Seksualna aktivnost tinejd¾era

Started by Roben, 31-03-2007, 22:31:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Bred

#15
ovi podaci su stvarno zabrinjavajuci sto potrvdjuje i ranije iskazane potrebe o seksualnom obrazovanju osnovaca...

AquArius

U¾ivanje i (ne)znanje

Koliko su mladima potrebni pravi odgovori o seksu svedoèe brojna èudna, pomalo sme¹na pitanja koja anonimno postavljaju struènjacima onlajn savetovali¹ta

- Da li mo¾e da se zatrudni u vodi, koliko dugo posle odnosa treba dr¾ati podignute noge da bi se ostalo u drugom stanju, mogu li da ostanem trudna preko gaæica, koliko dugo spermatozoid mo¾e da pre¾ivi na klupi u parku, ili na prstu i da li dok je ¾iv mo¾e da "zaluta" i da se od toga zatrudni?

Ovo je samo deliæ pitanja koje mladi u telefonskom razgovoru, putem SMS-a ili e-maila postavljaju ginekolozima. Pitanja su ponekad èudna, ponekad sme¹na i za osam meseci koliko kod nas postoji i radi prvo onlajn savetovali¹te - sajt , koji vode struènjaci i ginekolozi po ugledu na sliène sajtove u Evropi i svetu, stotine i stotine postavljenih pitanja pokazuju koliko mladi u stvari nemaju dovoljno znanja, ni pravih informacija o seksu i o reproduktivnom zdravlju uop¹te.

- Javljaju se uglavnom mladi od 16 godina pa navi¹e, ali ima i starijih, èak i onih od 63 godine kojima je potreban savet, obja¹njenje. Najèe¹æe su devojke te koje pitaju i kao po nekom pravilu prièa poèinje "rekla mi je drugarica", izuzetno retko mo¾e da se èuje da su o bilo èemu ¹to je vezano za seks razgovarale s majkom.
Sva¹ta ih interesuje, a iz razgovora mo¾e da se zakljuèi da malo znaju, da su, posebno kada je reè o kontracepciji i piluli protiv zaèeæa, optereæeni mnogim nedoumicama, predrasudama, pogre¹nim saznanjima. Mnogi se i stide da pitaju, pa zato neretko u ¾ivotu i prave gre¹ke koje mogu skupo da ih ko¹taju zbog opasnosti od brojnih infekcija ili ne¾eljene trudnoæe.

Kroz ovo savetovali¹te pru¾ena je prvi put moguænost mladima da bez stida i predrasuda komuniciraju sa struènjacima putem e-maila i sms-a, telefonom, da postavljaju najintimnija pitanja, da na njih dobiju struèan odgovor i savet, kao i da, ukoliko je potrebno, budu upuæeni na dalje konsultacije - ka¾e dr Gordana Kovaèeviæ, koja sa kolegama u ovom savetovali¹tu svakog radnog dana odgovara na pitanja o seksu i reproduktivnom zdravlju.

A pitanja reèitije od bilo èega pokazuju da iako im seks nije stran na¹i mladi, posebno adolescenti o seksu malo, ili gotovo ni¹ta ne znaju. Njihova informisanost je skoro na najni¾em moguæem nivou. Za najveæi broj tinejd¾era jedine osobe s kojima mogu otvoreno da razgovaraju o seksu su drugovi. Ili partner. Tako u jednoj anketi u kojoj su uèestvovale 142 devojke i 50 mladiæa sa 16, 17 i 18 godina na pitanje sa kime mo¾e¹ otvoreno da razgovara¹ o seksu veæina je odgovorila da je stid osnovni razlog ¹to se o seksu ne razgovara s roditeljima. Mnogi su svesni toga da izbor druga ili partnera za razgovor o ovoj temi nije pravo re¹enje, a ginekologa ili lekara niko nje pomenuo kao moguæi izvor pravog informisanja.

