Narodnjaci, za i protiv.

Started by AVENDON, 27-05-2006, 20:02:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Darker

Pa to znam, ali eto, èisto me zanima... Ne prièam o harmonika¹ima i tambura¹ima po kafanama - oni se zabavljaju mo¾da i bolje od onih blues-era...
Prièam o splavovima, tezgama... Dakle, koju oni emociju oseæaju, i da li su sposobni da u vama probude neku ili prenesu onu koju sami oseæaju... Jer, koliko kapiram, muzika se i svodi na preno¹enje oseæanja?

vladimir

Pa da.Ako si slu¹ao Blek Panterse, znaæe¹ o èemu prièamo... :wink:

avgogh

meni nije jasno sto se danas turbo-folk muzika naziva narodnom... i, naravno da ne mogu da ti probude nikakvu emociju, dok se dobro ne uradis, da vise nista ne znas, i onda su mi najsmesniji oni likovi, koji se naprasno ubedace, kao pogodila ih pesma, koju narice nega gologuza pevaljka, bez tri ciste u glavi! pfffff

Adonis_Vernalis

Ehh, danasnje pevaljke su pametnije od onih koje su im prethodile i ucinile su sve da izbegnu jedan narodni univerzitet koji se, nekada, zvao Ibarska magistrala... Tu su profani bili kamiondzije, a asistenti kojekakvi smutni likovi koje gledamo u filmovima "Kad budem mrtav i beo" ili "I bog stvori kafansku pevacicu", a tehnicari behu oni kubikasi koji su dizali Djerdap i ostale tekovine socijalisticke revolucije...

Zamislite to nastavno-naucno vece, sastavljeno od kamiondzija, likova i kubikasa... Koga oni kroz sake propuste, ti su polozili. Ostali plivaju Savama, Dunavima, Ibrovima i Moravama, a ribe im prave drustvo...

Umesto toga, izmisljen je turbo-folk. Sve ostalo je istorija. Danas je Ibarska magistrala samo niz prcvarnica usput, do Zlatibora i mora. A Grandovi i ine produkcije regrutuju svoje robove po audicijama. Narod je izmisljen usput. I svi mi sa tim narodom. Mislite o tome.

yeca

Grand koristi priliku!!! A masa joj je sredstvo!!! I to treba znati... jer koliko dugo veæ traju?? I koliko dugo im niko ne mo¾e ni¹ta?? samo hrpa nas koja kritikuje taj "re¾im"?? ali to je ni¹ta...

Bred


A Djole Van Gog je fakultetski obrazovan, jel?:>

Adonis_Vernalis

Rokeri nikada nisu imali tu vrstu narodnog univerziteta, tako da nikada nisu morali da do perfekcije nauce zanat, jer ih niko ne bi ubio od batina, probusio im harmoniku kojecime i sve djuture bacio u mutno dunavo... Rok je pobuna, snaga, energija... ali je to muzicki izraz vezan za urbanu sredinu, ciji su zaceci postojali u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu (donekle Skoplju i Ljubljani), jedinim gradovima bivse SFRJ koji su kriticnu masu za tako nesto imali. Da li je danasnji Beograd urbana sredina? Pa, jeste, ali ni prineti onoj do 1989.

@ Bred... Djule verovatno nije... Dobrica Cosic, takodje. Ali, setimo se Milana Mladenovica i one divne, predivne Magi iz EKV, setimo se njihovih tragicnih sudbina... mislim da oni jesu, ali nije bitno.

mare

Imam predivan èlanak o Magi iz EKV-a. Razbolela sam se kada sam ga proèitala. To je posebna generacija! A narodnjaci....to tek ne volem. Ali, svakom "legne" neka vrsta muzike ili neka pesma i to je to.
Velika gomila nas akademaca voli te¹ke narodnjake. O tome svedoèi apsolventsko veèe, na koje nisam i¹la, ali sam èula. Tamo je sve bilo koliko toliko ok do ponoæi, a onda udri kao na svadbi. J u to, stvarno, nisam mogla da verujem, ali tako je to bilo.
Mislim da muzika odredjuje naèin ¾ivota ili bar u veæoj meri utièe a njega.
I kao ¹to rekoh, svako sebe negde nadje!

avgogh

nesto o Djuletu, vecitom filozofu, samo za Breda:
"Zavr¹io je dve godine pravnog fakulteta i ¾ao mu je ¹to je i te dve godine tamo proveo jer smatra da: "Èovek ima predispoziciju da vi¹e nauèi kroz ¾ivot i kontakt sa ljudima nego ¹to mu ¹kola pripremi". Ðule smatra da je sam ¾ivot velika ¹kola, i on je i sam pro¹ao kroz to."

Adonis_Vernalis

Moram jos jednom da posegnem za necim iz mog neiscrpnog iskustva... Sta cu, kad pamtim i Homera, dok je jos imao vid i dok se nije poigrao petardama na proslavi Nove 652. godine pre Hrista...

