Seksualna aktivnost tinejd¾era

Started by Roben, 31-03-2007, 22:31:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Roben

Seksualna aktivnost tinejd¾era
Izvor: B92


Rana seksualna aktivnost adolescenata je realnost, iako vlada uverenje da je u Srbiji dru¹tvo tradicionalno i konzervativno.

Starosna granica stupanja u prvi seksualni odnos se spu¹ta, pa ne treba da èudi podatak da se broj abortusa maloletnica poveæava iz godine u godinu. Srbiju karakteri¹e oko 200.000 namerno prekinutih trudnoæa, ¹to je svrstava na vrh lestvice po broju abortusa.

Istra¾ivanje Instituta dru¹tvenih nauka pokazalo je da tokom godine 50 od 1.000 adolescentkinji starosti od 15 do 18 godina izvr¹i abortus i to samo u dr¾avnim bolnicama, dok je znatno veæi broj onih koji se obave u privatnim klinikama.

Istra¾ivanje sprovedeno u 30 gradova Srbije pokazalo je i to da je prvo seksualno iskustvo imalo 22,5 odsto deèaka i 3,5 odsto devojèica, starosti od 11 do 15 godina.

"Istra¾ivanja su pokazala da se sve vi¹e spu¹ta starosna granica prvog seksualnog odnosa i takoðe, na¾alost, da je pored toga ¹to je u porastu seksualna aktivnost tokom adolescencije, u porastu i broj adolescentnih namernih prekida trudnoæe. Takoðe su prisutni i drugi vidovi riziènog pona¹anja kao ¹to je seksualna aktivnost bez upotrebe za¹tite, odnosno bez poku¹aja prevencije ne¾eljene trudnoæe", ka¾e Mirjana Ra¹eviæ, direktorka Instituta dru¹tvenih nauka.

Osnovni problem je ¹to se devojke, kako pokazuju istra¾ivanja, i pored toga ¹to postoji veliki izbor kontraceptivnih sredstava, najèe¹æe oslanjanjaju na "reè mladiæa", odnosno na tradicionalnu metodu – prekinut sno¹aj, ¹to je potpuno nesigurno.

Jedan od razloga velikog broja abortusa maloletnica je rana seksualna aktivnost koja dovodi do neplanirane i ne¾eljene trudnoæe kada su isuvi¹e mlade i nespremne da se suoèe sa odgovornostima.

"Mlada osoba, sasvim sigurno, ne poznaje dovoljno oblast seksualnosti, ne poznaje dovoljno posledice, kako fizièke tako i psihièke, ukratko, ne zna ¹ta joj se sve mo¾e dogoditi. Ono ¹to mo¾e da èuje u medijima ili od vr¹njaka su samo povr¹ne, a èesto i netaène informacije", ka¾e psiholo¹kinja Maja Medakoviæ.

Veliki broj devojaka zaljubljenost izjednaèavaju sa ljubavlju i stupaju u seksualne odnose jer se pla¹i da æe biti ostavljene. Ima i onih koje se povode reèima starijih mu¹karaca u kojima pronalaze sigurnost, pa i pored toga ¹to su svesne moguæih posledica ulaze u riziène situacije uveravajuæi se da se njima ni¹ta ne mo¾e dogoditi.

Rano stupanje u seksualne odnose, kada veæina devojaka nije psihofizièki i psihosocijalno zrelo, psiholozi obja¹njavaju i skolono¹æu mladih ka impulsivnom, a ne racionalnom i promi¹ljenom dono¹enju odluka.

"Dakle, ne razmi¹lja se mnogo o posledicama, o karakteristici odnosa u koji se ulazi veæ se mlada osoba vodi svojim trenutnim emocionalnim stanjem, recimo seksualnom privlaèno¹æu, a najèe¹æe zaljubljeno¹æu", ka¾e Medakoviæeva.

Osnovni problem koji dovodi do ne¾eljene trudnoæe je ¹to adolescentkinje nemaju razvijenu ve¹tinu dono¹enja odluka, kao ni ve¹tinu komunikacije sa mu¹karcima, kojom bi rekle "ne".

