Persijska nova godina - Noruz!

Started by darusaz, 21-03-2007, 20:42:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

darusaz

Иранци вечерас дочекују своју нову годину односно празник на Западу познатији као норуз (буквалан превод би био нови дан).

Наиме више од 4.000 година Иранци почетак нове године обележавају на први дан пролећа. Изворно обичај потиче из старе персијске вере - маздаизма и зороастеријанства (симбол ове могли сте да видите у филму "Александар" као ону крилату птицу са људском главом). Одржао се до дана данашњег и слави се исто као и пре много векова. Једино је света књига зороастријанаца замењена Кур'Аном на празничној трпези.

Новогодишње светковине почињу и до два месеца пре самог норуза, када иранци врше "генералку" својих домаћинстава, чисте, сређују, поправљају, ... Овај обичај познат је као ханетекани.

Последња среда у години се назива ћахаршанбе сури и те вечери се свуда пале ватре које људи прескачу. А током тог дана клинци свуда бацају петарде и остала пиротехничка средства. Тада је у Ирану као у Бејруту.  :luda

Персијски деда мраз зове се аму норуз или пак хаџи фируз. Обучен је у шарену одежду, на глави носи филцану капу и лице му је намазано угљеном, па делује црно. Иде по улицама и пева шаљиве песме.

За сам норуз свако домаћинство поставља тзв. софреје хафт син односно софру седам "син" (знак у арапском писму, одговара сласу С). То су:
зеленило (односно пшеница посејана као код нас пре Божића!),
јабука,
саману (врста халве, али нема је код нас)
бели лук,
сирће,
сенђед (воће карактеристично за Иран),
сомак (зачин добијен од исте биљке).

Поред свега овога на трпезу се постављају и свећњак са упаљеном свећом, златна рибица у базену, КурАн, огледало, метални новац мед, хлеб и офарбано јаје.

Норуз је нерадни дан у Ирану, као и неколико наредних дана. Сем у Ирану, званичан је празник и у провинцији Британска Колумбија у Канади, а и гувернер америчке савезне државе Калифорнија, Арнолд Шварценегер, редовно честита празник Американцима персијског порекла. Од преласка у Ислам, у Ирану се време рачуна по хиџри тако да ће вечерас Иранци стару 1385. годину заменити новом 1386. годином. Календар је за разлику од арапског - соларни (365 дана). Норуз славе сви Иранци, без обзира на вероисповест или националну припадност.

Al-Jasmina

Simpaticne podudarnosti :) mislim na onu mladu psenicu i pirotehniku :)

Na neki nacin i meni je nejasno sto se nova godina ne slavi pocetkom proleca kad se sve budi.. :happy:
i zemlja je ponovo nova :cvet

Ima neceg prisnog i toplog u zanimljivim i dirljivim obicajima raznih naroda...
Ova mala planeta je tako bogata :happy:

darusaz

Веруј ми да је међусобни утицај Византије на Персију и обратно огроман. ;) А тек после преко Турака на нас то и да не спомињем.

А твој пост заиста је донео још већу топлину целој теми. :))

zoe

Еј, баш ми се свиђа ова тема! Волим кад прочитам на овом форуму нешто корисно и лепо! :)

Глобализација је тако самлела друштво и тек понегде је понешто сачувано. Посебно, јединствено!

Пиши, пиши још! :loptica

Wolf

QuoteПерсијски деда мраз зове се аму норуз или пак хаџи фируз. Обучен је у шарену одежду, на глави носи филцану капу и лице му је намазано угљеном, па делује црно. Иде по улицама и пева шаљиве песме.
Pusti to...Jel deli poklone? Nas deli :K

vladimir

Pohvale na¹em kolegi Daruzas-u za nove informacije koje nam daje.Lepo je saznati ne¹to novo o drugim kulturama. :pljes:

Al-Jasmina

Mene interesuje vise i o zoroasterijanstvu...cuveni "Zaratustra" u zapadnjackom izgovoru...Btw, da li su i sufi mistici iz Irana ili ne?

Iskreno ja od nekih sufi misli nisam cula lepse i sveobuhvatnije "poezije"...kao i u zen-u.
Ovo poezija je pod navodnicima jer prevazilazi cak i pojam poezije kao takve...izmedju religijskog zakona i moralnog sakramenta?

Koliko je sama Persija ziva?
logicno je da je islam ukomponovao staro religijsko nasledje u novo, to je drevna praksa pri uvrezivanju nove religije.

Koliko znam poslednja persijska carica je stradala u krvi
Soraja, zena izvanrednje lepote...

Soraja, carica tuznih ociju, je svoje mesto preuzela od prethodne carice cije je ime Fara Diba, jer ova nije mogla da rodi sina...

Tu je i neka prica o nekom skupocenom i cuvenom dijamantu
koji je Soraja nosila u trenutku smrti, i koji je promenio boju zbog njene krvi?

Istina ili moja zabluda? :)

darusaz

Сораја? А омиљена жена иранског шаха Резе П. :)))
Ма умрла је природном смрћу у ЕУ негде. А последња супруга му је итекако жива и здрава. Ајд писаћу о томе ових дана. ;)

А за суфи си погодила. :)

Al-Jasmina

Damn, dobro...ondak sam spojila nesto sto je vezano za kraj turske carske familije... OUuuupsss  :stid:

Za kaznu cu tragati po netu za odgovorom i ubaciti u zanimljivosti :cvet