Iako o seksu nedovoljno znaju mladi ga i te kako upra¾njavaju. Jer, tek ¹to zakoraèe u devojaèki i momaèki ¾ivot, mnogo pre punoletstva veæina adolescenata kod nas poèinje da u¾iva u seksu. Ne samo da je seksualna aktivnost meðu mladima u porastu nego se i granica otkrivanja tajni polnih odnosa unazad 10 godina pomerila znatno nani¾e. Za sve mlaðe ¹kolarce seks vi¹e nije nepoznanica, ni "zabranjeno voæe".

Prema nekim istra¾ivanjima prvo seksualno iskustvo ove devojèice - devojke imale su u proseku sa 16 godina. Koliko pre jednu deceniju ta granica kada se, ako ni sa èim drugim a ono sa seksualnim ¾ivotom ulazi u svet odraslih, bila je 17,5 godina.
Posebno zabrinjava èinjenica da je veæi broj i èe¹æa promena seksualnih partnera model seksualnog pona¹anja sve veæeg broja mladih ljudi u Srbiji. Povr¹ne, kratkotrajne veze ili seks odmah posle upoznavanja takoðe su sve prisutnije i karakteristiènije pona¹anje adolescenata.

Zbog ovakvih i sliènih pona¹anja i pitanja va¾no je da postoji ovakav sajt na srpskom jeziku kako bi mladi mogli da pitaju ginekologa sve, èak i ono èega se, inaèe, stide.

Meðu najinteresantnijim anonimnim pitanjima, navodi na¹a sagovornica, koja su mladi postavljali ginekolozima, pored onih koje smo na poèetku naveli su:
- da li spermatozoidi uginu u toploj ili hladnoj vodi,
- da li za vreme menstruacije ¾ena mo¾e da vodi ljubav,
- da li posle odnosa u vreme menstruacije sledeæe bivaju neuredne,
- mo¾e li se zatrudneti u vreme menstrualnog krvarenja,
- mo¾e li se biti trudan i dobijati menstruacija,
- da li su potrebna "preventivna" vaginalna ispiranja,
- a kada je reè o liènoj higijeni tokom krvarenja pitanje glasi da li se sme tu¹irati tokom krvarenja,
- da li i koliko trbu¹ni ples utièe na reproduktivno zdravlje,
- da li im veze tanga ve¹, ili sauna sa reproduktivnim zdravljem,
- kakva je interakcija kontraceptivne pilule sa progutanom privremenom plombom,
- mo¾e li se povratiti nevinost

Brojna su pitanja o kontraceptivnoj piluli - od toga da li pre poèetka kori¹æenja ovog vida za¹tite od ne¾eljene trudnoæe treba da se obavi ginekolo¹ki pregled i laboratorijske analize, do izbora one prave pilule.
Zatim, pitanja o kombinaciji kontraceptivne pilule sa lekovima, biljnim preparatima i alkoholom, o njenom uticaju na poveæanu maljavost, o uticaju na leèenje akni i na izgled ko¾e, pa da li odnos mo¾e da ide "do kraja" kod korisnica kontraceptivne pilule, da li sam za¹tiæena i u vreme sedmodnevne pauze, koliko je i da li je uop¹te ¹tetna pilula "za jutro posle", koji su znaci trudnoæe i mnoga druga.


Svaka 6. tinejd¾erka zatrudni

Seks na brznu, sa nedovoljno poznatom ili nepoznatom osobom, bez kondoma, pilule protiv zaèeæa ili drugih kontraceptivnih sredstava za posledicu ima izuzetno visoku uèestalost ne¾eljenih trudnoæa i brojnih prekida trudnoæe. U grupi devojaka koje su sa seksualnom aktivno¹æu zapoèele u 16. godini, ili mnogo ranije, svaka ¹esta, taènije 14,4 odsto njih do¾iv ne¾eljenu trudnoæu, dok 1,6 odsto devojaka u tom uzrastu ima i vi¹e ne¾eljenih trudnoæa.