Zbog svega navedenog, struènjaci re¹enje problema vide u promociji reproduktivnog zdravlja mladih koje podrazumeva seksualnu edukaciju u ¹kolama, razvoj mre¾e savetovali¹ta za reproduktivno zdravlje i aktiviranje masovnih medija. U zemaljama koje su uvele ovu vrstu edukacije u osnovne ¹kole, do¹lo je do odlaganja prvog seksualnog odnosa, pa i smanjenog broja abortusa maloletnica.

darusaz

Srbiju karakteri¹e oko 200.000 namerno prekinutih trudnoæa, ¹to je svrstava na vrh lestvice po broju abortusa.

Offtopic је, али ово је срамотно. Не интересује ме "шта ће тата да јој уради" има да роди то дете, и нека га се одрекне! У Србији стотине брачних парова чека на усвојење. 200.000 нових грађана убити сваке године, мислим стварно.

tarantulica


Ne treba nikog kaznjavati, vec na vreme ukazati na moguce posledice, pre nego shto se sve to desi....

Quote from: darusaz on 01-04-2007, 08:53:37
Не интересује ме "шта ће тата да јој уради" има да роди то дете, и нека га се одрекне!

Kome bi od doga bilo dobro?

Masha

Da, ali ima i onih koji su savresno svesni poseldica pa svaki put kada imaju odnos sa  deckom/devojkom igraju "ruski rulet", a da ne pominjem igranje istog sa osobama koje nisu decko ili devojka. Slucajno zatrudneti u danasnje vreme, pored ovoliko kontraceptivnih sredstava, je glupo i neodgovorno. Imamo mogucnost da paniramo kada cemo imati bebu, pa zasto onda tu privilegiju ne bismo iskoristili i onda, jednog dana, kada dobijemo bebu potpuno uzivali u njoj.

aziraphale

Quote from: darusaz on 01-04-2007, 08:53:37
Srbiju karakteri¹e oko 200.000 namerno prekinutih trudnoæa, ¹to je svrstava na vrh lestvice po broju abortusa.

Offtopic је, али ово је срамотно. Не интересује ме "шта ће тата да јој уради" има да роди то дете, и нека га се одрекне! У Србији стотине брачних парова чека на усвојење. 200.000 нових грађана убити сваке године, мислим стварно.

da li i ti, dok bojkotujes latinicu, vices "smrt abortusu, pederi stop!"?

ne znam sta da ti kazem, osim - pravi decu, pa ih se odrici za nase bolje sutra.

darusaz

Quote from: masha on 01-04-2007, 13:34:09
Da, ali ima i onih koji su savresno svesni poseldica pa svaki put kada imaju odnos sa  deckom/devojkom igraju "ruski rulet", a da ne pominjem igranje istog sa osobama koje nisu decko ili devojka. Slucajno zatrudneti u danasnje vreme, pored ovoliko kontraceptivnih sredstava, je glupo i neodgovorno. Imamo mogucnost da paniramo kada cemo imati bebu, pa zasto onda tu privilegiju ne bismo iskoristili i onda, jednog dana, kada dobijemo bebu potpuno uzivali u njoj.

Свака ти је као у Марка Миљанова Машо! Браво. Треба у школе увести обавезно сексуално васпитање. И то већ од првог основне, чини ми се. У некадашњој СР Македонији је то постојало још 1990.

cvjetic

zar je bolje roditi to dijete,i odreci ga se?kakav ce zivot da ima to dijete?ne mogu da ozjednacim abortus sa odricanjem djeteta,ali i jedno i drugo mi je podjednako strasno...ja sam protivnik abortusa,i ne znam sta bih u takvoj situaciji uradila,ali sigurno ne bih mogla da ubijem svoje dijete...a opet ne znam ni kako bi ga odgajala...teska je to situacija...
a o prevenciji ne zelim ni da pricam...zivimo u tako moderno doba,a ljudi uopste nemaju razuma i svijesti! :roll:

