Crna Gora - elektroneutralna:-)

Started by Darker, 11-04-2007, 11:35:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darker

Бусија

Опет ја о Црној Гори. Очевина ми је па ме некако посебно радује свако њено добро и нарочито изнервира свака њена беспамет. Наравно, реч је о политичкој властели, што се беспамети тиче...

Наиме, огласише се коначно подгорички „перјаници” о Косову и Метохију, а Бога ми боље да су ћутали. Заузели су, кажу, званичан став да ће по питању коначног статуса јужне српске покрајине остати неутрални, шта год им то значило?! Пре ће бити да су то заузели бусију неголи став, али... Ако је и од дипломатије, много је. На толико несврстаности би им и Тито, и Насер, и Нехру замерили.

Ако се спољна политика води по принципу: „нисам ја ни за ни против, већ напротив”, препоручујем своју бабу као идеалног кандидата за неку од јачих функција у влади над Морачом. Тренутно је нераспоређена у породичном президијуму, за своје мишљење вазда консултује неког, а кад год пригусти позива се на деменцију и склерозу. Далеко би догурала у политици...

Елем, не наврћем ја воду ни на чију воденицу, већ то она сама, својим током, чини. Пола Метохије је родом, пореклом или старином из Црне Горе и у њу је велики део њих и избег’о од ’99 на овамо. Часније је тим људима опалити шамар, него остати „неопредељен” над њиховом муком.

Ако неко и нађе замерку овом аргументу, ево потежем историју у помоћ. Срамота је што ја млађан морам да их подсећам на њу, али изгледа да су ветрови с Горице прејако тукли, у задње време. Много пре Чекуове „шопинг” посете, одиграла се у црној Гори – Мојковачка битка.... Ја сам тек један од хиљаде праунука и унука оних, који су за част и право Србије тад (и још толико пута и пре и после тога) устали, бранећи уједно и част Црне Горе. И нису бранили добросуседске односе, већ братство, колико год то некоме данас сметало и колико год заговарали накарадну идеју да се с таквим „стереотипима” не може кроз 21. век... Може и мора. То што брат и ја живимо у две зграде, не чини нас више комшијама него родом рођеним.

Није ово патетика, нит пропаганда, нити икога зовем на оружје (мојковачко страдалништво сам поменуо тек као најсадржајнију метафору недвосмислене и не лицемерне блискости). Црна Гора је, господо, велика баш због тога што никоме није дала да је сматра – малом. Ни то није митоманска флоскула, већ сува истина. Европска интеграција не подразумева претходну дезинтеграцију свести. Није вам, господо, Црна Гора веш на штрику... С Проклетија и Чакора не дувају топлији ветрови...

И када се на крају све сабере и одузме, можда овако политикантство и не би требало да чуди од власти која је заузела јасан став о правима корњача с Галапагоса, племенима из Малија и ретким инсектима из Нове Гвинеје. Они не чине „преломни” проценат у гласачком телу...

Јунаштво је кад браниш себе од других. Чојство је кад браниш друге од себе. А како се ово што чините, зове?..

Михаило Меденица
[објављено: 10.04.2007.]Politika