Mu¹karci u Srbiji boluju od manjka hormona

Started by Roben, 05-04-2007, 22:15:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Roben

Mu¹karci u Srbiji boluju od manjka hormona

Oko 170 hiljada mu¹karaca u Srbiji pati od manjka hormona, naroèito testosterona, koji utièe na mnoge fizièke i psihièke funkcije mu¹karca, tvrde struènjaci.

Prema rezultatima najnovijih ispitivanja, od nedostatka testosterona pati oko 10 odsto mu¹karaca od 40 do 60 godina starosti i oko 20 odsto starijih od 60 godina.

Najèe¹æi simptomi koji prate nedostatak testosterona jesu smanjenje libida (seksualne ¾elje) i gubitak erekcije, depresivno raspolo¾enje, umor i iscrpljenost, razdra¾ljivost, poremeæaj sna, a u mnogim sluèajevima dolazi do smanjenja snage mi¹iæa i gubitka vitalnosti.

"Mu¹ki hipogonadizam je stanje koje nastaje kao posledica nedostatka androgena, mu¹kih polnih hormona, usled o¹teæenja hormonskih mehanizama ili organa koji uèestvuju u njihovoj sintezi. To ima znaèajan uticaj na zdravlje mu¹karca obzirom da ti hormoni deluju na srce, kosti, mozak, polne ¾lezde", rekla je Svetlana Vujoviæ naèelnik Instituta za endokrinologiju Klinièkog centra Srbije.

Manjak testosterona dovodi i do poveæanja telesne te¾ine, smanjenja mi¹iæne mase i poveæanja kolièine masnog tkiva oko struka i bokova.

Ispitivanja su pokazala da nedostatak tog hormona utièe na pojavu dijabetesa kod mu¹karca izmedju 42 i 60 godina starosti i da je faktor rizika za pojavu dijabetesa tipa 2 (melitusa) i metabolièkog sindroma.

Vegetativni simptomi koji prate nedostatak najznaèajnijeg mu¹kog polnog hormona su talasi vruæine, lupanje srca, depresivno raspolo¾enje, osteoporoza, anemija, smanjenje maljavosti, smanjenje funkcija lojnih ¾lezda ko¾e...

Endokrinolozi i urolozi mu¹karcima poruèuju da je neophodna redovna kontrola kod urologa koja bi pomogla da se, ukoliko je uoèen problem, zapoène sa blagovremenim leèenjem.

Osim urolo¹kog pregleda, svi mu¹karci posle 50. godine bi morali da se pregledaju kod interniste i kardiologa.

(Tanjug)

Al-Jasmina

#1
Hriste, nakon 50 godine zivota umesto muskaraca
u Srbiji duplo vise klimaktericnih zena :shock

pexualis

Jeziva informacija! Ali dobro, uvek ima i onih sa viskom testosterona, tako da ravnoteza sigurno postoji...

vladimir

Quote from: pexualis on 06-04-2007, 10:41:15
Jeziva informacija! Ali dobro, uvek ima i onih sa viskom testosterona, tako da ravnoteza sigurno postoji...

Hvala Bogu da je tako...Inace, vec je pocelo da me brine sto kod nas sve vise zene lice na muskarce, a muskarci na zene...Tranzicja, valjda! :luda

AquArius

Moj muskarac je jedno punokrvno Srpce...
:a




Dukica

Ма опуштено, имам ја тестостерона за све! :befehl

willie the scot


Shaft

Znao sam ko je postavio temu ! xaxaxaxaxaxa

Al-Jasmina

Quote from: willie the scot on 06-04-2007, 19:20:10
da teta bonu... :Kdukice kralju...

O Willie ja procitala KUKICE kralju i zapitah se da li si prolupao
i o kojoj Kukici je rec :K

Elem tuzno je to da imate mamu i tatu a posle 20ak godina braka
dve mame..  :K


Darker


Al-Jasmina

E ja bih dve tate volela... za promenu :>