Manjak testasterona muèi mu¹karce u Srbiji

Started by nasty girl, 15-04-2007, 13:05:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nasty girl



Struènjaci procenjuju da oko 170.000 mu¹karaca u Srbiji pati od manjka hormona, naroèito testosterona, koji utièe na mnoge fizièke i psihièke funkcije mu¹karca, reèeno je danas na konferenciji za novinare u Meðunarodnom pres centru Tanjuga. Prema rezultatima najnovijih ispitivanja, od nedostatka testosterona pati oko 10 odsto mu¹karaca od 40 do 60 godina starosti i oko 20 odsto starijih od 60 godina.
Najèe¹æi simptomi koji prate nedostatak testosterona jesu smanjenje libida (seksualne ¾elje) i gubitak erekcije, depresivno raspolo¾enje, umor i iscrpljenost, razdra¾ljivost, poremeæaj sna, a u mnogim sluèajevima dolazi do smanjenja snage mi¹iæa i gubitka vitalnosti. Naèelnik Instituta za endokrinologiju Klinièkog centra Srbije doc. dr Svetlana Vujoviæ kazala je da je „mu¹ki hipogonadizam“ stanje koje nastaje kao posledica nedostatka androgena, mu¹kih polnih hormona, usled o¹teæenja hormonskih mehanizama ili organa koji uèestvuju u njihovoj sintezi.
Ona je istakla da hipogonadizam ima znaèajan uticaj na zdravlje mu¹karca s obzirom na to da ti hormoni deluju na srce, kosti, mozak, polne ¾lezde. Endokrinolog doc. dr Srðan Popoviæ je rekao da manjak testosterona dovodi do poveæanja telesne te¾ine, smanjenja mi¹iæne mase i poveæanja kolièine masnog tkiva oko struka i bokova. On je istakao da su ispitivanja pokazala da nedostatak tog hormona utièe na pojavu dijabetesa kod mu¹karaca izmeðu 42 i 60 godina starosti i da je faktor rizika za pojavu dijabetesa tipa 2 (melitusa) i metabolièkog sindroma.
Prema reèima endokrinologa, metabolièki simptomi koji ukazuju na nedostatak testosterona u organizmu su poremeæaj metabolizma lipida i insulinska rezistencija, poremeæaj seksualne funkcije, gubitak libida, erektilna disfunkcija, atrofija glatkih mi¹iæa penisa.
Vegetativni simptomi koji prate nedostatak najznaèajnijeg mu¹kog polnog hormona su talasi vruæine, lupanje srca, depresivno raspolo¾enje, osteoporoza, anemija, smanjenje maljavosti, smanjenje funkcija lojnih ¾lezda ko¾e... Endokrinolozi i urolozi mu¹karcima poruèuju da je neophodna redovna kontrola kod urologa koja bi pomogla da se, ukoliko je uoèen problem, zapoène sa blagovremenim leèenjem.
Osim urolo¹kog pregleda, svi mu¹karci posle 50. godine bi morali da se pregledaju kod interniste i kardiologa.

Blic

AquArius

Tema vec postoji http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,6184.0.html