Seks - tabu tema


"O seksu mogu otvoreno da razgovaram samo sa najboljim prjateljem jer me je stid da tu temu zapoèinjem s roditeljima. Pred njima kao i u ¹koli to je tabu tema". Ovako je na pitanje s kim razgovara¹ o seksu odgovorio 17. godi¹nji mladiæ, a 16. godi¹nja devojka navodi "sa drugaricom, ali obe malo znamo". Zanimljivi su, èak zabrinjavajuæi odgovori na isto pitanje mladiæa od 17 godina "sa najboljom drugaricom, ali samo kada sam pod dejstvom alkohola" i drugog "iz dru¾enja i razgovora s mojim drugovima sasvim sigurno je da niko ni¹ta ne zna. Samo se foliraju da znaju i prièaju bajke. A devojke? Kako samo veruju u sve gluposti koje prièam".


(Ne)briga

Pripadnici teen generacije ni na poèetku novog milenijuma nemaju razvijene ni zdravstvene navike. Seksualne slobode u kojima u¾ivaju ne prati ni znanje, ni briga o zdravlju. Tako, na primer, prvu posetu ginekologu svaki treæi tinejd¾er odla¾e jednu ili vi¹e godina posle prvog polnog odnosa, a na ove preglede odlaze tek kada se javi strah od trudnoæe (22 odsto), u istom procentu savet i pomoæ ginekologa mladi zatra¾e zbog sumnje na polno prenosivu infekciju, a 18,3 odsto kod lekara odlaze zbog tegoba koje ukazuju na zapaljenje unutra¹njih polnih organa.
   

[ VIVA - Meseèni list za zdrav i dug ¾ivot ]
Godina XVII • Broj 195
April 2007.


=====================================================

:H

Lepo ja (negde) napisah.
Roditelji i njihova deca,
ruku pod ruku pa pravo na -
obavezne casove sexualnog obrazovanja.

Jer ni jedni ni drugi
pojma nemaju

...

Darker

O da pojma nemaju... Ali imaju pojma da prave decu...
A ¹to se javnog mnjenja tièe - u se i u svoje kljuse!!! Svakog para odluka ¹ta æe da radi sa svojom decom(potencijalnom) Dr¾ava i crkva da rade na obrazovanju i edukaciji, a ne na zabrani abortusa...
A znam primer kad je devojka abortirala, a da je kojim sluèajem rodila sina-nazavala bi ga ili Isus ili Hudini... ako kapirate ¹ta hoæu da ka¾em... Neki ljudi se trude da odbiju decu-pa ne mogu, neki se trude da je ne dobiju- pa mogu...
Poenta je-dr¾ava radiu na edukaciji, svaki par planira svoju porodicu i sve ok...

vladimir

Abortus je ubistvo...
Sta ce da radi crkva ili drzava, boli me uvo.Ali, abortus je ubistvo kao i svako drugo...
mislite o tome... :hm

Darker

O tome se mo¾e (i veæ se, i to uveliko) raspravljati... Postoje mnogi argumenti za i protiv...
PoJenta ovde, je da se mo¾e i treba raspravljati o tome. I edukovati nacija kako da do toga ne doðe. To je ne¹to ¹to je definitvno lo¹e. Ali nikako zadirati u neèiju privatnost!!!

P.S.A ako je abortus ubistvo, zna¹ i sam ¹ta je genocid;-)

AquArius

E i ja to D htedo' napisati
al' na pamet mi pade
nije haploidno isto sto i diploidno

...

vladimir

Quote from: Darker on 06-04-2007, 22:59:47
P.S.A ako je abortus ubistvo, zna¹ i sam ¹ta je genocid;-)

