©ta æe biti sa beogradskim zoo vrtom?

Started by Roben, 23-03-2007, 15:02:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Roben

©ta æe biti sa beogradskim zoo vrtom?

Vest da æe Zoolo¹ki vrt biti preseljen na granicu Surèina i Novog Beograda pokrenula je ¾estoke polemike u Beogradu, prenosi list "Politika".

Moguæe preseljenje "Vrta dobre nade" skreæe pa¾nju sa glavnog problema – da li æe zoo vrt postati javno preduzeæe, ili æe biti privatizovan, ocenjuje list.

Agencija za privatizaciju nije zapoèela procenu ustanove, jer æe status biti odredjen dogovorom predstavnika vrta, grada Beograda i agencije.

Direktor zoo vrta Vuk Bojoviæ, medjutim, ka¾e da do sada nije bilo prièe o eventualnim dogovorima.

"Status vrta kao dru¹tvenog preduzeæa reguli¹e zakon. Odjednom je gradska vlast "zabrinuta", a nije ulo¾ila ni dinar. To je licemerno. Sada me kontaktiraju i tajkuni, koji misle da æe zgrnuti novac preko nas, ali sve sam ih odbio. Zoo vrt je neprofitabilna institucija, koja opstaje samo mojim trudom" rekao je on.

Prièa o preseljenju poèela je kada je navedeno da ¾ivotinjama na Kalemegdanu smetaju buka, saobraæaj i dim.

Bojoviæ je dodao da je "ljubav gradskih èelnika prema ¾ivotinjama" zapravo paravan za pohlepu prema trenutnoj lokaciji vrta.

"Ako smo izabrani za jedan od najbrendova Srbije, trebalo bi da nas èuvaju kao relikviju. Od kontejnera smo uspeli da napravimo dijamant" dodao je Bojoviæ.

On je dodao da su prièe o hranjenju aligatora telima pasa lutalica "èiste gluposti".

Jedna od moguæih lokacija za preseljenje je i Veliko ratno ostrvo, a Bojoviæ ka¾e da je studiju o tome uradio jo¹ pre 20 godina. Prvi èovek "Vrta dobre nade" je naglasio da bi realizacija takvog predloga "zaradila gradu vi¹e nego sve ostale turistièke atrakcije".

Novi zoo vrt trebalo bi da bude izgradjen u blizini Surèina, na 30 hektara, u safari konceptu koji je pribli¾an prirodnom stani¹tu ¾ivotinja, izjavio je gradski arhitekta Djordje Bobiæ. On je, medjutim, dodao da je glavna tema ipak pretvaranje vrta u javno gradsko preduzeæe.

(MONDO)

AquArius

Ne znam kako to sad resava administracija ili
da li bi Zoo morao da postane privatan zbog toga ...
ali ovakav kakav jem nije human, hocu reci nije animalan...   :(

Svuda u svetu se grade "safariji",
velike povrsine, koje imitiraju prirodno staniste,
zasto to ovde ne moze da se uradi?
zoo vec ima veoma mnogo vrsta i jednki u sebi...

kod nas nista ne moze!!
i ovo je verovatno poslednja rupa na svirali

Roben

Проблем је у томе што град хоће да га присвоји а није дао један једини динар за тај врт. Вук је кренуо од нуле и направио нешто што би они сад присвојили. Што се тиче услова за животиње они нису баш најбољи али ако узмемо у обзир да је Вук сам налазио паре и спонзоре а да су град и држава мало издвајали за тај врт, шта више саботирали су га. План за сафари одавно постоји и ја сам га видео и одушевио сам се. Тај план је Вук одавно направио али да се он спроведе треба пуно кеша. План је замишљен тако да се направе  континети највеће планине и реке и да се свака животиња смести тамо где је њено природно станиште. Не би постојале ограде ваћ би била пропуштена слаба струја тако да би посетиоци били у непосредном контакту с  животињама. И цео пројекат треба да се изведе на Великом ратнмом острву али потребан је велики кеш. Тако да чекамо боља времена или друге политичаре који би се заузели за тако нешто.   

AquArius

znam da postoji plan za veliko ratno ostrvo.
nisam znala sad za te detalje - npr. da se propusta slaba struja kao neka vrsta "ograde". 
znam da je vuk bas puno ucinio za zoo. vecina njegovih prijatelja zivi tamo (ma kako ovo zvucalo).
kao i da su gluposti da se zivotinje hrane psima lutalicama.
...





mikele

Леп је тај план,али мислим да нема ништа од тога јер велико ратно острво је примамљиво многима,тако да га се неће одрећи тако лако.
А баш би било екстра да тамо буде зоо врт јер би се баш екстра уклопио у амбијент самог острва,а и острво не би изгубило ништа(мислим да вегетацију и на биљке које су уникатне и којих има само тамо)

AquArius

da (mislim da ostrvo time ne bi izgubilo, vec dobilo),
a i zivotinje bi imale mir kakav takav.

ako sad imamo zoo na uscu dveju reka,
imali bismo zoo u uscu dveju reka.  :)

a to bi bila svetska (dobro sad - evropska) atrakcija.  :happy:


i ja mislim da nema sanse za ratno ostrvo.

tarantulica



Beli bizon za beli grad!

Beogradski zoo vrt od subote je bogatiji za jedno mladunèe belog bizona, koje je stiglo iz Teksasa, prenosi ¹tampa.

Bafalo, kako su ga prozvali mediji, prvi je beli bizon koji je do¹ao u Evropu. Star je samo mesec i po dana, ali bi trebalo da naraste do velikih dimenzija.

"Veseo je, s obzirom na te¹ko putovanje. Pomalo se èudno kreæe, ali naviæiæe se" rekao je Dragan Djurièiæ iz Beo zoo vrta, kojem su prisutni u ¹ali dobacivali "bravo, tata".

"Beli bizon, prirodna retkost u odnosu na druge ¾ivotinje te vrste, je te¹ko pripitomiva ¾ivotinja, koja je pristigla sa jedne farme. Hraniæemo ga kozjim mlekom narednih ¹est meseci, a zatim æemo mu postepeno davati i seno" izjavio je volonter Du¹ko Stanojeviæ.

Ideja beogradskog zoo vrta je da dovede ¹to vi¹e ¾ivotinja bele boje, koje bi predstavljale simbole na¹eg grada. Za sada se beli bizon pridru¾io belom kenguru, beloj lani, paunu svetle boje, belom lavu i belim golubovima.

(MONDO)

yeca


dirigent

lepi su bizoni , ali smrde ko da su dosli iz stala kralja Augeja...