UV/VIS spektrofotometrija

Started by Bred, 03-04-2007, 11:09:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

Ima neko da napise odgovor na ovo pitanje
Quote40. Kada je moguæa spektrofotometrijska analiza dvokomponentnih
farmaceutskih preparata koji imaju spektralne osobine
iz skripte, kod mene se ne vidi dobro?
I 50. i 36. pitanje su isto? Tj odgovor je isti?

besno pile

40. analiza je moguca pod uslovom da se -obe komponente dobro rastvaraju u istom rastvaracu,dajuci prave rastvore
                                        -da te dve supstance ne dolaze u interakciju
                                        -jedna komponenta minimalno apsorbuje na mawimumu apsorpcije druge komponente,i obrnuto

(ispravite,ako gresim)

i,da 50. i 36. pitanjne imaju isti ogovor

Bred


Enea


Murakami

Ljudi koliko apsorpcionih maximuma ima vitamin A i u kojoj oblasti?
Kod mene pise da ima 3 ali to je nelogicno jer ima sistem konjugovanih dvostrukih veza.... :hm

nency

vit A ima 3 aps. max u UV oblasti, kod produzenih hromofora nekad moze i da se poveca broj aps. max u odnosu na osnovnu hromoforu i to je ovde bas slucaj, zato umesto dva aps.max (kao sve dvostruke veze)vit A ima 3

Kamicak

Da li neko zna koji elektronski prelazi treba da se pisu,kod mene u skripti stoji:n → π* i π → π* ,a zar ne bi trebalo i n → σ* ?
KOji od njih i kada moze rezultovati VIS apsorpcijom (pise samo π → π* ,i to kad je prisutna konjugovana hromofora ili hromofora direktno vezana za auksohromnu grupu,pa dolazi do batohromnog pomeranja aps.maximuma)?

sandric

n-p i p-p a ostali ne mogu da se detektuju jer su vakum uv oblasti
Drugo pitanje si sama odgovorila to i ja mislim

Kamicak


Enea

chula sam da postoje nova ispitnja pitanja, pa ne znam da li cje vam ovo koristiti..

ja sam ucila iz predavanja, aonda sam ponavljala po pitanjima .. na neke nisam znala sta da odgovorim, pa evo male pomoci..

uv vis


32) salicilamid,metilsalicilat
33)hidrokortizon,propranolol


36)
-pogodan rastvarac u kome se analiza dobro rastvara i gradi pravi rastvor koji je homogen
-radne conc. analize,standarda,reagenasa
-T,ph
-optimalna lambda,na kojoj apsorbuje analize,ali ne i pratece komponente
-lambda izobasticno(pojma nemam sta je!)
-opseg apsorbancije od 0,1 do 1,0
-opseg ispitivanih conc. za koje vazi berov zakon mora biti jedna dekada


49)kvalitativna analiza izvodi se tako sto se poredi spektar analize jedne supstance sa referentnim spektrom standarda te supstance i potrebno je da se definisu uslovi pod kojima se snima spektar:da se definise spektralna oblast u kojoj se vrsi snimanje(da li je to UV,IR,VIS),rastvarac koji je upotrebljen za rastv. analizirane supst,pH,Temp.,i conc.pripremljenog rastvora analizirane supst.

54)
-u kiseloj sredini sa nitratima daje obojenje sa maximumom apsorpcije na lambda max.=350 nm
-sa p-dimetilaminobenzaldehidom daje ruzicasto obojenje

55)aminopirin moze da se odredi UV spektrofotometrijski-etanolni rastvor daje aps.max. na lambda max.=270 nm.moze da se odredi i VIS spektrofot.-kiseli ili neutralni rastvor aminopirina sa FeCl3 gradi ljubicasto obojenje koje daje aps.max. na lambda max.=570 nm


9) produzene hromofore mogu da apsorbuju i u UV i u VIS

11)hloroform,ugljendisulfid,tetrahloretilen

pozdrav

Bred

zna neko odgovore na 8.,23., 29., 31., 54-56. novo pitanje iz UV oblasti kao i odgovor zasto tetraciklini apsorbuju u doticnoj spektralnoj oblasti?

sandric

tetraciklini apsorbuju u vis oblasti zbog prisustva kombinovanih hromofora u molekulu

Bred


cvjetic

a zasto beta karoten apsorbuje u VIS? :hmm

BK

#14
Valjda bese ovako : konjugovane veze dovode do batohromnog pomeranja spektra ( ka vecim talasnim duzinama) tj ka VIS oblasti