Roben

Тачно да постоје контрацептивна средства али је тачно и то да тинејџери најмање размишљају о томе. Границе првог сексуалног искуства су се знатно помериле и у томе је највећи проблем. Клинци не размишљају о последицама. Шта једно дете у седмом или осмом разреду разуме шта је контрацепција или које су последице. Да не причам какве игрице данас играју клинци на журкама вероватно сте сви чули, то што су код нас биле масне фоте(пољубац у образ), они сад одмах прелазе на секс па се чак међусобно мењају. Скоро су родитељи довели девојчицу у Институт за мајку и дете и она није могла да каже ко је отац детета зато што је током једне такве игрице променила више партнера. СТРАШНО  :hmm

vladimir

Quote from: cvjetic on 01-04-2007, 15:09:27
zar je bolje roditi to dijete,i odreci ga se?kakav ce zivot da ima to dijete?


a o prevenciji ne zelim ni da pricam...zivimo u tako moderno doba,a ljudi uopste nemaju razuma i svijesti! :roll:

Imaæe ¾ivot. Svakako æe ga imati, nasuprot u sluèaju abortusa.
Za ovo drugo si skroz u pravu, 21.vek, a ljudima je jo¹ uvek abortus sredstvo za planiranje porodice. :roll:

cvjetic

da,znam da ce imati zivot,objasnjenje je u medjuredovima...ja ne znam sta bih radila,jer rekoh,ne bih mogla da ubijem svoje dijete,a ni da ga se odreknem,a ne znam ni kako bih ga odgojila sada u ovim godinama kada sam i sama jos uvijek dijete,a da ne pricam o tome kad sam imala 15 godina..
a samosvijest muskaraca mora da se podigne na visi nivo...zene jednako treba da razmisljaju,ali su muskarci ti koji potenciraju svoju samokontrolu i strucnost,a pojma nemaju o zivotu...i ne vrsim generalizaciju,ima jako pametnih i razumnih ljudi...a ima i jako puno neznalica!
''Izvadicu ga na vrijeme!'',a nije ni svjestan da ona moze da zatrudni 100 puta prije nego sto on svrsi...ali ovo vec zalazi u temu o kontracepciji...

vladimir

Quote from: cvjetic on 01-04-2007, 15:51:42
''Izvadicu ga na vrijeme!'',a nije ni svjestan da ona moze da zatrudni 100 puta prije nego sto on svrsi...ali ovo vec zalazi u temu o kontracepciji...

Ba¹ æe tinejd¾er da ga vadi na vreme... :siza: :siza: :siza: :siza:

cvjetic

Quote from: vladimir on 01-04-2007, 15:57:03
Quote from: cvjetic on 01-04-2007, 15:51:42
''Izvadicu ga na vrijeme!'',a nije ni svjestan da ona moze da zatrudni 100 puta prije nego sto on svrsi...ali ovo vec zalazi u temu o kontracepciji...

Ba¹ æe tinejd¾er da ga vadi na vreme... :siza: :siza: :siza: :siza:
o tome i pricam...:shock:

Masha

Quote from: Roben on 01-04-2007, 15:42:17
Шта једно дете у седмом или осмом разреду разуме шта је контрацепција или које су последице.
Pa ako dete u sedmom ili osmom razredu smtra da je spremno da ima seksualni zivot onda mora da razume sta je kontracepcija. Inace, daleko od toga da smtram da su osnovci za to spremni. Ma to je prosta matematika, ako hoces da imas seksualni zivot onda moras da budes obavesten o svemu sto je za njega vezano, a ako neces, onda moras da prihvatis posledice svoje neobavestenosti. I ne znam zasto se, uglavnom, upire prstom u muskarce kada se desi sex bez zastite pa se, "slucajno", napravi i beba. Ako je muskarac neobavesten njegova devojka ili partnerka moze biti obavestena i ne mora da pristane na "ruski rulet". Tako da, odgovornost je obostrana.

Roben

Слажем се да је одговорност обострана али мушкрци забрљају. Мада не могу да схватим како могу да забрљају  :hmm
Не знам, ја не могу да замислим да девојчица од 15, 16 година узима средства за контрацепцију
Али и не разумеме мушкарце кои терају девојке да то пију зато што их мрзи или не воле да користе заштиту Мислим ако већ постоји механичка заштита што би се неко кљукао лековима

Masha

@Roben Kao sto si sam rekao, nisu pilule jedina vrsta kontraceptivnog sredstva. A muskarac ne mora da zabrlja (ako pod brljanjem podrazumevas to da ne stigne na vreme da ga izvadi), a devojka mu moze ostati trudna. Tako da, nista ne treba prepustati slucaju.