Operacije uz mikro kameru ali bez igle i konca

Started by Bred, 07-03-2007, 11:30:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

U Institutu za pluæne bolesti Vojvodine, jedinoj ustanovi u Srbiji, sprovode se specifièni endoskopski zahvati bez seèenja hirur¹kim no¾em i upotrebe igle i konca. Ovom jedinstvenom hirur¹kom tehnikom operisano je 400 pacijenata koji su le¾ali na Odeljenju za endoskopsku hirurgiju.

Novom tehnikom mogu se uraditi operacije odstranjenja bolesnog dela pluæa, operacije slezine, ¾eluca, ¾uène kesice i slepog creva. Najsavremenija oprema za izvoðenje torakoskopskih i laparoskopskih operacija sastoji se od minimalnih kamera (preènika pet milimetara) i ureðaja za presecanje krvnih sudova i tkiva (ultrazvuèno aktivirani no¾, radiofrekventna ablacija i resekcija).

- Kamera, svetlo i hirur¹ki alat, u ¹ta spada sonda za zaustavljanje krvarenja i hvatalice tkiva, uvode se u telo bolesnika kroz tri mala reza na telu, ¹irine jednog centimetra. Instrumentima, koji se u telo uvode kroz cevèice, manipuli¹e se spolja, uz praæenje toka operacije na video displeju - obja¹njava dr Aleksandar Milovanèev, direktor Instituta za pluæne bolesti Vojvodine.

U poslednjih godinu dana uraðeno je 400 ovakvih operacija u odnosu na 1.300 obavljenih klasiènih operacija.

Nakon intervencije, pacijenti leèeni endoskopskom hirur¹kom metodom ne oseæaju bol, a po¹to nemaju rane du¾ine od 20 do 35 centimetara, koje su uobièajene tokom klasiènih hirur¹kih zahvata na pluænoj i trbu¹noj duplji, i ne postoji rizik od postoperativnih komplikacija.

- Na¹i pacijenti otpu¹taju se kuæama prvog ili drugog dana nakon operacije. Oni su sposobni da rade, u punom obimu, sedam dana kasnije. Za oporavak i poèetak rada pacijenata nakon klasiène hirur¹ke intervencije potrebno je i do mesec dana. S druge strane, endoskopske operacije smanjuju i izdatke dru¹tva za zdravstvo - direktno jer leèenje manje ko¹ta i indirektno kroz brz oporavak pacijenta i vraæanje na posao - obja¹njava dr Milovanèev.

Operacije bez hirur¹kog no¾a bile bi uèestalije u Institutu za pluæne bolesti da je bolje razvijena preventiva i da bolesnici dolaze na leèenje u lak¹em, poèetnom, a ne u te¾em i komplikovanijem stadijumu bolesti.

- Da je preventiva kod nas razvijenija, endoskopski zahvati mogli bi, u odnosu na ukupan broj klasiènih operacija, da èine i svih 80 odsto. Poreðenja radi, u Japanu je endoskopija zastupljena gotovo stopostotno u leèenju pluænih bolesti - istièe doktor.

S. Todoroviæ

blic