Avion JAT-a leteo sa rupom na repu

Started by Roben, 21-03-2007, 14:48:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Roben

Avion JAT-a leteo sa rupom na repu

Internet sajt myaviation.net objavio je fotografiju Jatovog „boinga 737" koji je u Prag nedavno sleteo bukvalno sa rupom u repu, prenosi beogradska „Politika“.

Na fotografiji je jasno uoèljivo o¹teæenje na oplati sa desne strane repa, dugaèko dvadesetak i ¹iroko desetak centimetara koje ukratko mo¾e da se opi¹e kao rupa iza koje zeva odvaljeni komad lima.

Na snimku se vide i avio-mehanièari èe¹ke nacionalne avio-kompanije ÈSA, koji su, kako navode u "Jat ervejzu”, za svega desetak minuta popravili o¹teæenje, tako da je pomenuti „boing”, registracije „novembar viktor”, nesmetano mogao da se vrati u Beograd.

U Jatu dodaju i da je o¹teæenje izazvano udarom manjeg nepoznatog predmeta, mo¾da ptice.

Medjutim, gotovo je nemoguæe da je ptica kriva za rupu, jer, kako „Politika“ navodi da je èula, ptice nemaju veliku masu koja bi mogla da odvali lim.

Osim toga o¹teæenje se nalazi sa strane repa, tik ispred kormila pravca, gde bi jake vazdu¹ne struje pticu - eventualnog vinovnika rupe - "skliznule" niz rep, bez moguænosti tako ozbiljnog o¹teæenja.

Inaèe, „Politika“ u utorak nezvanièno saznaje da je uzrok o¹teæenja najverovatnije zamor materijala.

Taènije, popustile su nitne koje dr¾e oplatu. Ta teza ima upori¹te u èinjenici da je o¹teæenje savr¹enog pravilnog, pravougaonog oblika.

Iz "Jat ervejza" poruèuju da sliène pa i znatno ozbiljnije situacije nisu retkost i da u pomenutom sluèaju ¾ivot putnika nije bio ugro¾en.

Ipak ostaje gorak ukus i fotografija kao svedoèanstvo da je avion koji ima 126 putnièkih sedi¹ta u Prag sleteo s rupom u letu.

Da podsetimo, pre oko godinu dana takodje Jatovom „boingu 737" je odmah posle poletanja iz Rima otpao toèak, koji je zavr¹io na dnu Tirenskog mora. Avion je bezbedno sleteo u Beograd, ali je tada napravljena velika materijalna ¹teta.

(MONDO)

malena

Ovo samo kod nas moze,posle svih vesti o raspadu nasih aviona,ko da se usudi da njima "bezbedno" leti...

Wolf

Nasi piloti su iskusni.
Leteli bi i bez jednog krila :K

darusaz

Тачно је да се овакве ствари дешавају и другима, али сад не знам баш колико су сличне догодовштине када су у питању други превозници медијски покривени. Сумњам. И ово је "намештено". Неко систематски Јат-у прави смицалице. А све у циљу јефтиније продаје.

Masha

Pa da nisu imali rupu ne bi niko nista mogao da im "namesti". Ne znam da li je, kako rekose, zamor materijala kriv, ali me bas zanima koja li je to ptica kriva? Hhahaha sad cu da navucem paranoju od ptica. Ko zna kakvi sve mutanti lete

darusaz

Машо, рупа се десила то је чињеница. Али је чињеница и то да је Јат-ову рупу неко одмах дочекао да је услика и расеје по нету. "Луфтхансине" рупе не можеш да нађеш на нету...

Bred

pa i treba da se slika i ukaze na opasnost. Ranije sam na kabloskoj mislim da je bilo na discoveryju, nisam siguran, gledao redovono emisiju o avionskim nesrecama i tu sam mogao da vidim koliko i najmanja ljudska greska i sraf koji nije dobro zavrnut mogu da naprave problem i ubiju sve putnike....zato ni ova rupa nije za podcenjivanje a znamo da su jatovi avioni prilicno stari. Da laicki objasnim-prilikom sletanja i uzletanja dolazi do kontrakcije i opustanja avionske konstrukcije sto se zove zamor materijala i taj materijal, sto je logicno, vremenom popusti i mogu veliki problemi iz toga da nastanu kao sto je odvajanje dela aviona...valjda sam sve dobro povezao...

Darker

Quotevaljda sam sve dobro povezao...
hahahahha, da nije i kod tebe nastupio "zamor materijala""? :K :K

darusaz

Још сад да неко тресне и како су то делови из "УТВЕ" Панчево, па су лошег квалитета. :))))

cvjetic

#9
da,zamor materijala... :roll: :roll: :roll:
a nije ih sramota da naplate kartu do Tivta 150 evra!!!!!! .grins. .grins. .grins.

ja ne vjerujem,ozbiljno!!!
u hrvatskoj studenti imaju bruku popusta...karta do Londona kosta 20 evra...nevjerovatno!!!!!!

darusaz

Цвјетићу, која карта? :) Лоу-кост авиокомпаније из В.Британије. Карта хрватског националног превозника је знатно скупља.

Монтенегро Ерлајнз нама даје 30% попуста ако се не варам за "домаће" и 40% за стране летове.

cvjetic

da li je bitno????? i ne daju popuste,ni za domace ni za strane,a pogotovo ne Montenegro,jer je to sada strani avioprevoznik...

Masha

@cvjetic -Ne daje nama, ali studentima iz Crne Gore verovatno daje.

darusaz

 :OFF ali zaista moram. EURO<26 je evropski projekat. I popust imaju svi nosioci kartice.

A sada main topic - JAT nije low cost prevoznik, nego radi kao i Lufthansa, BA, KLM,..... Nijedan od ovih nikada nece raditi kao "No frills" Airlines. Druga je stvar, sto je JAT u teskoj poziciji, pa drzava sprecava ulazak "No frills" na nase trziste, najbolji primer je gasenje Centavia-e, prvog domaceg "No frills" prevoznika.

cvjetic

na aerodromu ''Nikola Tesla'' u Beogradu ja NISAM mogla da dobijem popust na kartu na relaciji Beograd-Tivat iako sam imala studentsku karticu!zavrsena prica!
a JAT moze da radi isto kao i BA samo onda kad bude imao neki standard!a zanima me kako u krizi kad lete raspadnutim avionima,a maltene su najskuplja aviokompanija na svijetu!moja drugarica koja studira u Londonu leti uvijek sa BA,jer su joj povoljniji i pruzaju daleko bolju uslugu!