Temom o narodnjacima i onima koji to nisu, bavile su se mnoge generacije umnih glava, umnijih od ove moje, ali niko nije uspeo da pronikne u sustinu. Pa ni ja. Srbin je uvek bio paganin, tesko hriscanin. Srbin je uvek bio narodnjak, ma koliko se trudio da izuje opanke, izvuce praziluk iz juznih predela ledja i uskoci u salonke, sa sve violinom u ruci...

Vas profa je harmonikas. Sa iskustvom. I svirao je narodnjake, jer drugo nije imao sta da svira. Srednja muzicka, to je OK. I to je sve sto mladi harmonikas u ovoj zemlji moze da ostvari. Ali, krunu muzickog obrazovanja predstavlja Akademija, a na istoj ne postoji odsek za harmoniku. Vas profa se jednom nasao na prekretnici: da mladjan i zelen zapali za Odesu, za Petrograd, za Moskvu, ili neku drugu destinaciju gde se harmonika uci onako kako bi trebalo, gde se harmonika smatra mladjom i sladjom sestrom velikih orgulja... ili da upise farmaciju. Profa se odlucio za ovo drugo. Mozda je pogresio.

Elem, profa je svirao kojekude. I ovamo, i onamo, i u Skadarliji, i na splavovima... Jedne godine, (bese to zavejana Nova 1996, sneg do kolena, proslava bedna), na splavu iza Juge je kvartet akusticara sa vasim profom na celu, bez ozvucenja (unplugged: harmonika + gitara + kontrabas + pevac) docekivao novaka na splavu potopljenom u ledenu vodu Dunava. U jednom trenutku, na splav je banula grupica profinih tadasnjih studenata. Tada profa nije bio profa, vec asistent. Neverica. Obostrana. I neka vrsta stida. Takodje obostranog.

Preziveo sam taj docek. U ranu zoru, oko 5 ujutro, podelili smo baksise i krenuli kucama. Pesice. U plucima par kilograma katrana od duvana, u dzepu 150 marona, u zelucu nista sem pivcuge... Sklopio sam svoju harmoniku i rekao sebi: dosta!

Ima narodnjaka i narodnjaka... U Jugi su to vece svirale Legende, i inkasirale po glavi bar 10-15 puta vise... Osetio sam se prilicno dzezerski, jer sam svirao za svoju dusu, celu noc... Ko je tu bio narodnjak, a ko nije? Ja sam deset dana lecio hematome na ramenima od harmonike...

Alnus Glutinosa


Darker

Quote from: Bred on 22-08-2006, 20:42:24

A Djole Van Gog je fakultetski obrazovan, jel?:>


uop¹te nije reè o obrazovanju, nego o sposobnosti da se oseti i prenese emocija, a to mo¾e i èoban koji je celog ¾ivota èuvao ovce...
Quotevezan za urbanu sredinu, ciji su zaceci postojali u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu (donekle Skoplju i Ljubljani), jedinim gradovima bivse SFRJ koji su kriticnu masu za tako nesto imali

A Kragujevac? A Zajeèar?

Quotenesto o Djuletu, vecitom filozofu, samo za Breda:
"Zavr¹io je dve godine pravnog fakulteta i ¾ao mu je ¹to je i te dve godine tamo proveo jer smatra da: "Èovek ima predispoziciju da vi¹e nauèi kroz ¾ivot i kontakt sa ljudima nego ¹to mu ¹kola pripremi". Ðule smatra da je sam ¾ivot velika ¹kola, i on je i sam pro¹ao kroz to."


iako obo¾avam stari Van Gogh, Kolo me je prijatno iznenadilo(èak i ta pesma je raðena po textu narodne pesme), mislim da je od Ðuleta prepotentniji samo Ðoka David, ali to je totalni  :OFF :> :> :>

Maslacak

Quote from: Darker on 23-08-2006, 14:43:53
A Kragujevac? A Zajeèar?

I rokeri iz Zajecara, Kragujevca, pa i Cacka, Valjeva su opet dolazili u Beograd da se proslave i tek tad su mogli reci da su nesto uradili. Istina je, sediste roka u SFRJ, centar odakle je sve pocinjalo, i na osnovu kog se cenila slava nekog benda, su uvek bili veliki gradovi... Uvek se govorilo o sarajevskom ili beogradskom roku, nikad srpskom, ili bosanskom...

willie the scot

adonise,pravi ste bukovski.

vladimir

Quote from: Maslacak on 23-08-2006, 19:26:56
Quote from: Darker on 23-08-2006, 14:43:53
A Kragujevac? A Zajeèar?

I rokeri iz Zajecara, Kragujevca, pa i Cacka, Valjeva su opet dolazili u Beograd da se proslave i tek tad su mogli reci da su nesto uradili. Istina je, sediste roka u SFRJ, centar odakle je sve pocinjalo, i na osnovu kog se cenila slava nekog benda, su uvek bili veliki gradovi... Uvek se govorilo o sarajevskom ili beogradskom roku, nikad srpskom, ili bosanskom...

A "Smak"?