Psihièko kao fizièko maltretiranje

Started by Bred, 08-03-2007, 11:05:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Izvor: Beta
Va¹ington -- Posledice psihièkog maltretiranja mogu imati posledice iste kao fizièko muèenje, navodi jedna studija.

Neke tehnike poni¾avanja i mentalnih manipulacija, za koje se pretpostavlja da su ih koristile snage SAD u zatvorima u Iraku i na Kubi, ostavljaju posledice kao i fizièko muèenje, saop¹teno u SAD.

Britanski nauènici su sproveli studiju, objavljenu u Va¹ingtonu, nad grupom od 279 ¾rtava muèenja. Nauènici su od 2000. do 2002. ispitali ¾rtve, prete¾no mu¹karce od oko 40 godina, o emocionalnim i fizièkim traumuma tokom rata.

Jedna treæina njih je rekla da je imala traumu jednom u ¾ivotu posle fizièkog ili psiholo¹kog muèenja, a 55 odsto ispitanih je reklo da ta trauma i dalje traje, rekao je autor studije Metin Basolu iz londonskog koled¾a Kings. Psiholo¹ki poremeæaji i depresije su èeste i ponekad trajne kod onih koji su bili ¾rtve fizièkog, ali i psiholo¹kog muèenja, navodi se u studiji.

Studija je objavljena u trenutku kada su SAD optu¾ene da su njeni vojnici sprovodili muèenja tokom ispitvanja u zatvorima u Iraku, Avganistanu i na Kubi. Vlada SAD je demantovala muèenja, ali je priznala da je koristila "alternativne tehnike". Prema svedoèenjima ¾rtava, te tehnike su se sastojale od psihièkih pritisaka.

Zatvorenici su, prema njihovim reèima, bili izolovani nedeljama, mesecima, a neki i godinama, bili su li¹eni sna, ostavljeni bez odeæe pred ¾enama ili izlo¾eni ekstremnim temperaturama.

b92

lycos

mislim da je cak fizicko i gore od psihickog..telo se oporavi i zaceli..ali oziljci na srcu tesko..

Wolf

Quote from: lycos on 08-03-2007, 18:44:35
mislim da je cak fizicko i gore od psihickog..telo se oporavi i zaceli..ali oziljci na srcu tesko..
Mislim da nisi napisao ono sto si mislio.
Osim ako si mislio da je fizicko nasilje teze od psihickog :hmm

Al-Jasmina

Mislio je da je psihichko gore od fizichkog...?

Ako je tako slazem se-
jer psihicko maltretiranje ostaje u psihi- ti oziljci su pred ocima uvek
stavise- mogu da zaokrenu psihu coveka za 180 stepeni i od normalnog coveka da stvore dushevnog bogalja...

Bol ima precizne granice-
mozak trpi dok se one ne predju- zatim sledi kolaps svesti
ili oslobodjenje od istog.

Psiholosko mucenje nema granice :ohwell:

Mashrum

Dugotrajno psihičko maltretiranje može da pomeri mozak iz ležišta,može da promeni strukturu ćelija..
Srećan je onaj ko posle nečeg takvog ostane čitav.  :Bog
Granice fizičkog bola možeš i preći i bol više i ne osećati..

nasty girl

slozicu se sa vama da je psihicko maltretiranje gore od fizickog....u potu iznad je naveden razlog...

Wolf

Naravno da je gore psihicko. Cini mi se da bih lakse
podneo da me 3 sata neko zesce mlati, nego da me 1 sat
kljuca u mozak :wall:

Masha

Ma ja ne razumem maltretiranje bilo koje vrste. Fizicko je gore trenutno, a psihicko na duze staze.

Dukica

Psihièko je mnooogooo gore...
A i fizièko je posledica psihièkog..
Idu zajedno,a psihièko mo¾e i samo.. :smekerica:

Darker

Vidi ovako, japanska metoda muèenja, nedelju dana ti na zadnji deo vrata, ispod potiljka, kaplje voda. Kap po kap. Najte¾i oblik muèenja, primenjivan na obave¹tajcima iz suprotnog tabora.
Ka¾u da je naj¾e¹æe muèenje na svetu.
Je l' to psihièko ili fizièko?:-):-)

AquArius

Zavisi sa koje visine pada kapljica ...   :run

Al-Jasmina

Quote from: Darker on 10-03-2007, 09:18:23
Vidi ovako, japanska metoda muèenja, nedelju dana ti na zadnji deo vrata, ispod potiljka, kaplje voda. Kap po kap. Najte¾i oblik muèenja, primenjivan na obave¹tajcima iz suprotnog tabora.
Ka¾u da je naj¾e¹æe muèenje na svetu.
Je l' to psihièko ili fizièko?:-):-)

psiho fizichko..tj fizioloska monotonost koja se reflektuje na psihu, isto vazi i za ispitivanje dok je ispitanik go u prisustvu suprotnog pola(obucenog)...
Ipak mislim da je pretnja pacovima gora u svakom pogledu od kapljice...i naravno pretnja clanovima porodice.

U svakom slucaju, grozote zarobljenika su najgore!

lycos

Quote from: Al-Jasmina on 08-03-2007, 23:13:00
Mislio je da je psihichko gore od fizichkog...?
da,naravno,to sam mislio, izvinjavam se..