk sjajan...
Mozda u Americi imaju losije sorte :>

malo su dosadni sa tim senzacionalizmom oko "revizije istrazivanja"
uostalom, malo mi je glupo koristiti kapsule kad je oroginal tako lako uneti uz obrok...ono sto je biljka sintetisala sigurnije je xy puta od onoga sto je sintetisao neko u laboratoriji pa sa sve katalizatorima uneo u finalni proizvod- kapsulicu...

vladimir

Ja mislim da ima i drugih, po okolinu zdravijih, sredstava za smanjenje holesterola. :wink:

Dukica

Quote from: vladimir on 06-03-2007, 14:51:34
Ja mislim da ima i drugih, po okolinu zdravijih, sredstava za smanjenje holesterola. :wink:

Takoðe... :pljes:

AquArius

Meni i crni i beli luk "rade pos'o"  :K

stef

 Beli luk je odlican i u prevenciji infekcija respiratornih organa, a ispituje se i delovanje na Helicobacter...Sve u svemu, jako je zdrav, samo treba naci nacin da se jede a da ne smrdi...

philoserbiana

#11
beli lukac...volem

Quote from: stef on 06-03-2007, 17:18:04
Beli luk je odlican i u prevenciji infekcija respiratornih organa, a ispituje se i delovanje na Helicobacter...Sve u svemu, jako je zdrav, samo treba naci nacin da se jede a da ne smrdi...

ima nacina...neutralise se mlekom ili persunom sigurno,a kazu i da zvakanje kafe pomaze

Smrda

pomaze zvakanje kafe...to je sigurno...
ali...
postoji bre lepo zacin u prahu pa ga jedite koliko ocete...

Mashrum

 :H A jel se kafa ¾vaæe pre ili posle luka ili se u toku ¾vakanja luka ¾vaæe i kafa?  :hmm
Cela zrna ili mlevena? :>
Ma odustala sam ja od luka odavno..  :roll:  ustvari..nikad ga nisam ni jela..i ba¹ me uveselio ovaj textiæ,jer sad imam bar nekakav dokaz..da opravdam moj antagonizam..  :happy:

Smrda

hahahahhaha

zrna crne kafe uzeti nakon upotrebe cena luka,
polako zvakati,sve dok vam ne pozli...
onda je efekat siguran!!! :K :K :K