Hahahahahaha, znam! :luda
I to, izmedju ostalog, spada u seksualnu aktivnost tinejd¾era... :>
Barem bilo u moje vreme... :hmm

mikele

Тек сам сада видео ову тему. :stid:
И видим већ доста тога је речено па ћу се потрудити да се не поваљам много.
Први и основни проблем је едукација(као што су скоро сви овде рекли) јер на тај начин се ''убијају две муве једним ударцем''.Прво ће се померити граница када тинејџери имају први сексуални однос,а као друго смањи ће се број абортуса.Јер,по мени је јако страшно и поражавајуће да деца код нас имају први сексуални однос између 11 и 16 године(причао сам ја на некој теми причу о ''Ако хоћеш невину,иди у 5 разред,па је тамо тражи'').Просто не могу да верујем у то,али то су чењенице.Па та деца не знају ништа о сексу.Мислим знају оно што виде на филмовима,али нису ни свесни да је то у правом животу тотално другачије.Зато треба укључити едукацију од 5-6 разреда.Зато је ту најбитнија улога државе јер само држава може да реши то питање.Јер ако се ово не реши,све ово ће постати још горе.Ако горе уопште може од овога :wall:
А цркав?Она нема ништа са овим проблемом,нити може да уради било шта по том питању.Нека се бави својом тематиком.

katarina

Nezeljena trudnoce je svakako stres za mladu osobu, ali zaboravili smo vaznu cinjenicu koja moze promeniti zivot oba partnera do kraja zivota, mozda vise nego jedna beba=>>> polno prenosive bolesti! Ne verujem da su klinci od 15 godina imali neko preterano iskustvo, da bi mogli da pokupe HIV ili Hepatitis...ali nista nije nemoguce. Da li ste znali da u Srbiji >>30%<< devojaka ne starijih od 20, ima hlamidiju!!!!!! E a problem je sto tu spadaju samo one registrovane! Mislite o tome!

Masha

Katarina, mozda neko od 15 godina nije imao mnogo prilika da pokupi neku polno prenosivu bolest, ali osoba koja sa njom spava mozda jeste, pogotovo ako se ponasa u fazonu sa kabanicom se ne tusira. Ja sam samo za to da se o svom zdravlju brine pa ako jedan kondom moze da me postedi briga, svake vrste, zasto ja ili bilo ko drugi ne bi to iskoristio?

katarina

ma slazem se u potpunosti...ali ja kao veciti optimista, nekako kapiram da ako neko vec rizikuje, najBOLJE sto moze da mu se desi je jedno bepce...

Masha

Slazem se i ja da beba lepse i bolje zvuci nego hlamidija, triper, HIV itd. itd. Ali, imamo mogucnost da zastitimo svoje zdravlje i planiramo porodicu, pa ajde to lepo i da iskoristimo. Seksualni zivot je pravo svakog od nas, ali vuce i obaveze, a ima jako puno onih koji samo polazu na pravo, a obaveze, nekako, uvek zaborave. Mene upravo takvi najvise nerviraju.

katarina

Zato klincima treba sipati to u glavu na svakom koraku! Devojcice treba poduciti dobro kad im se sta desava u telu, a "decake" da koriste kondome, jer je njima oduvek bilo lakse da se njihova draga kljuka hormonima a oni da ne razmisljaju(cast izuzecima koji takodje ne podrzavaju pilule :cvet )

Roben

Quote from: katarina on 08-04-2007, 12:11:43
cast izuzecima koji takodje ne podrzavaju pilule :cvet 
тај сам
мада су ме напљували на чету

Masha

#29
Quote from: Roben on 08-04-2007, 12:35:30
Quote from: katarina on 08-04-2007, 12:11:43
cast izuzecima koji takodje ne podrzavaju pilule :cvet 
тај сам
мада су ме напљували на чету
Ako i mene ubrajas u pljuvace tokom te price, ja se izvinjavam jer sam ja tada tebe pogresno razumela - mislila sam da si ti protivnik kontracepcije u bilo kom obliku, a naknadno sam shvatila da si mislio samo na pilule. Pilule mogu vrlo uspesno zastiti od trudnoce, ali mana im je sto ne mogu nista protiv hlamidije  :wink: